Wyspy Russella

Transportowce amerykańskie na Wyspach Russella, 1943

Wyspy Russella (ang. Russell Islands) – dwie niewielkie wyspy pochodzenia wulkanicznego, w archipelagu Wysp Salomona, należące do Centralnej Prowincji państwa Wyspy Salomona. Wyspy Russella znajdują się 48 km (30 mil) na północny zachód od Guadalcanalu. Większość powierzchni wysp zajmują plantacje palm kokosowych, a w największej miejscowości archipelagu, Yandina, znajdują się zakłady produkcji kopry i oleju palmowego. Miejscowa ludność melanezyjskiego pochodzenia nazywa się ludem Lavukal i posługuje się językiem lawukaleskim.

Podczas II wojny światowej, Wyspy Russella zostały zajęte przez Japończyków, po czym w roku 1943, w ramach działań zbrojnych USA na Wyspach Salomona, archipelag został zdobyty przez Marynarkę Wojenną USA. Większa wyspa (Pawuwu) stanowiła przejściowo rejon wypoczynkowy 1 Dywizji Marines, na drugiej (Banika, Mbanika), tam gdzie dzisiaj mieści się miejscowość Yandina, US Navy wzniosła wielką bazę zaopatrzeniową floty wraz z miejscami wypoczynkowymi dla korpusu oficerskiego i w pełni wyposażonymi szpitalami[1]. Amerykanie opuścili archipelag w latach pięćdziesiątych XX wieku.

Posterunek policji w Yandinie w roku 2004 został zaatakowany przez grupę mężczyzn reprezentujących Rewolucyjną Armię Guadalcanalu (dzisiaj występującą pod nazwą Isatabu Freedom Movement), którzy włamali się do zbrojowni i zrabowali kilkadziesiąt sztuk broni długiej i krótkiej oraz kilkaset sztuk amunicji. Stolica kraju Honiara jest od kilku lat widownią niesnasek na tle etnicznym pomiędzy mieszkańcami Guadalcanalu i sąsiedniej wyspy Malaita.

Yandina jest siedzibą RAMSI (międzynarodowa organizacja pomocowa dla Wysp Salomona; ang. Regional Assistance Mission to the Solomon Islands)[2], zajmująca się dostarczaniem pomocy logistycznej, materiałowej i w uzasadnionych przypadkach (jak w latach 2004–2005) – militarno-policyjnej. W programie partycypują większe kraje regionu, jak Australia, Nowa Zelandia, Fidżi i Papua-Nowa Gwinea. Havuna Primary School jest jedyną szkołą na Wyspach Russela.

Przypisy

  1. E.B Sledge: Ze starą wiarą na Peleliu i Okinawie, Gdańsk 2002, ​ISBN 83-88595-71-7​, s. 47–62.
  2. Campbell Cooney. RAMSI undermining Solomons' sovereignty: Sogavare. „ABC News”, 16 października 2007. 

Media użyte na tej stronie

USS Aquarius (AKA-16) at Russell Islands.jpg
USS Aquarius (AKA-16) in the Russell Islands, alongside a floating, demountable dock. Aquarius was a U.S. Coast Guard-manned assault transport and unloaded U.S. Marines transferred from New Britain to the Russell Islands for a rest period. Aquarius had carried elements of the U.S. Army's 40th Division to Cape Gloucester, New Britain, and returned the 1st Marine Division to the Russell Islands between 20 April and 28 April 1944. USS Titania (AKA-13) is next to Aquarius.
RussellIskandsmap.png
(c) Kelisi z angielskojęzycznej Wikipedii, CC-BY-SA-3.0
Map of the Russell Islands in the Solomon Islands.