Wyrzut

Wyrzut spowodowany dodaniem 0,2 l wody do 1 l płonącego oleju jadalnego
© Jörgens.mi, CC BY-SA 3.0
Demonstracja wyrzutu oleju jadalnego (czas trwania sekwencji: 2,4 s)

Wyrzut – gwałtowne rozprzestrzenienie się ognia spowodowane zagotowaniem się wody na dnie zbiornika wysokowrzącej płonącej cieczy o niejednorodnym składzie, zwykle ropy naftowej[1].

Mechanizm

Na dnie zbiorników z ropą naftową gromadzi się woda. Podczas pożaru takiego zbiornika, na powierzchni cieczy spaleniu ulegają w pierwszej kolejności lżejsze frakcje, a pozostające składniki wysokowrzące tworzą warstwę rozgrzaną do wysokiej temperatury, powiększającą stopniowo swoją grubość. Do wyrzutu dochodzi, gdy do warstwy wody dotrze ropa o temperaturze 300–350 °C, powodując jej gwałtowne przejście w parę wodną i związany z tym ok. 1700-krotny wzrost objętości. Do wyrzutu dochodzi praktycznie podczas każdego nieugaszonego w porę pożaru zbiornika z ropą naftową. Zjawisko jest szczególnie intensywne przy zbiornikach o powierzchni >50 m². Na kilkadziesiąt sekund przed wystąpieniem wyrzutu obserwuje się zmiany w charakterze pożaru i efekty dźwiękowe towarzyszące wrzeniu; w tym momencie wyrzutowi nie można już zapobiec i konieczna jest natychmiastowa ewakuacja ludzi[1].

Wyrzut płonących olejów jadalnych

Wyrzut może wystąpić także przy próbach gaszenia wodą płonącego oleju jadalnego. Zjawisko występuje, gdy do płonącej, silnie rozgrzanej cieczy dostaje się woda, która jako cięższa opada w głąb oleju i przechodzi w stan gazowy; powstała para wodna wydostaje się gwałtownie z mieszaniny porywając ze sobą i rozpraszając w powietrzu płonący olej[2].

Zobacz też

  • Wybuch fizyczny

Przypisy

  1. a b Roman Jaroszewski. Stutysięcznik można ugasić. „Przegląd Pożarniczy”. 1/2012. s. 23–27. [dostęp 2014-04-30]. 
  2. Waldemar Pruss: Eksplozja tłuszczu w kuchni. KW PSP Poznań. [dostęp 2014-04-30]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-05-02)].


Media użyte na tej stronie

TDFw 135a.jpg
Autor: Der Sascha, Licencja: CC BY-SA 3.0
Demonstration einer Fettexplosion im Rahmen des "Tags der Feuerwehr" in Bonn. Es wurden etwa 0,2 Liter Wasser auf 1 Liter brennendes Speisefett gegeben.
Fettbrandsequenz.jpg
© Jörgens.mi, CC BY-SA 3.0
Ein Fettbrand /Fettexplosion simuliert von der Feuerwehr um die Gefährlichkeit zu demonstrieren. Länge der Sequenz 2.4 Sekunden. Einen Dank an die freiwillige Feuerwehr Freiburg Abteilung 9 - Lehen für die Vorführung