Wzór trapezów
Wzór trapezów – jeden z wzorów służących do przybliżonego obliczania całek oznaczonych w sensie Riemanna. Idea wzoru opiera się na geometrycznej interpretacji całki oznaczonej z funkcji nieujemnej jako pola pod wykresem funkcji.
Jeżeli przedział całkowania podzielony zostanie punktami na równych części o długościach i w figurę ograniczoną na prostymi osią odciętych oraz wykresem funkcji wpiszemy trapezy jak pokazano na rysunku poniżej,
to pola kolejnych trapezów wynoszą:
gdzie dla jednolitości oznaczono i
Suma pól trapezów jest w przybliżeniu równa polu całego obszaru, czyli:
Ten właśnie wzór nazywany jest wzorem trapezów.
W przypadku funkcji ciągłej na przedziale wzór trapezów pozwala obliczać jej całkę oznaczoną na tym przedziale z dowolną dokładnością, wystarczy w tym celu wziąć za odpowiednio dużą liczbę. Błąd przybliżenia daje się oszacować w przypadku funkcji, która ma na przedziale ciągłą drugą pochodną:
gdzie oznacza największą wartość funkcji w przedziale
Obecnie wzór trapezów ma znaczenie wyłącznie historyczne – dostępne programy do całkowania numerycznego stosują dokładniejsze metody, a użycie komputera pozwala ograniczyć czasochłonne ręczne rachunki.
Zobacz też
- metoda trapezów
- wzór parabol Simpsona
- wzór prostokątów
Media użyte na tej stronie
Autor: Wersję rastrową wykonał użytkownik polskiego projektu wikipedii: C4, Zwektoryzował: Krzysztof Zajączkowski, Licencja: GFDL
wzór trapezów - ilustracja do artykułu - grafika autorstwa C4