Złotorost wieloowocnikowy

Złotorost wieloowocnikowy
Ilustracja
Pojedyncza plecha na korze (obok szarej barwy Physcia sp.)
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

grzyby

Typ

workowce

Klasa

miseczniaki

Rząd

złotorostowce

Rodzina

złotorostowate

Rodzaj

Massjukiella

Gatunek

złotorost wieloowocnikowy

Nazwa systematyczna
Massjukiella polycarpa (Hoffm.) S.Y. Kondr., Fedorenko, S. Stenroos, Kärnefelt, Elix, J.S. Hur & A. Thell
Biblthca Lichenol. 108: 60 (2012)
Złotorost wieloowocnikowy i obrost zmienny
Xanthoria polycarpa MS4 (1).jpg

Złotorost wieloowocnikowy (Massjukiella polycarpa (Hoffm.) Rieber) – gatunek grzybów z rodziny złotorostowatych (Teloschistaceae)[1]. Ze względu na symbiozę z glonami zaliczany jest do porostów[2].

Systematyka i nazewnictwo

Pozycja w klasyfikacji według Index Fungorum: Massjukiella, Teloschistaceae, Teloschistales, Lecanoromycetidae, Lecanoromycetes, Pezizomycotina, Ascomycota, Fungi[1].

Po raz pierwszy takson ten zdiagnozował w roku 1796 Hoffmann nadając mu nazwę Lobaria polycarpa. Obecną, uznaną przez Index Fungorum nazwę nadali mu w roku 2012 r. Sergey Yakovlevich Kondratjuk, Soili Kristina Stenroos, Natalya M. Fedorenko, Ingvar Kärnefelt, John Alan Elix i Arne Thell, przenosząc go do rodzaju Massjukiella[1]. Nazwa polska stała się od tego czasu niespójna z nazwą naukową.

Synonimy nazwy naukowej[3]:

  • Lecanora candelaria var. polycarpa (Hoffm.) Ach. 1810
  • Lichen polycarpus (Hoffm.) Ehrh. 1799
  • Lobaria polycarpa Hoffm. 1796
  • Parmelia polycarpa (Hoffm.) Spreng. 1820
  • Physcia parietina var. polycarpa (Hoffm.) A. Massal. 1852
  • Physcia polycarpa (Hoffm.) Linds. 1869
  • Placodium polycarpum (Hoffm.) Frege 1812
  • Psoroma polycarpum (Hoffm.) Gray 1821
  • Squamaria candelaria var. polycarpa (Hoffm.) Hook 1844
  • Teloschistes polycarpus (Hoffm.) Tuck. 1882
  • Xanthoria polycarpa (Hoffm.) H. Olivier 1894
  • Xanthoria polycarpa (Hoffm.) Rieber 1891

Nazwa polska według W. Fałtynowicza[2].

Morfologia

Tworzy listkowatą plechę z glonami protokokkoidalnymi. Plecha najczęściej jest poduszeczkowata, czasami nieregularna lub rozetkowata i niewielka – o średnicy 0,5-2 cm. Jest głęboko wcinana, a jej wcinane lub słabo karbowane odcinki są krótkie i wąskie, płaskie lub nieco wypukłe i mają szerokość do,5 mm. Na obwodzie plechy ściśle przylegają do podłoża, podnoszą się natomiast w środkowej jej części. Górna powierzchnia plechy w miejscach nasłonecznionych ma barwę od intensywnie żółtej do żółtopomarańczowej, w miejscach zacienionych jest żółtozielona lub żółtoszara. dolna jest biaława lub żółtawa. Jasne chwytniki są nieliczne[4]. Reakcje barwne: górna powierzchnia: K + fioletowy, C –, KC –[5].

Bardzo licznie występują owocniki typu apotecjum lekanorowego, często są wręcz stłoczone. Są siedzące, lub wyrastają na krótkich trzoneczkach. W stosunku do niewielkiej plechy są duże – mają średnicę do 4,5 mm, tarczkę pomarańczową, a brzeżek plechowy trwały i gładki, czasami tylko karbowany. Epihymenium jest brązowe i ma grubość około 10 μm. Hymenium ma grubość 40-9- μm i w dolnej części jest bezbarwne. Hypotecjum jest bezbarwne lub jasnobrązowe i ma grubość 15-50 μm. Występują cylindryczne, proste lub nieco rozgałęzione wstawki z przegrodami. W jednym maczugowatego kształtu worku powstaje po 8 bezbarwnych askospor. Są dwukomórkowe, mają przegrodę o średnicy 2-6,5 μm i rozmiar 11-15× 5-8 μm. Zanurzone w plesze pyknidy mają taka samą barwę jak plecha, lub są nieco ciemniejsze. Powstają w nich elipsoidalne pykniospory o rozmiarach 2-3× 1-1,5 μm[5].

Jako metabolity wtórne wytwarza głównie parietynę, ponadto fallacinal, emodiny, teloschistin i kwas parietynowy[5].

Występowanie i siedlisko

Na półkuli północnej jest szeroko rozprzestrzeniony, występuje tutaj na wszystkich kontynentach oraz w Islandii. Na półkuli południowej podano jego występowanie tylko w Andach, w Afryce Zachodniej i Nowej Zelandii[6]. W Polsce jest pospolity na terenie całego kraju. Rośnie głównie na korze drzew, liściastych, rzadziej na korze drzew iglastych i na skałach[4].

Gatunki podobne

Charakterystyczna dla złotorostu wieloowocnikowego jest poduszeczkowata i drobna plecha, krótkie, wąskie i wypukłe odcinki tej plechy oraz duża liczba owocników w stosunku do wielkości plechy. Podobny złotorost ścienny (Xanthoria parietina) ma plechę większą, a owocniki mniejsze i nie tak liczne[4].

Przypisy

  1. a b c Index Fungorum [dostęp 2017-03-10] (ang.).
  2. a b Wiesław Fałtynowicz, The Lichenes, Lichenicolous and allied Fungi of Poland. Krytyczna lista porostów i grzybów naporostowych Polski, Kraków: Instytut Botaniki im. W. Szafera PAN, 2003, ISBN 83-89648-06-7.
  3. Species Fungorum [dostęp 2017-03-10] (ang.).
  4. a b c Hanna Wójciak: Porosty, mszaki, paprotniki. Warszawa: Multico Oficyna Wydawnicza, 2010. ISBN 978-83-7073-552-4.
  5. a b c Consortium of North American Lichen Herbaria. [dostęp 2014-06-23].
  6. Discover Life Maps [dostęp 2014-04-18].

Media użyte na tej stronie

Xanthoria polycarpa MS4 (1).jpg
Autor: Jerzy Opioła, Licencja: CC BY-SA 4.0
Xanthoria polycarpa
Xanthoria polycarpa M2.jpg
Autor: Jerzy Opioła, Licencja: CC BY-SA 4.0
Physcia dubia and Xanthoria polycarpa (location: Poland, Hel)
Xanthoria polycarpa G36.JPG
Autor: Jerzy Opioła, Licencja: CC BY-SA 3.0
Xanthoria polycarpa and Physcia sp. of Pinus silvestris