Yuri
Yuri (jap. 百合, dosł. „lilia”) – gatunek mangi i anime przedstawiający związki lesbijskie. Na Zachodzie nazwa ta stosowana jest zamiennie z Girls Love[1].
Analogiczny do mang yaoi podział na shōjo-ai (tytuły skoncentrowane na romantycznym uczuciu) oraz yuri (skoncentrowane na seksualności) został wprowadzony przez amerykańskich fanów, przy czym nie ma zgodności co do przyporządkowania poszczególnych tytułów do danych kategorii[1]. Warto zwrócić uwagę, iż wiele klasycznych tytułów yuri zalicza się do pierwszej kategorii, zaś nieliczne, zwłaszcza powstałe w latach 90. i później, można zaliczyć do drugiej.
Za początek gatunku można uznać lata 60. XX w., gdy pojawiły się publikacje na łamach takich czasopism, jak „Shōjo Friend” czy „Shōjo Comic”[2]. Pierwszym tytułem yuri była manga Shiroi heya no futari. Według użytkowników listy dyskusyjnej Yuriconu do ważniejszych pozycji należą: Rewolucjonistka Utena, Czarodziejka z Księżyca, Maria-sama ga miteru i Mój drogi bracie...[3]. Inne tytuły to na przykład Strawberry Panic!, Kashimashi: Girl Meets Girl oraz Love My Life.
Nazewnictwo Yuri w USA
Na Zachodzie na określenie mangi lub anime opowiadających o miłości między dwiema kobietami albo dziewczynami używany jest termin shōjo-ai lub shoujo-ai (jap. 少女愛, dosł. „dziewczęca miłość”). Określenie to nie funkcjonuje w Japonii jako określanie gatunku. Termin shōjo-ai, na wzór shōnen-ai, wymyślili Amerykanie, a używa się go w stosunku do mang i anime, które koncentrują się jedynie na uczuciowym związku dwóch dziewcząt i ograniczają się co najwyżej do pocałunków, a nie przedstawiają – w przeciwieństwie do yuri – scen erotycznych. W Japonii zarówno lesbijska erotyka, jak i romanse nazywane są yuri. Główną grupą czytelników tego typu mang są młode dziewczęta.
Elementy shōjo-ai są bardzo popularne we wszystkich rodzajach mang i anime, przede wszystkim shōjo (równie popularne są tam wątki shōnen-ai). Pojawiają się one m.in. w Czarodziejce z Księżyca (relacje pomiędzy Michiru Kaiō i Haruką Tenō, czyli czarodziejkami z Neptuna i Urana), Rewolucjonistce Utenie, czy Wojowniczkach z Krainy Marzeń.
Przypisy
- ↑ a b Erica Friedman: What are Yuri and Shoujoai, anyway?. [w:] Yuri Anime and Manga – Yuricon and ALC Publishing [on-line]. [dostęp 2018-12-22]. (ang.).
- ↑ Tomasz Burdzik. Hentai - erotyka z mangi i anime. „Kultura i Edukacja”. 3, s. 350, 2014. DOI: 10.6084/m9.figshare.1335808. ISSN 1230-266X. (pol.).
- ↑ Erica Friedman: Yuri 101. [w:] Yuri Anime and Manga – Yuricon and ALC Publishing [on-line]. [dostęp 2009-02-14]. (ang.).
Linki zewnętrzne
Media użyte na tej stronie
Autor: ykkb, Licencja: CC BY 3.0
A couple of Japanese school-girls. This picture is representative of the soft-yuri, which can be found in popular yuri series like Kin-iro Mosaic. The characters are original creations.