Ząb mądrości

Cztery zęby mądrości u człowieka
Ząb mądrości w żuchwie – RTG
Schemat ukazujący umiejscowienie zębów mądrości (zaznaczone na czerwono) w żuchwie u dorosłego człowieka. Po prawej schemat uzębienia mlecznego, w którym zęby mądrości nie występują.
Usunięty, dolny ząb mądrości.

Zęby mądrości (łac. dens serotinus, pot. „ósemki”) – zwyczajowe określenie trzecich zębów trzonowych u człowieka. Człowiek ma cztery takie zęby – są one ostatnimi zębami z każdej strony, zarówno w szczęce, jak i w żuchwie.

Okres ich wyrzynania się jest bardzo różny – najczęściej przypada między 17. a 21. rokiem życia, czasem jednak może trwać nawet do 40. Wyrzynaniu się zębów mądrości zwykle towarzyszy ból. Ponadto ósemki nie zawsze wyrzynają się całkowicie, mogą wychodzić pod nieprawidłowym kątem, a czasem nie pojawiają się wcale. Zęby mądrości uważa się za narządy szczątkowe u człowieka.

Są one najbardziej narażone na próchnicę – zarówno ze względu na trudny dostęp do nich szczoteczką do zębów, jak i zaleganie w ich okolicach pokarmu. Ponadto biorą mały udział w rozdrabnianiu pokarmu, za to mogą wystawać pod innym kątem niż linia pozostałych zębów. Z tych wszystkich powodów panował niegdyś wśród dentystów pogląd, iż zęby te należy zawsze usuwać, jako mało przydatne człowiekowi, a niosące z sobą dużo różnych problemów. Obecnie odchodzi się od tego typu praktyk[1].

Postępowanie po zabiegu usunięcia zęba mądrości

Zębodół zamyka się najczęściej w pierwszym tygodniu po zabiegu. Przez ten czas należy chłodzić operowane miejsce zewnętrznie – poprzez przyłożenie do policzka zimnego kompresu oraz wewnętrznie – poprzez ssanie kostek lodu. Bezwarunkowo należy wykluczyć spożywanie produktów zawierających kofeinę (kawa, herbata, napoje energetyzujące) oraz napojów alkoholowych. Zabronione jest również palenie tytoniu. Ze zrozumiałych względów trzeba też zrezygnować z konsumpcji twardych bądź wymagających żucia produktów żywnościowych. Zalecane jest spożywanie potraw półpłynnych (kasza manna, purée ziemniaczane, sosy itp.). Ze względu na możliwość zwiększenia ciśnienia w jamie ustnej i nadmiernego krwawienia należy się wstrzymać z wysiąkiwaniem nosa.

Zastosowanie w autotransplantacji

Gdy pacjent straci jakiś ząb, zawiązek trzeciego trzonowca może zostać użyty do autoprzeszczepu. Zawiązek powinien być w odpowiednim stadium rozwoju korzenia. W miejscu straconego zęba chirurg stomatolog robi tzw. lożę – przygotowuje zębodół. Przez jakiś czas po zabiegu ząb musi być unieruchomiony – połączony z innymi zębami za pomocą specjalnej szyny, co zwiększa szanse na przyjęcie się i utrzymanie przeszczepu. Po zdjęciu szyny można go oszlifować i założyć na niego koronę protetyczną, nadając mu odpowiedni kształt. Pacjent ma zatem swój własny ząb, autotransplantowany w inne miejsce.

Ilustracje

Przypisy

  1. Jay W. Friedman, The Prophylactic Extraction of Third Molars: A Public Health Hazard, „American Journal of Public Health”, 97 (9), 2007, s. 1554–1559, DOI10.2105/AJPH.2006.100271, ISSN 0090-0036, PMID17666691, PMCIDPMC1963310 [dostęp 2020-07-07].

Star of life.svg Przeczytaj ostrzeżenie dotyczące informacji medycznych i pokrewnych zamieszczonych w Wikipedii.

Media użyte na tej stronie

Star of life.svg

The Star of Life, medical symbol used on some ambulances.

Star of Life was designed/created by a National Highway Traffic Safety Administration (US Gov) employee and is thus in the public domain.
Impacted wisdom teeth.jpg
Radiogram ukazujący uzębienie człowieka. Po lewej i po prawej przy brzegach zdjęcia widoczne są zęby mądrości. Górne zęby są mądrości stłoczone. Dolny lewy (na zdjęciu po prawej stronie) zatrzymany, skierowany koroną ku poprzedzającemu trzonowcowi. Białe pola w obrębie zębów to ubytki wypełnione amalgamatem.
Weisheitszähne-1.jpg
Autor: , Licencja: CC BY-SA 3.0
Alle vier Weisheitszähne
Weisheitszahn1.JPG
Autor: unknown, Licencja: CC-BY-SA-3.0
Unerupted not fully formed wisdom tooth.jpg
Autor: Rohrbach Renata, Licencja: CC0
Nie w pełni uformowany, niewyrznięty ząb mądrości – po ekstrakcji.Widoczne są kolejne warstwy odkładanego szkliwa przed ostatecznym ukształtowaniem korony.
Lower wisdom tooth.jpg
Autor: Autor nie został podany w rozpoznawalny automatycznie sposób. Założono, że to Gleam~commonswiki (w oparciu o szablon praw autorskich)., Licencja: CC-BY-SA-3.0
The lower wisdom tooth, just structed (extracted) from me.