Złota rączka

Złota rączka w trakcie pracy przy naprawach domowych po powodzi.

Złota rączka – osoba zajmująca się różnego rodzaju naprawami lub pracami remontowymi[1].

Etymologia

Przymiotnik złoty jest pochlebstwem. Czasem odnosi się do człowieka lub jego części (np. Złoty człowiek, złote serce). Może oznaczać zdolny lub dobry. Czyli złota rączka odnosi się do zdolnych rąk osoby, wykonującej ten zawód. Zdrobnienie słowa rączka jest z kolei wyrazem sympatii i wdzięczności[2].

Historia

Zawód złotej rączki narodził się w Stanach Zjednoczonych i prawdopodobnie ukształtował się w okresie wojny secesyjnej. Wywodzi się od domokrążców, czyli osób zajmujących się odwiedzaniem wsi i małych miasteczek, w celu przekonania okolicznych mieszkańców do zakupu różnorakich produktów. Z czasem, w razie gdyby nie udało im się niczego sprzedać, domokrążcy coraz częściej pytali odwiedzane osoby czy nie potrzebują kogoś do wykonania drobnej pracy w obrębie ich własności. Osoby, które korzystały z tych usług, zwykle zlecali naprawę sprzętu domowego, ogrodzenia lub elementów domu jednorodzinnego. W związku z tym domokrążcy zaczęli pozyskiwać umiejętności potrzebne do wykonywania tych zadań. Z czasem takie osoby zaczęły być nazywane handyman od angielskich słów handy (pl. zręczny) i man (pl. mężczyzna)[3].

Przypisy

  1. Stróż nocny, kasjer czy "złota rączka". Ponad milion seniorów dorabia do emerytury, Business Insider, 20 stycznia 2020 [dostęp 2020-05-10] (pol.).
  2. Złota rączka - Ciekawostki językowe PWN, sjp.pwn.pl [dostęp 2020-05-10] (pol.).
  3. History of the Handyman, A&B Plumbing, Heating & Electrical, 18 września 2013 [dostęp 2020-05-10] (ang.).

Media użyte na tej stronie

FEMA - 42428 - Home Repair after Flood.jpg
Austell, GA, November 2, 2009 -- A contractor makes repairs to a home flooded during the severe storms and flooding that damaged thousands of Georgia homes in September 2009. FEMA is actively working with homeowners in the recovery process. David Fine/FEMA