Złote Koło

Mapa Czarnej Oławy w 1837: Goldene Rade Gasse pomiędzy Carlsplatz i Antonien St. a Reusche Str.
Współczesny widok trasy W-Z od strony ul. Ruskiej; na prawo od przeszklonego budynku kina Helios widoczne kamienice, stojące przy dawnym Złotym Kole

Złote Koło – ulica we Wrocławiu, biegnąca niegdyś wzdłuż krawędzi zewnętrznej (zachodniej) Czarnej Oławy (fosy miejskiej wewnętrznej) na odcinku pomiędzy dzisiejszymi ul. św. Antoniego na południu i ul. Ruską na północnym wschodzie. Po przeciwnej stronie Czarnej Oławy, wzdłuż wewnętrznej linii dawnych fortyfikacji, przebiegała ul. Psie Budy. W latach 70. XX wieku częściowo zlikwidowana częściowo włączona do ul. Kazimierza Wielkiego.

Historia

Na Czarnej Oławie, w okolicy dzisiejszego skrzyżowania ul. Krupniczej i trasy W-Z (dzisiejszy pl. Bohaterów Getta), znajdował się od 1297 do 1813 roku młyn, zwany Młynem Siedmiu Kół (niem. Siebenradenmühle). Od tego obiektu zaułek Złote Koło nosił przez pewien czas (m.in. w XVIII wieku) nazwę auf dem Graben bei den sieben Raden (tłum.: nad fosą przy siedmiu kołach). Późniejsza nazwa Goldene Rade Gasse wywodzona jest od Zajazdu Przy Złotym Kole, który wzmiankowany jest m.in. w archiwaliach z roku 1680. Ulica zamieszkana była głównie przez tkaczy sukienników.

Po II wojnie światowej zabudowa Złotego Koła i okolicznych ulic była w znacznym stopniu zdewastowana. W latach 70. XX wieku, podczas przeprowadzania wrocławskiej trasy W-Z po linii dawnej Czarnej Oławy większość zabudowy Złotego Koła została wyburzona, jedynie część jej zachodniej pierzei (kamienice nr: 4, 5, 6, 7, 8) została zachowana i włączona do ul. Kazimierza Wielkiego (jako kamienice nr: 9, 11, 13, 15, 17).

Odniesienia w kulturze

Zrujnowana po wojnie ulica często służyła jako plenery polskich filmów wojennych i inscenizacji telewizyjnych (m.in. Teatru Sensacji). W roku 1971 posłużyła też jako plener fabularnego filmu kryminalnego pod zapożyczonym od jej nazwy tytułem Złote Koło.

Bibliografia

Linki zewnętrzne


Media użyte na tej stronie

Olawamiejska.jpg
Jedna z map centrum Wrocławia z 1837, przedstawiająca odcinek Oławy miejskiej pomiędzy ul. Szajnochy (Rossmarkt na mapie) i placem Boh. Getta (Carlsplatz) - na południowym zachodzie, z lewej strony mapy, a ujściem do Odry (Oder Strom) na północnym wschodzie (po prawej)
Mosty (od lewej):
Siebenradebrücke (Most Siedmiu Kół, dziś rejon pl. Boh. Getta)
Reuschebrücke (Most Ruski, dziś rejon skrzyżowania ul. Ruskiej i Kazimierza Wielkiego)
Nikolaibrücke (Most św. Mikołaja, dziś rejon skrzyżowania ul. św. Mikołaja i Kazimierza Wielkiego)
Weißgerbersteg (Kładka Białoskórnicza, dziś rejon skrzyżowania ul. Cieszyńskiego i ul. Nowy Świat)
Hospitalbrücke albo Allenheiligenbrücke (Most Szpitalny, zwany też Mostem Wszystkich Świętych, tuż przy ujściu do Odry)
Stare Miasto.png
Autor: Siliesiac, Licencja: CC BY-SA 3.0
Mapa Starego miasta we Wrocławiu
Wroclaw ulKazimierzaWlk-skrzyzRuska.jpg
Wrocław, Poland Kazimierza Wielkiego street (near Ruska street crossing) - view at Wratislavia Tower