Zabezpieczenie elektroenergetyczne
Zabezpieczenie elektroenergetyczne – jest to urządzenie przeznaczone do samoczynnego zapobiegania lub samoczynnej likwidacji zakłóceń w normalnej pracy zabezpieczanego obiektu elektroenergetycznego na przykład układu elektroenergetycznego lub któregokolwiek z jego elementów. Zabezpieczenie elektroenergetyczne (ZE) jest to układ złożony z zespołu przekaźnikowego oraz urządzeń peryferyjnych, służący do ochrony zabezpieczanego obiektu od określonego rodzaju zakłócenia.
Działanie
Urządzenie elektroenergetycznej automatyki zabezpieczeniowej odróżniają stan zakłócenia od stanu pracy normalnej na podstawie wybranego zbioru informacji o wartości prądów, napięć, częstotliwości, temperatury itd. Obróbka tej informacji, a następnie diagnoza dotycząca stanu pracy przebiega według uprzednio zaprogramowanego algorytmu postępowania.
Identyfikacja przez zabezpieczenie stanu zakłóceniowego w dowolnym elemencie lub układzie elektroenergetycznym opiera się na pomiarze wielkości fizycznych, których odpowiednia zmiana w czasie charakteryzuje wystąpienie stanu zakłóceniowego.
Wymaganie stawiane zabezpieczeniom
Zabezpieczeniom stawia się cztery podstawowe wymagania:
- szybkość działania,
- czułość i selektywność,
- dyspozycyjność,
- pewność i niezawodność.
Oprócz powyższych podstawowych wymagań, zabezpieczeniom stawia się też wymagania dodatkowe, do których należą:
- elastyczność,
- łatwość obsługi,
- dopasowywalność,
- testowalność,
- ekonomiczność.
Bibliografia
- Żydanowicz J.: "Elektroenergetyczna automatyka zabezpieczeniowa" Wydawnictwa Naukowo-Techniczne, t. I-III, Warszawa 1979, 1985, 1987;