Wyspa Bielarska

Widok z Wyspy Słodowej na Wyspę Bielarską
Rzeźba Sokratesa dłuta Stanisława Netswoldowa, ustawiona na Wyspie Bielarskiej

Wyspa Bielarska (niem. Hinterbleiche) – jedna z niewielkich wysepek w obrębie wrocławskiego Starego Miasta, sąsiadująca z nieco większą od niej Wyspą Słodową. Obie te wyspy w przeszłości nosiły miano Wysp Bielarskich: Tylnej (niem. Hinterbleiche) i Przedniej (niem. Vorderbleiche). Wyspy rozdzielone są kanałemUpustem Klary.

Charakterystyka

Od wieku XIII na Wyspie Bielarskiej zlokalizowany był jeden z dwóch Młynów św. Klary, należących do klarysek (przetrwały do roku 1975, kiedy wysadzono je w powietrze na podstawie decyzji Mariana Czulińskiego, ówczesnego prezydenta Wrocławia).

W 1741 na wyspie zlokalizowano wytwórnię spirytusu, likierów i win owocowych H. Henniga; przetrwała ona do II wojny światowej. Przy kładce św. Klary, która znajdowała się w miejscu dzisiejszej kładki Żabiej (zwanej też Bielarską) prowadzącej z wyspy na północny zachód (w kierunku hotelu HP Park Plaza), zlokalizowane było od XIX wieku kąpielisko Kallenbacha.

Dziś wyspa pozostaje całkowicie niezabudowana. Znajdują się na niej tylko urządzenia rekreacyjne dla dzieci i tereny spacerowe. Na wyspie ustawiono także rzeźbę plenerową – „Sokratesa” dłuta Stanisława Netswoldowa, dar artysty dla miasta Wrocławia.

Zespół wysp odrzańskich we Wrocławiu – po lewej u góry Wyspa Bielarska

Bibliografia

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

WyspaBielarska.JPG
Widok z Wyspy Słodowej na Wyspę Bielarską we Wrocławiu Po lewej Żabia Kładka (w kolorze zielonym), w prawej połowie kadru widoczne w oddali czerwone ceglane pozostałości rynien roboczych Młynów Świętej Klary.
Sokrates-St.Netswoldow.JPG
"Sokrates" - dar rzeźbiarza Stanisława Netswoldowa dla miasta Wrocławia, rzeźba ustawiona w 1993 na Wyspie Bielarskiej
Wroclaw Islands.png
Autor: Autor nie został podany w rozpoznawalny automatycznie sposób. Założono, że to Shaqspeare (w oparciu o szablon praw autorskich)., Licencja: CC BY-SA 2.5
Wrocław, Zespół wschodnich wysp odrzańskich. Stan 2005/2006