Sinciang

Region Autonomiczny Sinciang-Ujgur
ujg. ‏شىنجاڭ ئۇيغۇر ئاپتونوم رايون‎
Shinjang Uyghur Aptonom Rayoni
region autonomiczny
Ilustracja
Państwo

 ChRL

Stolica

Urumczi

Kod ISO 3166-2

CN-65

Gubernator

Shohrat Zakir[1]

Powierzchnia

1 664 897 km²[2]

Populacja (2020)
• liczba ludności


25 852 345[3]

• gęstość

16 os./km²

Szczegółowy podział administracyjny
Liczba prefektur

14

Liczba powiatów

99

Liczba gmin

1005

Położenie na mapie Chin
Położenie na mapie
Strona internetowa
Portal Chiny

Sinciang (chiń. upr. 新疆; pinyin Xīnjiāng, wym. [ɕínt͡ɕjɑ́ŋ]; pełna nazwa: Region Autonomiczny Sinciang-Ujgur[4], ujg. شىنجاڭ ئۇيغۇر ئاپتونوم رايونى, Shinjang Uyghur Aptonom Rayoni) – region autonomiczny w Chinach. Jest to duży, rzadko zaludniony obszar, stanowiący ok. 1/6 terytorium kraju. Sinciang sąsiaduje z Tybetem od południa, z prowincjami Qinghai i Gansu od południowego wschodu, z Mongolią od wschodu, Rosją od północy, a Kazachstanem, Kirgistanem, Tadżykistanem, Afganistanem, Pakistanem oraz kontrolowanymi przez Indie obszarami Kaszmiru od zachodu. Region Sinciang obejmuje większą część Aksai Chin – obszaru, który Indie uznają za część terytorium Ladakh.

Historia

„Xīnjiāng” (新疆; lub „Ice Jecen” w języku mandżurskim) oznacza dosłownie nowe kresy. Nazwa ta została nadana w 1759 roku, kiedy w wyniku podboju Dżungarii, terytorium to weszło w skład Chin.

W 1865 roku wybuchła rebelia przeciwko panowaniu chińskiemu, w wyniku której Sinciang uniezależnił się, a władzę nad regionem przejął Jakub Beg. W 1871 roku zawarł on umowę z Rosjanami, na mocy której zajęli oni dolinę rzeki Ili. W latach 1875–1877 Chińczycy zdołali odzyskać kontrolę nad prowincją, a na mocy podpisanego w 1881 roku traktatu, wycofali się także Rosjanie, choć zachowali Sinciang jako swoją strefę wpływów.

Region w przeszłości dwukrotnie ogłaszał niepodległość. W listopadzie 1933 jako Pierwsza Republika Wschodniego Turkiestanu. Oraz w listopadzie 1944, jako Druga Republika Wschodniego Turkiestanu[5][6]. Obie zostały zlikwidowane przez Chińczyków w 1934 i 1946 roku. W okresie rządów chińskich ZSRR dystrybuował wśród mieszkańców kraju paszporty radzieckie, aby ułatwić im emigrację do Kazachskiej SRR[7]. Po rozłamie między rządem ZSRR, a Chin wzmocniło się ponownie poparcie ZSRR dla tamtejszego ruchu separatystycznego[8].

1 października 1955 roku dotychczasowa prowincja Sinciang stała się regionem autonomicznym.

W latach 90. odżyły tendencje separatystyczne, tym razem połączone z radykalnym islamizmem. Na czele ruchu stanął Islamski Ruch Wschodniego Turkiestanu, znajdujący się w latach 2003-2020[9] na liście organizacji uważanych za terrorystyczne przez rząd Stanów Zjednoczonych, łączony z Al-Ka’idą, talibami i Islamskim Ruchem Uzbekistanu, który rozpoczął serię zamachów przeciwko władzom Sinciangu[10]. W odwecie Chiny masowo łamią prawa człowieka w rejonie (zob. obozy reedukacyjne w Sinciangu).

Geografia

Ukształtowanie powierzchni i budowa geologiczna

Położony w centrum kontynentu azjatyckiego Sinciang ma bardzo urozmaiconą rzeźbę terenu. Ciągną się tu liczne łańcuchy górskie i wielkie kotliny, leżące między nimi. Chińska część systemu Tienszanu przebiega przez terytorium regionu w kierunku równoleżnikowym. W jego granicach, góry te składają się z pasm: Terskej Ałatau i Borohoro Shan, między którymi ciągnie się głęboka dolina górnego biegu rzeki Ili. Na przedłużeniu tych pasm wznoszą się góry Bogda Shan i Ha’erlike Shan.

Tienszan zbudowany jest z utworów paleozoicznych. Góry te uległy denudacji i następnie w trzeciorzędzie wtórnemu wypiętrzeniu. W rezultacie, powstały tu liczne kotliny tektoniczne, przede wszystkim Kotlina Turfańska, jedno z najgłębszych zapadlisk tektonicznych świata. Dno tej jedynej w swoim rodzaju „studni” leży w najniższym punkcie 154 m p.p.m., brzegi jej zaś znajdują się ponad 1000 m n.p.m.

Po obu stronach Tienszanu rozciągają się dwie wielkie kotliny: Kotlina Kaszgarska i Kotlina Dżungarska. Położona na północ od Tienszanu Kotlina Dżungarska sięga aż po granicę z Mongolią i góry Ałtaju Mongolskiego. Leżąca na południe od Tienszanu Kotlina Kaszgarska, zwana też Kotliną Tarymską, dochodzi do przedgórzy Pamiru, Karakorum i Ałtyn-Tagu. Granica z regionem autonomicznym Tybetu biegnie w głębi Wyżyny Tybetańskiej, wzdłuż pasma Gór Przewalskiego, wzniesionego w pasmie Ulug Muztag do 7723 m n.p.m. Ku wschodowi Kotlina Kaszgarska przechodzi w pustynną równinę, sięgającą do wschodnich granic okręgu i łączącą się z równiną Ałaszan.

Klimat

Klimat Sinciangu jest suchy i skrajnie kontynentalny. Średnie temperatury stycznia wynoszą od –7° na południu Kotliny Kaszgarskiej do –15° na północy. Temperatury lipcowe są natomiast wysokie; wszędzie poza wysokimi górami przekraczają 20°, na południu wynoszą od 25° do 27°, a w wyjątkowych warunkach Kotliny Turfańskiej aż 34°, z maksimum do 48°. Opadów jest mało. Maksymalne ich sumy roczne wynoszą poniżej 100 mm, a w Kotlinie Turfańskiej średnio tylko 30 mm – jedna z najniższych wartości na świecie. Lasów, oprócz zarośli saksaułu, drobnych fragmentów lasów świerkowych i modrzewiowych w wyższych częściach dolin górskich oraz zarośli nadbrzeżnych (tugajów) wzdłuż Tarymu i niektórych innych rzek w zasadzie nie ma. Zarośla te miejscami mogą tworzyć zespoły roślinne trudne do przebycia, zbliżone do dżungli tropikalnych. Dla rolnictwa nadają się tylko ziemie sztucznie nawadniane wzdłuż rzek.

Istnieją podstawy do przypuszczenia, że klimat Sinciangu był w czasach historycznych wilgotniejszy niż obecnie. Rzeki, spływające z Ałtyn-tagu, nie kończyły się ślepo, jak dziś, lecz wpadały do Tarymu. Świadczą o tym suche koryta rzek na pustyniach (z okresowym przepływem wody wiosną w najwilgotniejszych latach), a także zachowane w głębi pustyni ruiny miast, jak na przykład Chara Choto. W obecnych warunkach klimatycznych Sinciang należy do najsuchszych obszarów na kuli ziemskiej. Dotyczy to zwłaszcza pustyni Takla Makan, ogromnego kompleksu piasków, wypełniającego całą środkową część Kotliny Kaszgarskiej.

Sieć rzeczna

Sieć rzeczna jest uboga. Jest to niemal w całości obszar bezodpływowy, z wyjątkiem północnej Dżungarii w dorzeczu Czarnego Irtyszu, biorącego swój początek na terytorium chińskim. Główna rzeka Sinciangu, Tarym, o pokaźnej długości 2750 km, ale znikomym i bardzo zmiennym przepływie, ginie w piaskach pustyni w pobliżu jeziora Lob-nor. Mniejsze rzeki, spływające z gór, niekiedy zaopatrywane w wodę przez lodowce górskie (jak w paśmie Bogda Shan), są z reguły „ślepe”. Niektóre uchodzą do słonych jezior, jak na przykład Ulungur He w Dżungarii, wpadająca do jeziora Ulungur Hu.

Podział administracyjny

Mapa
Xinjiang prfc map2.png
Lp.NazwaSiedzibaUjgurski
(kona yezik̡)
Latynizacja
(yengi yezik̡)
ChińskiHanyu pinyin
– Prefektury miejskie –
7HamiDzielnica Yizhouقۇمۇل ۋىلايىتىQumul Shehiri哈密市Hāmì Shì
3KaramayDzielnica Karamayقۇمۇل شەھىرىQaramay Shehri克拉玛依市Kèlāmǎyī Shì
6TurfanDzielnica Gaochangتۇرپان شەھىرىTurpan Shehri吐鲁番市Tǔlǔfān Shì
2UrumcziDzielnica Tianshanئۈرۈمچى شەھرىÜrümchi Shehri乌鲁木齐市Wūlǔmùqí Shì
– Prefektury –
4Altay
podległa prefekturze autonomicznej Ili
Altayئالتاي ۋىلايىتىAltay Wilayiti阿勒泰地区Ālètài Dìqū
5Tacheng
podległa prefekturze autonomicznej Ili
Tachengتارباغاتاي ۋىلايىتىTarbaghatay Wilayiti塔城地区Tǎchéng Dìqū
8KaszgarKaszgarقەشقەر ۋىلايىتىQeshqer Wilayiti喀什地区Kāshí Dìqū
9AksuAksuئاقسۇ ۋىلايىتىAqsu Wilayiti阿克苏地区Ākèsū Dìqū
10HotanHotanخوتەن ۋىلايىتىXoten Wilayiti和田地区Hétián Dìqū
– Prefektura autonomiczna zarządzana bezpośrednio przez władze regionu autonomicznego –
1IliYiningئىلى قازاق ئاپتونوم ئوبلاستىIli Qazaq Aptonom Oblasti伊犁哈萨克自治州Yīlí Hāsàkè Zìzhìzhōu
– Prefektury autonomiczne –
11BortalaBoleبۆرتالا موڭغۇل ئاپتونوم ئوبلاستىBörtala Mongghul Aptonom Oblasti博尔塔拉蒙古自治州Bó’ěrtǎlā Měnggǔ Zìzhìzhōu
12ChangjiChangjiسانجى خۇيزۇ ئاپتونوم ئوبلاستىSanji Xuyzu Aptonom Oblasti昌吉回族自治州Chāngjí Huízú Zìzhìzhōu
13KizilsuAtuxقىزىلسۇ قىرغىز ئاپتونوم ئوبلاستىQizilsu Qirghiz Aptonom Oblasti克孜勒苏柯尔克孜自治州Kèzīlèsū Kē’ěrkèzī Zìzhìzhōu
14BayingolinKorlaبايىنغولىن موڭغۇل ئاپتونوم ئوبلاستىBayingholin Mongghul Aptonom Oblasti巴音郭楞蒙古自治州Bāyīnguōlèng Měnggǔ Zìzhìzhōu
– Miasta na prawach powiatu –
15Shihezi
(zarządzane przez Korpus Produkcji i Budownictwa Sinciangu)
Shiheziشىخەنزە شەھرىShixenze Shehri石河子市Shíhézǐ Shì
16Wujiaqu
(zarządzane przez Korpus Produkcji i Budownictwa Sinciangu)
Wujiaquئۇجاچۇ شەھرىWujachu Shehri五家渠市Wǔjiāqú Shì
17Tumxuk
(zarządzane przez Korpus Produkcji i Budownictwa Sinciangu)
Tumxukتۇمشۇق شەھرىTumshuq Shehri图木舒克市Túmùshūkè Shì
18Aral
(zarządzane przez Korpus Produkcji i Budownictwa Sinciangu)
Aralئارال شەھرىAral Shehri阿拉尔市Ālā’ěr Shì
19Beitun
(zarządzane przez Korpus Produkcji i Budownictwa Sinciangu)
Beitunبېيتۇن شەھرىBeytun Shehri北屯市Běitún Shì
20Tiemenguan
(zarządzane przez Korpus Produkcji i Budownictwa Sinciangu)
Tiemenguanباشئەگىم شەھىرىBashegym Shehiri铁门关市Tiěménguān Shì
21Shuanghe
(zarządzane przez Korpus Produkcji i Budownictwa Sinciangu)
Shuangheقوشئۆگۈز شەھىرىQoshögüz Shehiri双河市Shuānghé Shì
22Kokdala
(zarządzane przez Korpus Produkcji i Budownictwa Sinciangu)
Kokdalaكۆكدالا شەھىرىKökdala Shehiri可克达拉市Kěkèdálā Shì
23Kunyu
(zarządzane przez Korpus Produkcji i Budownictwa Sinciangu)
Kunyuقۇرۇمقاش شەھىرىQurumqash Shehiri昆玉市Kūnyù Shì
24Huyanghe
(zarządzane przez Korpus Produkcji i Budownictwa Sinciangu)
Huyangheتوغىراق دەرياسى شەھىرىToghiraq Deryasi Shehiri胡杨河市Húyánghé Shì
25Xinxing
(zarządzane przez Korpus Produkcji i Budownictwa Sinciangu)
Xinxingيېڭى يۇلتۇز شەھىرى‎Yengi Yultuz Shehiri新星市Xīnxīng Shì

Demografia

Ludność, podobnie jak we wszystkich krajach pustynnych, jest skupiona niemal wyłącznie w oazach. Istnieje tu 5 głównych pasów oaz – południowej Kaszgarii wzdłuż Ałtyn-Tagu, północnej Kaszgarii wzdłuż Tarymu i południowych przedgórzy Tienszanu, Kuldżyńska wzdłuż Ili, Urumczi na północnym przedgórzu Bogda Shan oraz Hami na południowym przedgórzu pasma Ha’erlike Shan. W oazach gęstość zaludnienia przekracza 100 osób/km², pustynie zaś są bezludne (Takla Makan) bądź też zaludnione przez nielicznych koczowników. W Dżungarii powstało dużo osiedli związanych z wydobyciem ropy naftowej (Karamay).

Około 75% ludności Sinciangu mieszka w Kaszgarii, tj. na południe od gór Tienszan, około 25% zaś przypada na znacznie słabiej zaludnioną Dżungarię. Słabość rolnictwa powoduje, że Sinciang jest bardziej umiastowiony niż inne regiony Chin – nie wydaje się jednak, by udział ludności faktycznie miejskiej był wyższy od 20%.

Ujgurzy z Hotanu

Region Sinciang jest wielonarodowościowy. Do połowy XX w. Chińczycy byli w Sinciangu nieliczni. Niewielki ich napływ z głębi kraju zaznaczył się w okresie międzywojennym, zwłaszcza podczas klęsk głodowych w Shaanxi i Gansu. Skupiali się oni głównie w Dżungarii, zwłaszcza w Urumczi i Barkol; w większych miastach Kaszgarii istniały wyodrębnione dzielnice chińskie. W całym Sinciangu udział Chińczyków nie przekraczał w latach czterdziestych 5%. Dopiero doprowadzenie linii kolejowej do Urumczi w 1958 roku stworzyło warunki do napływu Chińczyków. Sinizacji uległa przede wszystkim wielojęzyczna Dżungaria, podczas gdy Kaszgaria, w której Ujgurzy stanowili większość, mogła jeszcze zachować ujgurski charakter etniczny.

Obecnie większość mieszkańców regionu stanowią wyznające islam ludy tureckie, z których najliczniejsi są Ujgurzy i Kazachowie. Liczną grupę etniczną stanowią Chińczycy Han. W północnej i wschodniej Dżungarii żyją w rozproszeniu Mongołowie. Podobnie jak Kazachowie, lud ten utrzymuje się głównie z pasterstwa koczowniczego. Podobny typ pasterstwa, tylko w warunkach wysokogórskich, jest podstawą egzystencji Kirgizów w graniczących z Kazachstanem, Kirgistanem i Tadżykistanem częściach Pamiru i Tienszanu. W miastach żyją dość liczni Hui – głównie w Urumczi i Hami. W wieku XV i XIX osiedliła się w Dżungarii niewielka liczba Rosjan, głównie tzw. starowierców. Po rewolucji 1917 r. w Urumczi i Kuldży (Yining) osiedliła się niewielka grupa rosyjskich emigrantów politycznych.

Grupy etniczne w Sinciangu wedle spisu powszechnego 2000[11]
NarodowośćLiczebnośćOdsetek
Ujgurzy8 345 62245,21
Chińczycy Han7 489 91940,58
Kazachowie1 245 0236,74
Hui839 8374,55
Kirgizi158 7750,86
Mongołowie149 8570,81
Dongxiang55 8410,30
Tadżycy39 4930,21
Xibe34 5660,19
Mandżurowie19 4930,11
Tujia15 7870,086
Uzbecy12 0960,066
Rosjanie89350,048
Miao70060,038
Tybetańczycy6 1530,033
Zhuang5 6420,031
Dagurowie5 5410,03
Tatarzy4 5010,024
Salarowie37620,02

Przypisy

  1. Shohrat Zakir elected chairman of Xinjiang- China.org.cn, china.org.cn [dostęp 2017-11-26].
  2. 新疆 [dostęp 2021-05-20].
  3. Communiqué of the Seventh National Population Census (No. 3) [dostęp 2021-05-20] (ang.).
  4. Zmiany wprowadzone na 51. posiedzeniu KSNG przy GUGiK.
  5. Andrew D.W. Forbes (1986). Warlords and Muslims in Chinese Central Asia: a political history of Republican Sinkiang 1911–1949. Cambridge, England: CUP Archive. s. 376. ISBN 0-521-25514-7.
  6. „Regions and territories: Xinjiang”. Country Profiles (BBC News).
  7. Lüthi, Lorenz M. (2008). The Sino-Soviet split: Cold War in the communist world. Princeton University Press. ISBN 978-0-691-13590-8.
  8. Marketos, Thrassy N. (2009). China’s Energy Geopolitics: The Shanghai Cooperation Organisation and Central Asia. Taylor & Francis. ISBN 978-0-415-45690-6.
  9. In the Matter of the Designation of the Eastern Turkistan Islamic Movement Also Known as ETIM as a “Terrorist Organization” Pursuant to Section 212(a)(3)(B)(vi)(II) of the Immigration and Nationality Act, as Amended, Federal Register, 5 listopada 2020 [dostęp 2021-02-14].
  10. „China: The Evolution of ETIM”. Stratfor.
  11. Stanley Toops: Demographics and Development in Xinjiang after 1949. East-West Center, 2004-05. [dostęp 2011-10-26]. [zarchiwizowane z tego adresu (2007-07-16)]. (ang.).

Media użyte na tej stronie

REF new (questionmark).svg
Autor: Sławobóg, Licencja: LGPL
Icon for missing references
Khotan-mercado-gente-uigur-d01.jpg
Autor: Colegota, Licencja: CC BY-SA 2.5 es
Khotan (Hotan / Hetian) is an oasis city in the Xinjiang Uygur Autonomous Region of the People's Republic of China. Uyghur people at sunday market.
A glance at Urumqi from Hongshan Park.jpg
Autor: Y Chen, Licencja: CC BY-SA 4.0
Hongshan Park looks over Ürümqi
China Xinjiang.svg

An SVG map of China with the Xinjiang autonomous region highlighted

Legend:
China map legend.png

The orange area is Aksai Chin, a part of Xinjiang which is claimed by India.
Xinjiang prfc map2.png
Map of prefectures of Xinjiang Autonomous Region