Zabudowa zwarta

Zabudowa zwarta (także: zabudowa obrzeżna) – rodzaj zabudowy bloku budowlanego lub działki, która wypełnia cały ich front, bez pozostawiania przerw[1].

Wjazdy na podwórza lub place na tyłach wykonane są w parterach poszczególnych budynków (np. bramy). Wysokość zabudowy zwartej regulują przepisy prawa budowlanego, przy czym najczęstszym warunkiem jest wyrównanie wysokości ścian od frontu, a także i z tyłu. Zabudowa zwarta uzależniona jest od kształtu działki lub bloku budowlanego i może mieć linię prostą lub zakrzywioną. Z punktu widzenia ekonomiki wykorzystania powierzchni zabudowa zwarta jest korzystna ze względu na maksymalne wyzyskanie terenu, ale charakteryzuje się mniejszą zdrowotnością i brakiem przewiewności[1].

Zabudowa półzwarta rożni się od zwartej dopuszczeniem przerw w zabudowie na wysokość całych budynków, co poprawia przewiewność. Zabudowa luźna charakteryzuje się wolno stojącymi budynkami różnej wielkości i przeznaczenia, ustawionymi w odległościach dopuszczanych przez prawo budowlane. W stosunku do ulic okalających kwartały zabudowy budynki mogą stać szczytami, kalenicami lub ukośnie[1].

Galeria

1
Zwarta zabudowa ulicy Gąsiorowskich w Poznaniu. Dostęp na tyły budynków odbywa się widocznymi bramami
Półzwarta zabudowa ulicy Kościuszki w Cieszanowie. Widoczne przerwy na całą wysokość budynków
3
Luźna zabudowa łódzkiej ulicy Wyspiańskiego. Budynki różnej wielkości ustawione w różnym stosunku do ulicy

Przypisy

  1. a b c Konstanty Kokozow, Podstawy projektowania architektonicznego, PWSZ, Warszawa, 1968, s.22

Media użyte na tej stronie