Wyspa Tyberyjska

Wyspa Tyberyjska
Isola Tiberina
ilustracja
KontynentEuropa
Państwo Włochy
AkwenTyber
Położenie na mapie Włoch
Mapa konturowa Włoch, w centrum znajduje się punkt z opisem „Wyspa Tyberyjska”
41°53′27″N 12°28′38″E/41,890833 12,477222
Widok na południowo-zachodnią stronę Wyspy Tyberyjskiej z Ponte Cestio
Widok wyspy na rycinie z 1593 roku

Wyspa Tyberyjska (wł. Isola Tiberina) – jedna z dwóch wysp na Tybrze[a] i jedyna wyspa na jego rzymskim odcinku. Jest na 270 m długa i do 67 m szeroka, ma powierzchnię 1,8 ha.

Największym z kilku położonych na niej obiektów jest szpital bonifratrów (Ospedale Fatebenefratelli) po północno-zachodniej stronie wysepki[1]. Istnieją także dwa kościoły: przyszpitalny kościół św. Jana Kalibity(wł.) i po stronie południowo-wschodniej jeden z rzymskich kościołów tytularnychbazylika św. Bartłomieja z relikwiami męczenników (m.in. św. Wojciecha). Leży tu też średniowieczny kompleks z wieżą rodziny Gaetanich, z której wywodził się papież Bonifacy VIII[1].

Według legendy, kiedy w 293 roku p.n.e. miasto dotknęła zaraza, za poradą ksiąg sybillińskich postanowiono wysłać poselstwo do słynnego sanktuarium uzdrawiającego boga Asklepiosa w Epidauros, aby sprowadzić do Rzymu świętego węża, symbolizującego boga. Na Polu Marsowym wąż wśliznął się do rzeki i popłynął na Wyspę Tyberyjską, gdzie zniknął, wskazując w ten sposób miejsce budowy świątyni, ukończonej w 289 roku p.n.e. (Świątynia Eskulapa na Wyspie Tyberyjskiej).

Ponte Rotto, mal. Ettore Franz Roesler, ok. 1880

Na dawnych rycinach przedstawiano często wyspę w wyidealizowany sposób jako łódź, co podkreślał stojący niegdyś pośrodku wyspy obelisk. Prowadzą do niej dwa mosty z I wieku przed Chrystusem: z centrum miasta, na lewym brzegu Tybru, dwuprzęsłowy most Fabrycjusza (wł. Ponte Fabricio), zbudowany w 62 roku p.n.e. i trzyprzęsłowy most Cestiusza (wł. Ponte Cestio) z 48 roku p.n.e., łączący z Zatybrzem, z prawego, zachodniego brzegu rzeki. Ruiny (łuk wsparty na dwóch filarach) innego niezachowanego mostu o nazwie most Emiliusza (Ponte Emilio) widać do dzisiaj. Był to najstarszy kamienny most na Tybrze. Jego obecna nazwa to Ponte Rotto, czyli „Zarwany Most”. Odbudowywano go wielokrotnie, po raz ostatni w 1568 roku, lecz 30 lat później runął podczas największej w historii wyspy powodzi[1].

Uwagi

  1. Drugą wyspą jest, dużo większa, Isola Sacra (pol. „Święta Wyspa”), położona u ujścia Tybru do Morza Tyrreńskiego.

Przypisy

  1. a b c Jarosław Mikołajewski: Rzymska Komedia. Piekło, Pieśń XVI. gazeta.pl, 2009-06-26. [dostęp 2014-05-30].

Media użyte na tej stronie

Italy relief location map.jpg
Autor: Eric Gaba (Sting - fr:Sting) and NordNordWest, Licencja: CC BY-SA 3.0
Blank physical map of Italy including the 08-2009 modification of the boundary between Emilia-Romagna and Marche regions, for geo-location purpose.
Isola Tiberina San Bartolomeo all Isola Roma HDR 2013 03 b.jpg
Autor: Joadl, Licencja: CC BY-SA 3.0 at
Isola Tiberina near Trastevere in Rione XIII / Trastevere in Rome / Italy / EU. View to the north, in the background upstream the Ponte Cestio.
Dark Green 004040 pog.svg
Autor: One Salient Oversight, Licencja: CC0
modded File:Blue pog.svg
PonteRottoByRoeslerFranz.jpg
Ponte Rotto in Rome
Tiber Island.jpg
Taken from Federico Gizzi, Le chiese medievali di Roma.