Wyniszczenie

Kacheksja
marasmus
Ilustracja
Wyniszczenie głodowe. Fotografia wykonana podczas badań klinicznych nad głodem w getcie warszawskim w 1942
ICD-10

R64

Wyniszczenie (kacheksja z grec. kakòs zły; héxis stan), przestarzale charłactwo (łac. marasmus, inanitio) - znaczny spadek masy ciała wskutek utraty tkanki tłuszczowej, tkanki mięśniowej oraz zwiększonego katabolizmu białek z powodu choroby podstawowej[1].

Wyniszczenie w chorobie nowotworowej zwane jest zespołem kacheksja-anoreksja i charakteryzuje się zespołem zmian[2]. Kacheksja fizycznie osłabia pacjentów do stanu bezruchu związanego z utratą apetytu, astenią i niedokrwistością, odpowiedź na standardowe leczenie choroby podstawowej jest zwykle słaba[3]

  • kacheksja - ubytek masy ciała -5% w ciągu 3 miesięcy bez względu na leczenie przeciwnowotworowe
  • anoreksja - jadłowstręt, zaburzenia łaknienia, zmiana smaku, nasycanie się małymi ilościami pokarmów.

Etiologia

  • Zespół Sheehana
  • Zwężenie przełyku, które utrudnia dostanie się pokarmu do żołądka;
  • Choroby przewodu żołądkowo-jelitowego, którym towarzyszą objawy upośledzenia trawienia i wchłaniania pokarmu, między innymi przewlekłe zapalenie jelit, celiakia - wlew, stan po resekcji żołądka itp.;
  • Anoreksja psychogenna;
  • Długotrwałe stosowanie środków psychostymulujących
  • Amyloidoza
  • Mieszana choroba tkanki łącznej
  • Długotrwałe zatrucie w przewlekłych chorobach zakaźnych (bruceloza, gruźlica itp.) I procesach ropnych (ropnie, zapalenie kości i szpiku);
  • Pęcherzyca akantolityczna;
  • Ciężka niewydolność serca;
  • Nowotwory złośliwe (w szczególności onkologiczne, kacheksja nowotworowa);
  • Zaburzenia metaboliczne i energetyczne w chorobach endokrynologicznych, zwłaszcza z Panhypopituitarism (niewydolność podwzgórzowo-przysadkowa);
  • Niewydolność nadnerczy;
  • Niewydolność tarczycy;
  • Zespół nabytego niedoboru odporności[4]
  • Głód
  • Cukrzyca
  • Zaburzenia psychiczne (anorexia nervosa, depresja endogenna, schizofrenia, nerwica)

Objawy

Główne cechy wyniszczenia (kacheksji) obejmują stopniowe wyczerpywanie masy mięśniowej i tłuszczowej, zmniejszone przyjmowanie pokarmu, nieprawidłowy metabolizm węglowodanów, białka i tłuszczu, obniżoną jakość życia i zwiększone upośledzenie fizyczne. Występują również zmiany troficzne włosów i paznokci, może rozwinąć się zapalenie jamy ustnej, charakterystyczne jest silne zaparcie[5].

U pacjentów zmniejsza się aktywność seksualna, u kobiet może wystąpić brak miesiączki, ponieważ zmniejsza się objętość krwi pacjenta.

Często zmniejsza się filtracja kłębuszkowa w nerkach. Objawia się hipoproteinemia, hipoalbuminemia, a także niedokrwistość żelaza lub niedokrwistość z niedoborem В12.

W przypadku kacheksji często obserwuje się zaburzenia psychiczne. Na początku jego rozwoju pojawia się astenia, w którym występuje drażliwa słabość, płaczliwość i depresyjny nastrój. Wraz z rozwojem kacheksji i astenii składnik adynamiczny zaczyna objawiać się w większym stopniu. Z zaostrzeniami choroby podstawowej, która spowodowała kacheksję, często może wystąpić zamieszanie w postaci splątania, zawroty głowy, ciężkie lub szczątkowe formy majaczenia, które są zastępowane stanami lękowymi, apatycznym otępieniem, zespołem pseudoparaliżującym. Pomimo korzystnego wyniku choroby podstawowej powodującej kacheksję, zawsze występuje przedłużona astenia. W wielu przypadkach łączy się to z objawami zespołu psychoorganicznego o różnej intensywności.

Epidemiologia

Szacuje się, że kacheksja spowodowana jakąkolwiek chorobą ma wpływ na ponad 5 milionów ludzi w Stanach Zjednoczonych[5]. Brakuje dokładnych danych epidemiologicznych dotyczących częstości kacheksji ze względu na zmieniające się kryteria diagnostyczne i niedostateczną identyfikację osób z tym zaburzeniem. Rozpowszechnienie kacheksji rośnie i szacuje się na około 1% populacji. Częstość występowania jest mniejsza w Azji, ale ze względu na większą populację stanowi podobne obciążenie. Kacheksja jest także poważnym problemem w Ameryce Południowej i Afryce[6].

Leczenie

Leczenie pacjentów z kacheksją jest ukierunkowane przede wszystkim na chorobę podstawową, ale koniecznie obejmuje niezbędne środki w celu przywrócenia odżywiania pacjentów, a także dokładną ogólną opiekę nad nimi. Białka i tłuszcze, witaminy są koniecznie zawarte w diecie, podczas gdy wskazane jest stosowanie produktów łatwo przyswajalnych. W przypadku objawów zaburzeń trawienia i wchłaniania pokarmu przepisywane są preparaty wieloenzymatyczne, takie jak pankreatyna itp. W celu usunięcia pacjentów z wyniszczenia z poważnego stanu, pozajelitowo podaje się glukozę, elektrolity, witaminy, hydrolizaty białkowe. Zgodnie ze wskazaniami stosuje się sterydy anaboliczne. W przypadku anoreksji psychogennej leczenie jest przepisywane i wykonywane przez psychiatrę; można stosować wzmacniacze apetytu.

Zobacz też

Przypisy

  1. Valter Santilli i inni, Clinical definition of sarcopenia, „Clinical Cases in Mineral and Bone Metabolism”, 11 (3), 2014, s. 177–180, ISSN 1724-8914, PMID25568649, PMCIDPMC4269139 [dostęp 2021-04-05].
  2. K. Fearon. Definition and classification od cancer cachexia: an international consensus. „The Lancet Oncology”. 12 (5), s. 489-495, 2011-01-05. ------: Lancet. ISSN -. 
  3. Mitja Lainscak, Matej Podbregar, Stefan D. Anker, How does cachexia influence survival in cancer, heart failure and other chronic diseases?, „Current Opinion in Supportive and Palliative Care”, 1 (4), 2007, s. 299–305, DOI10.1097/SPC.0b013e3282f31667, ISSN 1751-4258 [dostęp 2020-05-29] (ang.).
  4. Ronald P. Rapini, Jean L. Bolognia, Joseph L. Jorizzo, Dermatology: 2-Volume Set, 2007, s. 1169, ISBN 1-4160-2999-0.
  5. a b Sarah J. Peterson, Marisa Mozer, Differentiating Sarcopenia and Cachexia Among Patients With Cancer, „Nutrition in Clinical Practice”, 32 (1), 2017, s. 30–39, DOI10.1177/0884533616680354, ISSN 1941-2452 [dostęp 2020-05-29] (ang.).
  6. Stephan von Haehling, Stefan D. Anker, "Cachexia as a major underestimated and unmet medical need: facts and numbers", „Journal of Cachexia, Sarcopenia and Muscle.” (1 (1)), 2010, s. 1–5, DOI10.1007/s13539-010-0002-6, PMID21475699, PMCIDPMC3060651.

Star of life.svg Przeczytaj ostrzeżenie dotyczące informacji medycznych i pokrewnych zamieszczonych w Wikipedii.

Media użyte na tej stronie

REF new (questionmark).svg
Autor: Sławobóg, Licencja: LGPL
Icon for missing references
Star of life.svg

The Star of Life, medical symbol used on some ambulances.

Star of Life was designed/created by a National Highway Traffic Safety Administration (US Gov) employee and is thus in the public domain.
Hunger Disease Clinical Research in Famine Performed in the Warsaw Ghetto in 1942 09.jpg
Fotografia dokumentująca badania kliniczne nad głodem przeprowadzone przez grupę żydowskich lekarzy w getcie warszawskim w 1942. Podpis oryginalny: Charłactwo głodowe "Suche"