Xhosa

Khosa
Ilustracja
Kobiety Khosa w tradycyjnym stroju.
Populacja

8.849.000 (2017)[1]

Miejsce zamieszkania

Południowa Afryka 8.779.000
Zimbabwe 34.000
Lesotho 24.000
Botswana 12.000

Język

xhosa

Religia

chrześcijaństwo (80%), religie plemienne

Pokrewne

Zulusi, Ngoni, Swazi, Ndebele

Mapa grupy etnicznej
Proporcja populacji używającej xhosa jako pierwszy język

Xhosa albo Khosa − lud zamieszkujący tereny Afryki Południowej, zwłaszcza RPA i Lesotho. W 2017 roku liczebność Xhosa wynosiła ponad 8,8 mln. Lud ten posługuje się językiem xhosa z rodziny bantu.

Do tradycyjnych zajęć Xhosa zalicza się chów bydła i rolnictwo, a także obróbka żelaza i plecionkarstwo. Struktura społeczna opiera się na egzogamicznych klanach o patrylinearnym systemie pokrewieństwa. Poszczególne klany różnią się między sobą kolorami strojów i sposobem przystrajania się paciorkami.

Xhosa zachowują tradycyjne wierzenia, których ważnym elementem jest kult przodków. Wciąż żywy jest bardzo bogaty folklor. Silnie zakorzeniona jest wiara w czary. Czarownictwo uważa się za z gruntu złe, a Xhosa boją się opętania przez złe duchy. Zaradzić temu może jednak igkirha (duchowy uzdrowiciel). W kulturze Xhosa występują także ixhwele (zielarze), trudniący się jednak prawie wyłącznie zwalczaniem chorób dotykających ciało. Religia Xhosa posiada wiele cech wspólnych z wierzeniami Buszmenów, uważa się więc, że doszło w przeszłości do interakcji kultur tych ludów.

Dużą rolę w kulturze ludu Xhosa odgrywają różnego rodzaju obrzędy przejścia (zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn) oraz ceremionie związane z zawarciem małżeństwa.

Język

Xhosa to aglutynacyjny język tonalny z rodziny bantu. Zapisuje się go w alfabecie opartym na piśmie łacińskim. Językiem xhosa posługuje się około 18% populacji południowoafrykańskiej. Jest on w pewnym stopniu wzajemnie zrozumiały z językiem zulu, zwłaszcza z zulu używanym w miastach. Ludność Xhosa, zwłaszcza mieszkająca w miastach, zwykle włada również językiem zulu, afrikaans, angielskim lub jednym z pozostałych jedenastu języków urzędowych RPA.

Przypisy

  1. People Cluster: Bantu, Nguni. Joshua Project. [dostęp 2017-10-26].

Bibliografia

  • Krystyna Damm, Aldona Mikusińska (red.), Ludy i języki świata, Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2000 (PWN Leksykon), s. 114, ISBN 83-01-13070-9, OCLC 830240260 (pol.).
  • RPA, Lesotho, Suazi, seria: Praktyczny przewodnik, Wydawnictwo Pascal, Bielsko-Biała 2001, str. 200

Media użyte na tej stronie

Redirect arrow without text.svg
Redirect arrow, to be used in redirected articles in Wikipedias written from left to right. Without text.
South Africa 2011 Xhosa speakers proportion map.svg
Proportion of the South African population that speaks isiXhosa as their first language, according to Census 2011 at electoral ward level
 
0–20%
 
20–40%
 
40–60%
 
60–80%
 
80–100%
Projection is Albers Equal-Area Conic, with standard parallels at 25.5° S and 31.5° S, and origin at 28.5° S 25.5° E.
Xhosa traditionally dressed women.jpg
Autor: mike barwood from port elizabeth, nelson mandela bay, south africa, Licencja: CC BY-SA 2.0
These traditionally dressed women are part of a group of Xhosa Tribal Leaders. The women on the right is wearing a head scarf made from indigo shweshwe fabric.