Yan Ji

Yan Ji
Cesarzowa-małżonka Chin
Okres

od 108
do 125

Jako żona

cesarz An

Poprzedniczka

Deng Sui

Następczyni

Liang Na

Dane biograficzne
Dynastia

Han

Data śmierci

126

Ojciec

Yan Zhang

Mąż

An

Dzieci

brak

Yan Ji (chiń. 閻姬; zm. 126) – znana również jako cesarzowa Ansi (安思皇后, dosłownnie łagodna i przemyślna cesarzowa). Żona cesarza Chin An (106 - 125).

Pochodzenie i małżeństwo

Ojcem Yan Ji był Yan Chang, syn wysokiego urzędnika za czasów cesarza Minga (57 - 75), Yan Zhanga, którego dwie siostry zostały cesarskimi konkubinami i którego opisywano jako odpowiedzialnego i zdolnego człowieka, chociaż jego wyniesienie było powstrzymywane przez cesarza, który nie tolerował nepotyzmu.

Młoda Ji była opisywana jako inteligentna i piękna dziewczyna, więc kiedy w 107 roku została wybrana na konkubinę cesarza An, który miał wówczas trzynaście lat, szybko została jego ukochaną żoną, a w rok później cesarzową, mimo jej piekielnej zazdrości – wiadomo było, że otruła konkubinę Li, która w tym samym roku urodziła cesarzowi syna, księcia Liu Bao

Cesarzowa

Przez większość swojego panowania cesarz An znajdował się w cieniu regentki wielkiej cesarzowej wdowy Deng Sui, która zmarła w 121 roku. Młody cesarz wykorzystując swój autorytet usunął większość swoich zaufanych ludzi w tym krewnych cesarzowej wdowy i zastąpił ich braćmi cesarzowej Yan - Yan Xianem, Yan Jingiem, Yan Yao i Yan Yanem. Wpływ samej cesarzowej na męża był ogromny – w 124 roku fałszywie oskarżyła dziewięcioletniego księcia Liu Bao mianowanego następcą tronu i jedynego syna cesarza An o niepopełnione zbrodnie i ten odebrał synowi tytuł następcy tronu i nadał mu księstwo Jiyin.

Cesarzowa wdowa

W 125 roku cesarz An zmarł nieoczekiwanie w czasie podróży do Wancheng, a będąca z nim cesarzowa nie ogłosiła natychmiastowo jego śmierci lecz razem z braćmi i potężnymi eunuchami Jiangiem Jingiem i Fan Fengiem zaczęli szukać alternatywnego następcy tronu. Wybrali młodego kuzyna cesarza An, Liu Yi, markiza Beixiang i Yi, którego postanowili uczynić cesarzem ponieważ był młody i łatwo byłoby nim kierować.

Ród Yan razem z Jiangiem Jingiem szybko przejął władzę i oskarżył kilku z najbardziej zaufanych osób w otoczeniu zmarłego cesarza – jego wuja Geng Bao, mamkę Wang Sheng i eunucha Fan o różne zbrodnie. Fan został ścięty, a Geng Bao i Wang zostali wygnani ze stolicy wraz z rodzinami. Przekonani o swojej potędze natrafili na problem – ciężką chorobę młodego cesarza.

Eunuch Sun Cheng, wierząc, że książę Liu Bao będzie lepszym cesarzem zawiązał spisek z eunuchem młodego księcia i większością eunuchów pałacowych by przywrócić władzę chłopcu. Kiedy w tym samym roku mały cesarz zmarł, cesarzowa i jej sojusznicy nie ogłosili jego śmierci. W kilka dni później Sun i osiemnastu innych eunuchów zaatakowało pałac i zabiwszy Jianga i jego służących przywitali księcia Liu Bao w pałacu i ogłosili go cesarzem pod imieniem Shun (125 - 144). Wojska cesarza ruszyły na żałośnie małe siły cesarzowej wdowy i pokonawszy je wzięli do niewoli cesarzową i jej braci. Ród Yan został stracony gdy cesarzowa dotarła do pałacu.

Niektórzy z wysokich urzędników doradzało cesarzowi Shunowi uwięzienie cesarzowej wdowy Yan i odebranie jej tytułu. Cesarz odrzucił ten pomysł i traktował macochę ze wszystkimi honorami i szacunkiem należnymi cesarzowej wdowie. Jednakie na skutek strachu i opłakiwania rodziny cesarzowa wdowa zmarła na początku 126 i została pochowana ze swoim mężem cesarzem An.

Bibliografia

Media użyte na tej stronie