XLV Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu

XLV Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu odbył się w dniach 13-15 czerwca 2008. Program 45. edycji KFPP został skonstruowany według dotychczasowej formuły (3 dni, konkursy premier, debiutów, Superjedynki i Kabareton). Ostatni dzień zamknął koncert przypominając 45-letnią historię Festiwalu. Nowym elementem były recitale gwiazd rozpoczynające kolejne dni – Maryli Rodowicz, Beaty Kozidrak i Ryszarda Rynkowskiego.

Festiwal transmitowany był na antenie TVP1 a także w internecie na stronach iTVP. Dodatkowe relacje zza kulis prezentowane były tradycyjnie w ramach Studia Festiwalowego na antenie TVP1. Prowadzącymi studio byli Paulina Chylewska, Agnieszka Szulim oraz Radosław Brzózka, który pełnił jednocześnie funkcję rzecznika prasowego 45. KFPP – Opole 2008.

Koncert „Maryla Show”

  • Maryla zadebiutowała w Opolu w 1968 roku, choć nie od razu została zauważona. Przez ostatnie 40 lat wystąpiła na KFPP aż 30 razy zdobywając wiele nagród. W tym roku przypomniała największe hity wybrane z bogatego repertuaru, który prezentuje polskiej publiczności od wielu lat. Artystce – jak zawsze zresztą – udało się zaangażować publiczność do wspólnego śpiewania i doskonałej zabawy. W trakcie recitalu Maryla zmieniała swoje stroje dostosowując je do dekady, z której pochodziły śpiewane piosenki. Nie oznacza to, że piosenkarka znikała w garderobach za kulisami – przebierała się na oczach publiczności.

Koncert „Premiery 2008”

  • W konkursie startują piosenki polskich wykonawców, które nie były wykonywane publicznie przed 14 maja 2008 roku. Występy wykonawców oceniało jury w składzie: Irena Santor, Krystyna Prońko, Zbigniew Wodecki i Jan Kanty Pawluśkiewicz. Zgodnie z tradycją przyznano nagrody: jury, publiczności oraz Nagrodę Główną im. Karola Musioła, o przyznaniu której zadecydowały połączone głosy jury i publiczności.

W tym roku w konkursie wystartowało 10 wykonawców:

  1. Biff – „Ślązak” Muzyka: A. Brachaczek, Hrabia Fochmann, J. Kozłowski, M. Pfeif, Tekst: A. Brachaczek, H. Fochmann, J. Kozłowski, M. Pfeif
  2. Dorota Miśkiewicz – „Magda, proszę” Muzyka: Dorota Miśkiewicz, Tekst: Dorota Miśkiewicz
  3. Leszcze – „Tak się bawi nasza klasa” Muzyka: Adam Wenodt, Tekst: Katarzyna Korzeniewska
  4. Tatiana Okupnik – „Kogo kocham” Muzyka: Tatiana Okupnik, Tekst: Tatiana Okupnik
  5. Wilki – „Idziemy na mecz” Muzyka: Robert Gawliński, Tekst: Robert Gawliński
  6. Kasia Klich – „Porcelana” Muzyka: Kasia Klich, Tekst: Kasia Klich
  7. Zakopower – „Bóg wie gdzie” Muzyka: Mateusz Pospieszalski, Tekst: Mateusz Kudasik
  8. De Press – „Juhas” Muzyka: Andrzej Dziubek, Tekst: Wanda Czubernatowa
  9. Ania Szarmach – „Wybieram Cię” Muzyka: Ania Szarmach, Tekst: Ania Szarmach
  10. Kasia Cerekwicka – „Nie ma nic” Muzyka: Kasia Cerekwicka, Łukasz Sztaba, Tekst: Kasia Cerekwicka

Twórcy koncertu: prowadzący Grzegorz Turnau i Andrzej Sikorowski, reżyseria Bolesław Pawica, kierownik muzyczny Marcin Pospieszalski

  • Podczas ogłaszania laureata Superpremiery doszło do pomyłki. Nagrodę wręczono początkowo Kasi Cerekwickiej. Po kilku minutach pomyłkę naprawiono: ostatecznie nagroda trafiła w ręce grupy Zakopower.

Koncert „Debiuty 2008”

  • Konkurs „Debiuty” im. Anny Jantar służy promocji młodych wykonawców, którzy nie wydali jeszcze żadnej płyty i nie są znani szerszej publiczności.
  • Uczestnicy konkursu śpiewali piosenki Wojciecha Młynarskiego. *Koncert poprowadził wokalista zespołu „Raz, Dwa, Trzy” Adam Nowak. Był on jednocześnie mentorem młodych artystów przygotowując ich do występów wraz z Marcinem Pospieszalskim.
  • Aby znaleźć się w finale, uczestnicy musieli przejść dwuetapowe eliminacje. Pierwszy etap odbył się w 5 ośrodkach regionalnych TVP. Drugi etap zorganizowano 10 maja 2008 w Warszawie. Do wyłonionych w ten sposób finalistów dołączyli zwycięzcy programów Przebojowa noc, Szansa na sukces oraz konkursu Miejskiego Ośrodka Kultury w Opolu. O wygranej w koncercie „Debiuty” zadecydowali widzowie w głosowaniu sms-owym. Koncert dedykowany był Wojciechowi Młynarskiemu, który pojawił się na scenie. Odebrał nagrody TVP – Grand Prix za całokształt twórczości oraz Diamentowy Mikrofon Polskiego Radia

[1]. W koncercie wszyscy debiutanci śpiewali jego piosenki.

Lista wykonawców

  • Sandaless - „Przetrwamy”
  • Kasia Mirowska - „Lubię wracać tam, gdzie byłem” z repertuaru Zbigniewa Wodeckiego
  • Alkaline (laureat konkursu Miejskiego Ośrodka Kultury w Opolu) - „Fruwa twoja marynara” z repertuaru Maryli Rodowicz
  • Jolanta Tubielewicz - „Moje serce to jest muzyk” z repertuaru Ewy Bem
  • Jerzy Grzechnik (laureat programu Przebojowa noc) - „Nie ma jak u mamy”
  • The Positive - „Taki cud i miód” z repertuaru Danuty Błażejczyk
  • Karolina Trębacz-Mazurkiewicz - „Jesienny pan” z repertuaru Krystyny Konarskiej
  • Saluminesia - „Och życie, kocham cię nad życie” z repertuaru Edyty Geppert
  • Nina Kodorska (laureatka programu Szansa na sukces) - „Moknie w deszczu diabeł” z repertuaru Hanny Banaszak
  • Ewa Prus - „Kołysanka Rosemary”
  • Nagrody przyznane w konkursie Debiuty:
  • Nagroda Główna im. Anny JantarJerzy Grzechnik
  • I wyróżnienie – Nina Kodorska
  • II wyróżnienie – Sandaless

Recital Beaty Kozidrak i Bajmu

  • Sobotni wieczór rozpoczął recital Beaty Kozidrak i zespołu Bajm. W 2008 roku obchodzili oni jubileusz 30-lecia pracy twórczej. Przeboje zaprezentowane na scenie zagrzały opolską publiczność do świetnej zabawy. Warto przypomnieć, że „Bajm” wystąpił w Opolu m.in. w 1978 zajmując II miejsce z piosenką „Piechotą do lata”. Stała się ona ogólnopolskim hitem, który często gości na antenach radiowych także dziś.

Koncert „SuperJedynki 2008”

  • W 2008 roku odbyła się dziewiąta edycja plebiscytu Superjedynki. Artyści walczyli o statuetkę Superjedynki przyznawaną w pięciu kategoriach: debiut roku (fonograficzny), płyta roku, zespół roku, przebój roku, artysta roku (wokalista/wokalistka).
  • O wyborze zwycięzców decydowali widzowie i internauci. Podczas koncertu wręczono także super Superjedynkę za najlepszy występ wieczoru – wyboru dokonali widzowie w głosowaniu SMS-owym. 16 czerwca ukazała się kolejna płyta ze składanką superjedynkowych utworów „Superjedynki 2008”.

Lista nominowanych:

Debiut roku: Feel, Joanna Słowińska, Natalia Lesz

Płyta roku: Doda - „Diamond Bitch”, Feel - „Feel”, Janusz Radek - „Dziękuję za miłość

Zespół roku: Feel, Hey, Zakopower

Przebój roku: Bartek Wrona - „Barwy szczęścia”, Ewelina Flinta & Łukasz Zagrobelny - „Nie kłam, że kochasz mnie”, Feel - „A gdy jest już ciemno

Artysta roku: Doda, Kasia Nosowska, Łukasz Zagrobelny

Twórcy koncertu: reżyseria Jarosław Minkowicz, prowadzenie Maciej Orłoś i Katarzyna Glinka

Kabareton „(O)polowanie”

  1. Ani Mru Mru
  2. Neo-Nówka
  3. Koń Polski
  4. Kabaret pod Wyrwigroszem
  5. Paranienormalni
  6. kabaret Elita

Recital Ryszarda Rynkowskiego

  • Ryszard Rynkowski pierwszy raz pojawił się w Opolu jako członek grupy VOX w 1979 roku. Pierwszy solowy sukces na opolskiej scenie odniósł w 1989 z piosenką „Wypijmy za błędy”. Tym razem rozpoczął ostatni dzień 45. KFPP – Opole 2008, który stanowił podsumowanie niemal 50-letniej historii festiwalu.

Koncert „Dobre bo (O)Polskie”

Lista wykonawców:

  1. Irena Jarocka – „Nie wrócą te lata”
  2. Ich Troje – „Powiedz”
  3. Andrzej Dąbrowski – „Do Zakochania jeden krok”
  4. Justyna Steczkowska – „Oko za oko, słowo za słowo”
  5. Wojciech Gąssowski – „Gdzie się podziały tamte prywatki
  6. Janusz Radek – „Grande Valse Brillante” z repertuaru Ewy Demarczyk
  7. Kasia Cerekwicka – „Na kolana”
  8. De Mono – „Miasto nocą”
  9. Piotr Szczepanik gościnnie Justyna Steczkowska – „Żółte kalendarze”
  10. Stachursky – „Typ niepokorny”
  11. Skaldowie – „Prześliczna wiolonczelistka”
  12. Urszula Dudziak – „Papaya”
  13. Natasza Urbańska
  • Nagrody przyznane podczas koncertu „Dobre bo (O)Polskie”:
  • Nagroda TVP Polonia Artysta bez Granic – Urszula Dudziak
  • Nagroda Dziennikarzy i Fotoreporterów akredytowanych przy 45 KFPP Opole 2008 – Doda
  • Nagroda Specjalna Programu 1 TVP „Dobre bo (O)Polskie” – Kasia Cerekwicka

Efekty specjalne

Twórcy Festiwalu postanowili wykorzystać wiele efektów specjalnych, które nie pojawiły się wcześniej w Polsce podczas żadnego festiwalu ani koncertu. Pierwszy raz w historii wykorzystano na tego typu imprezie scenografię wirtualną. Niektóre elementy graficzne były generowane przez komputery w czasie rzeczywistym, a perspektywa, z której były pokazywane zależała od pozycji specjalnych kamer. Dzięki temu nad opolskim amfiteatrem raz wirowały planety i księżyce, a innym razem rozpościerały się hektary pożółkłych liści. Dodatkowe efekty zapewnił SpiderCam – kamera podwieszona na czterech niezależnych linach, po których mogła poruszać się w dowolnym kierunku sterowana zdalnie przez operatora. Dźwięk realizowany był w technologii Dolby 5.1.

Transmisja w Internecie

Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki jest jedynym, który w całości transmitowany jest równolegle w sieci. Pod adresem opole2008.tvp.pl znajdują się wszelkie informacje dotyczące KFPP, strony głosowania na artystów startujących w poszczególnych konkursach oraz – w czasie imprezy – relacja 'na żywo'.

Przypisy

  1. Laureaci XLV KFPP 2008, [w:] www.Opole.pl [online], Urząd Miasta Opola, 24 lipca 2009 [dostęp 2016-01-23] [zarchiwizowane z adresu 2016-01-24].