Wyoblanie

Fazy wyoblania
Kula wyoblona z blachy miedzianej
Plafoniera – wyrób oparty na elementach wykonanych metodą wyoblania.

Wyoblanie – rodzaj plastycznej obróbki blachy. Dawniej nazywane "drykowanie" – jest to germanizm od niemieckiego drücken. Ta metoda obróbki plastycznej wykorzystuje podatność materiałów do odkształceń (po przekroczeniu granicy plastyczności), bez przerwania ciągłości kształtowanej blachy. W efekcie uzyskujemy z materiału wyjściowego (np. krążka blachy) cienkościenną bryłę obrotową nieraz o bardzo skomplikowanym kształcie. W zależności od sposobu kształtowania materiału rozróżniamy:

  • wyoblanie ręczne – (na wyoblarce ręcznej),
  • wyoblanie mechaniczne – (na wyoblarkach automatycznych),
  • zgniatanie obrotowe – (kształtowanie blach na wyoblarkach automatycznych, zgniatarkach obrotowych i wyoblarko-zgniatarkach obrotowych).

Na skutek działania przyrządami kształtującymi (wyoblak, rolka do wyoblania), materiał zmienia postać uzyskując kształt wirującego wzornika. Wzornik, na którym układany jest materiał w postaci krążka blachy wiruje razem z obrabianą blachą, dzięki czemu za pomocą tej metody można wykonywać głównie wyroby w kształcie brył obrotowych. Istnieją również metody wyoblania wyrobów asymetrycznych (metoda polega na synchronicznych ruchach odjeżdżających i zbliżających. Proces obróbki blachy za pomocą wyoblania odbywa się np. na obrabiarce nazywanej wyoblarką.

Wykonanie pojedynczego wyrobu za pomocą tłoczenia jest nieraz zbyt kosztowne. Wiąże się to z koniecznością wykonania w metalu całych przyrządów, nadto szereg wyrobów musi być obrabiany w kilku przyrządach po sobie, a wyoblanie umożliwia takie kształtowanie w jednej operacji. Wykonanie tego samego wyrobu za pomocą wyoblania może trwać kilka minut, a koszt oprzyrządowania jest niższy (nawet kilkaset razy w porównaniu z tłocznikami). Do niekorzystnych zjawisk występujących w czasie wyoblania można zaliczyć: anizotropię, nadmierne pocienienie grubości ścianki (nieplanowane), fałdowanie promieniowe i obwodowe (np. na kołnierzu wytłoczki).

Materiałem wyjściowym do wyoblania są najczęściej krążki z blachy.

Kształtowanie blachy odbywa się za pomocą wyspecjalizowanych narzędzi:

Metodą wyoblania kształtuje się wyroby najczęściej z:

Bibliografia polskojęzyczna poświęcona wyoblaniu

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Plafoniera.jpg
(c) Szwedowski z polskiej Wikipedii, CC-BY-SA-3.0
Plafoniera - wyrób oparty na elementach wykonanych metodą wyoblania.
Kula wyoblana z blachy miedzianej.jpg
(c) Szwedowski at pl.wikipedia, CC BY 2.5
Element wykonany metodą wyoblania ręcznego Autor: --Pawel S 00:41, 20 kwi 2007 (CEST)