XII Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Wyspiańskiego w Łodzi
liceum ogólnokształcące | |
![]() Widok szkoły w 2007 roku | |
Państwo | |
---|---|
Miejscowość | |
Adres | al. Karola Anstadta 7, |
Data założenia | 5 lipca 1863 |
Patron | |
Liczba uczniów | 484 |
Dyrektor | Dorota Basny |
Wicedyrektorzy | Beata Kiełkowska |
Położenie na mapie Polski (c) Karte: NordNordWest, Lizenz: Creative Commons by-sa-3.0 de | |
![]() | |
Strona internetowa |
XII Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Wyspiańskiego w Łodzi – Aleja Anstadta 7 w Łodzi
Historia
Liceum wywodzi swoje początki od pierwszej polskiej szkoły dla dziewcząt w Łodzi, która powstała w 1863 lub 1867 r. jednak bezpośredni związek między tą szkołą a obecnym liceum jest sprawą kontrowersyjną. Żeńska szkoła polska w Łodzi kilkukrotnie zmieniała właściciela i siedzibę, okresowo nie funkcjonowała też wcale. Pierwsze świadectwa dojrzałości rozpoczęto w tej szkole wydawać w 1920 r, zaś dopiero w 1928 r. otrzymała ona oficjalny status gimnazjum i od tej pory aż do wybuchu II wojny światowej była znana jako Prywatne Gimnazjum Żeńskie w Łodzi.
Po II wojnie światowej została reaktywowana jako XVI Państwowe Gimnazjum i Liceum Żeńskie w Łodzi. W 1951 r. kontrolę nad tą szkołą przejęło Towarzystwo Przyjaciół Dzieci i przekształciło w XII Ogólnokształcącą Szkołę TPD Stopnia Podstawowego i Licealnego. Od roku 1959 patronem szkoły jest Stanisław Wyspiański.
W 1965 r. szkołę podstawową oddzielono od liceum i właściwie dopiero od tego momentu datuje się rzeczywiste powstanie XII Liceum Ogólnokształcącego w Łodzi. Liceum to było do 1967 r. szkołą wyłącznie dla dziewcząt. Dopiero w 1967 r. wprowadzono pierwsze klasy koedukacyjne. Od 1979 r. szkoła funkcjonuje w obecnej siedzibie, poprzednio mieściła się w budynku przy ulicy Sterlinga 24. W roku 1999 szkoła zajęła 2 miejsce w rankingu łódzkich szkół średnich organizowanym przez Gazetę Wyborczą i 34 miejsce w ogólnopolskim rankingu czasopisma Perspektywy.
Absolwenci
Liceum ukończyli m.in. Małgorzata Niemczyk – polska siatkarka oraz poseł na Sejm, a także Bartłomiej Rosiak – kontynuator historycznej tradycji szkoły, autor filmu dokumentalnego „Uwolnić pamięć”[1] o obozie przy ulicy Przemysłowej w Łodzi, olimpijczyk Olimpiady Literatury i Języka Polskiego[2], były doradca w Ministerstwie Edukacji Narodowej[3], łódzki działacz edukacyjny[4].
Dyrektorzy
- 1935–1939 i 1945–1958 Tadeusz Czapczyński
- 1958–1977 Genowefa Jankowska
- 1977–1980 Janusz Kępczyński
- 1980–1982 Lucyna Gulazdowska
- 1982–1990 Wiesława Wasilewska
- 1990–2007 Halina Wróblewska
- 2007–2018 Tomasz Derecki
- 2019– Dorota Basny
Przypisy
- ↑ Radio Łódź , Nastolatek z Łodzi przygotował film o obozie dla dzieci, Radio Łódź [dostęp 2020-07-18] (pol.).
- ↑ Ilona Śmietana , Bartek w finale – XII Liceum Ogólnokształcące w Łodzi [dostęp 2020-07-18] [zarchiwizowane z adresu 2020-07-18] (pol.).
- ↑ https://www.gov.pl/web/edukacja/iii-kadencja-rady-dzieci-i-mlodziezy-rzeczypospolitej-polskiej-przy-ministrze-edukacji-narodowej
- ↑ Radio Łódź , Jeden z licealistów chce zorganizować „Łódzki Okrągły Stół” w sprawie edukacji, Radio Łódź [dostęp 2020-07-18] (pol.).
Linki zewnętrzne
Media użyte na tej stronie
(c) Karte: NordNordWest, Lizenz: Creative Commons by-sa-3.0 de
Location map of Poland
Autor: SANtosito, Licencja: CC BY-SA 4.0
Location map of Łódź Voivodeship. Geographic limits of the map:
- N: 52.45 N
- S: 50.78 N
- W: 17.95 E
- E: 20.75 E
Autor: Snubcube, Licencja: CC BY-SA 3.0
Senyal de nens a l'escola (from File:Nens_escola.png)
Autor: HuBar, Licencja: CC BY-SA 2.5
Budynek ul.Anstadta 7 w Łodzi (obecnie XII LO)