York Factory

York Factory
Ilustracja
York Factory – widok na zabytkowy magazyn
Państwo

 Kanada

Prowincja

 Manitoba

Populacja 
• liczba ludności


0

Położenie na mapie Manitoby
Mapa konturowa Manitoby, u góry po prawej znajduje się punkt z opisem „York Factory”
Położenie na mapie Kanady
Mapa konturowa Kanady, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „York Factory”
Ziemia57°00′10″N 92°18′15″W/57,002778 -92,304167
Portal Kanada

York Factory – opuszczona miejscowość w Kanadzie, w północno-wschodniej części prowincji Manitoba, położona na północnym brzegu rzeki Hayes, blisko jej ujścia do Zatoki Hudsona, dawna placówka handlowa Kompanii Zatoki Hudsona[1].

Historia

Obszar wokół Zatoki Hudsona był w XVII wieku przedmiotem rywalizacji angielsko-francuskiej, stanowiąc teren łowiecki obfitujący w bobry, których futra były przedmiotem pożądania Europejczyków[2]. W 1682 roku Francuzi pod przywództwem trapera Pierre'a-Esprita Radissona założyli fort nad ujściem rzeki Hayes, na jej południowym brzegu. Dwa lata później Radisson, tym razem w służbie angielskiej Kompanii Zatoki Hudsona założył nowy posterunek, tym razem na północnym brzegu. Osada nazwana została York Factory na cześć gubernatora kompanii, księcia Yorku (późniejszego króla Jakuba II). Słowo factory oznaczało faktorię, siedzibę naczelnego kupca, zwanego faktorem (ang. factor). Lokalizacja osady miała duże znaczenie dla późniejszego jej rozwoju, bowiem zarówno rzeka Hayes, jak i uchodząca kilka kilometrów na północ Nelson, prowadziły daleko w głąb lądu, stanowiąc dogodny szlak dla handlarzy futrem[1].

York Factory było jedyną placówką Kompanii Zatoki Hudsona, która oparła się francuskiej ofensywie lądowej w 1686 roku; pozostałe – Moose Factory, Fort Charles i Fort Albany zostały zdobyte przez Francuzów. Dopiero w 1694 roku, w trakcie wojny króla Wilhelma, francuscy żołnierze pod dowództwem Pierre'a Le Moyne d’Iberville zajęli osadę, nadając jej nazwę Fort Bourbon. Odbita przez Anglików po dziesięciu miesiącach, ponownie zajęta przez Francuzów została po bitwie morskiej w Zatoce Hudsona w 1697 roku[1]. Osada sześciokrotnie przechodziła z rąk do rąk[3], aż do 1713 roku, kiedy to na mocy pokoju utrechckiego wszystkie terytoria wokół Zatoki Hudsona przeszły w posiadanie brytyjskie[1].

W 1782 roku osada została raz jeszcze zdobyta i zniszczona przez Francuzów, którymi dowodził Jean-François de La Pérouse. W XVIII wieku kilkukrotnie nawiedzały ją też katastrofalne powodzie. Za każdym razem odbudowywana, w co raz to innych miejscach, aż do ostatecznego wytypowanego w 1788 roku[1][3].

York Factory zyskało na znaczeniu pod koniec XVIII i na początku XIX wieku, stając się jednym z głównych ośrodków handlowych, administracyjnych i przeładunkowych Kompanii Zatoki Hudsona. Był to jej najważniejszy port morski, przez który wwożone było zaopatrzenie i towary dla placówek handlowych położonych w głębi lądu, a wywożone sprowadzone z nich futra[3]. W połowie XIX wieku York Factory liczyło około 30-50 budynków ułożonych na planie litery H, z których największym był położony w samym środku magazyn[1]. Kompania zatrudniała wówczas na terenie osady około 35-40 pracowników[3]. W 1810 roku York Factory ustanowione zostało ośrodkiem administracyjnym departamentu północnego kompanii[1].

Miejscowość utraciła na znaczeniu w 2. połowie XIX wieku, wraz z rozwojem kolei, która w 1871 roku połączyła Manitobę z atlantyckim wybrzeżem Kanady, stanowiąc dogodną alternatywę wobec wcześniejszych szlaków morskich wiodących przez Zatokę Hudsona. Większość towarów dawniej przeładowywanych w York Factory, trafiała odtąd do miasta Winnipeg, które przejęło także funkcje administracyjne. Osada zdegradowana została do roli placówki handlowej. Ostatni statek opuścił tamtejszy port w 1931 roku. W 1957 roku Kompania Zatoki Hudsona zamknęła i opuściła placówkę. W 1968 roku teren przekazany został rządowi federalnemu, który wyznaczył go zabytkiem (ang. National Historic Site)[1].

Do dnia dzisiejszego zachował się budynek głównego magazynu oraz jeden z budynków gospodarczych[1].

Galeria

Przypisy

  1. a b c d e f g h i York Factory. The Canadian Encyclopedia. [dostęp 2023-01-03]. (ang.).
  2. Fur Trade in Canada. The Canadian Encyclopedia. [dostęp 2023-01-02]. (ang.).
  3. a b c d Hudson's Bay Company. York Factory. [w:] Archives of Manitoba [on-line]. Province of Manitoba. [dostęp 2023-01-02]. (ang.).

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Flag of Canada (Pantone).svg
Flag of Canada introduced in 1965, using Pantone colors. This design replaced the Canadian Red Ensign design.
Flag of Manitoba.svg
Flag of Manitoba.
York Factory, Manitoba (2017).jpg
Autor: Travel Manitoba, Licencja: CC BY 2.0
York Factory, Manitoba.
YorkFactoryaerial.jpg
York Factory Air Board 1925

Location: York Factory, Manitoba

Courtesy Library & Archives Canada, E004665616

Canada Manitoba location map 2.svg
Autor: Hanhil 17:29, 24 September 2009 (UTC), Licencja: CC BY-SA 3.0
Location map of Manitoba, Canada
Map of York Factory, 1840.jpg
Map of York Factory in 1840.
HS34 1.jpg
Hudson's Bay company headquarters at York Factory, Manitoba. (1853) Coloured lithograph.
Canada location map.svg
Autor: Yug, Licencja: CC-BY-SA-3.0
cropped version of Carte administrative du Canada.svg for map location.