Wyprodukowano na Łotwie

Wyprodukowano na Łotwie (łot. Ražots Latvijā) – łotewska koalicja wyborcza powstała w 2010 roku.

Ugrupowanie zostało zarejestrowane 15 lipca 2010 roku[1]. W skład koalicji, na czele której stoi Atis Apinis, weszły trzy partie:

  • Ražotāja Latvija, założona 28 marca 2010 roku w Lipawie przez drobnych i średnich przedsiębiorców. Na jej przewodniczącego wybrano Atisa Apinisa. Ugrupowanie opowiada się za likwidacją bezrobocia w ciągu trzech lat, obniżeniem podatku VAT i akcyzy, PIT i CIT, pomocą dla przedsiębiorców w wykorzystywaniu środków unijnych oraz dla obywateli w wyjściu z pułapki kredytowej, a także zrównoważonym budżetem i wprowadzeniem euro (pod pewnymi warunkami). Jest zwolennikiem bezpośrednich wyborów prezydenckich i podwyższeniem progu wyborczego dla koalicji do 7 i 10%[2][3].
  • Demokrāti.lv, ugrupowanie powstałe w 2004.
  • Ruch Łotewski "Solidarność" (Latvijas kustība «Solidaritāte», LKS; wcześniej: Ruch Narodowy "Solidarność"; Tautas kustība Solidaritāte, TKS). Partia została powołana do życia na jesieni 2009. Przewodniczącym ugrupowania jest Agris Sūna, prezes Łotewskiego Zjednoczonego Związku Zawodowego Policjantów (Latvijas Apvienotās policistu arodbiedrības, LAPA) i jednocześnie wiceprzewodniczący koalicji[4]. W skład partii weszli również przedstawiciele innych związków zawodowych (m.in. Łotewskiego Związku Zawodowego Pielęgniarzy i Pielęgniarek oraz Łotewskiego Związku Zawodowego Pracowników Służby Zdrowia i Opieki Społecznej). Ugrupowanie o profilu lewicowym opowiada się za rozwojem dialogu społecznego na Łotwie oraz ochroną praw pracobiorców[5][6].

Ruch Łotewski "Solidarność" i koalicja posługują się logo nawiązującym do używanego od 1980 przez NSZZ "Solidarność" (zamiast polskiej flagi – flaga łotewska)[7]. Koalicja uczestniczyła w wyborach parlamentarnych w dniu 2 października 2010[8]. W trakcie kampanii wyborczej przedstawiła ekscentryczne pomysły, m.in. ustawienia psiej warty pod pomnikiem Wolności w Rydze[1], a także ogłoszenia konkursu na premiera Łotwy z ramienia koalicji w prasie codziennej[9]. Ostatecznie koalicja uzyskała 0,97% głosów i nie przekroczyła bariery uprawniającej do udziału w podziale mandatów[10].

Przypisy

  1. a b Apvienība «Ražots Latvijā» sola ar suņiem sargāt Brīvības pieminekli. db.lv. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-07-16)]., diena.lv z 15 lipca 2010 (łot.)
  2. Vēsma Lēvalde, Nodibina partiju "Ražotāja Latvija", diena.lv z 28 marca 2010 (łot.)
  3. Liepājā nodibina partiju 'Ražotāja Latvija', delfi.lv z 28 marca 2010 (łot.)
  4. Agris Sūna – profil na stronie Centralnej Komisji Wyborczej (łot.)
  5. "Latvijas kustība Solidaritāte" vēlēšanās varētu startēt kopā ar vēl piecām līdz astoņām partijām, nra.lv z 22 maja 2010 (łot.)
  6. Nodibina politisko partiju "Tautas kustība Solidaritāte", nra.lv z 15 sierpnia 2009 (łot.)
  7. Oficjalne logo koalicji
  8. Lista kandydatów, statystyki i program na stronie Centralnej Komisji Wyborczej (łot.)
  9. Tatiana Serwetnyk, Łotewska partia zatrudni premiera, rp.pl z 21 sierpnia 2010 [tu podana rosyjska nazwa partii: Sdiełano w Łatwii, której ugrupowanie nie używa]
  10. Centralna Komisja Wyborcza – Wybory 2010. web.cvk.lv. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-06-02)]. (łot.)

Linki zewnętrzne