Zadnia Koperszadzka Pastwa
Zadnia Koperszadzka Pastwa – największa polana w Dolinie Zadnich Koperszadów w słowackich Tatrach Bielskich. Uchodzą do niej wyloty 4 żlebów spadających z grani głównej Tatr Bielskich: Szerokiego i trzech Płaczliwych Żlebów: Skrajnego, Pośredniego i Zadniego[1]. Ciągnie się wzdłuż północnych zboczy Koperszadzkiego Potoku od wysokości około 1390 m do 1520 m. Wylotami żlebów wysoko podchodzi na zbocza Tatr Bielskich[2].
Dawniej polana tętniła życiem pasterskim. Wypasała tutaj miejscowość Biała Spiska. Gleba na polanie jest bardzo żyzna, jak na tatrzańskie warunki, a porost trawy bardzo dobry. Początkowo wypasano tylko woły (ok. 1900 r. 400 sztuk), później również owce (w 1926 r. 2600 sztuk). Feliks Berdau w 1855 r. pisał: „Wegetacja na tych ogromnych łąkach tak bujna, że trawa prawie po pas, a tysiące wołów węgierskich wypasa się corocznie tamże”. Sąsiedzi zazdrościli mieszkańcom Białej Spiskiej tych hal, zachowały się informacje o napadach na ich trzody i szałasy w latach 1562, 1578 i 1596 przez poddanych zamku w Niedzicy (do niego należały tereny poniżej własności bielskich) i mieszkańców Frankowej. Na samotnym głazie z krzyżem przy ścieżce szlaku turystycznego zamontowano tabliczki informujące o pasterskich wojnach o te pastwiska[3]. Od dawna nieużytkowane hale zarastają lasem świerkowym[4].
Polanę przecina znakowany szlak turystyczny. Do tego miejsca od wylotu Zadnich Koperszadów prowadzi on drogą wykonaną jeszcze na zlecenie księcia Christiana Hohenlohe, który w 1887 kupił część Tatr Wysokich i Bielskich. Urządził w nich wielki zwierzyniec, ogrodzony płotem, którego resztki zachowały się w niektórych miejscach do dnia dzisiejszego. Jego terytorium dochodziło do Zadniej Koperszadzkiej Pastwy[1].
W dolnym końcu polany znajduje się altana dla turystów i ujęcie wody pitnej. U wylotu Suchego Żlebu znajduje się duży granitowy głaz zwany Zbójecką Skałą, na środku polany na wielkim głazie zamontowano żelazny krzyż[1].
Na polanie znajdują się dwa niewielkie i zanikające stawki: Koperszadzkie Stawki i Płaczliwe Stawki[1].
Szlaki turystyczne
Chociaż dolina położona jest na obszarze ochrony ścisłej, przebiega przez nią szlak turystyczny na Przełęcz pod Kopą, zatem na tej drodze jest dostępna dla turystów.
- – od Rozdroża pod Muraniem przez Polanę pod Muraniem (Gałajdówkę) i Zadnią Koperszadzką Pastwę na Przełęcz pod Kopą. Czas przejścia: 2:30 h, ↓ 2 h[5]
Przypisy
- ↑ a b c d Władysław Cywiński, Tatry Bielskie, część zachodnia, Poronin: Wydawnictwo Górskie, 1997, ISBN 83-7104-015-6 .
- ↑ Tatry Wysokie i Tatry Bielskie słowackie i polskie. Mapa turystyczna 1:25 000, Warszawa: Wydawnictwo Kartograficzne Polkart Anna Siwicka, 2006, ISBN 83-87873-26-8 .
- ↑ Na podstawie tablic informacyjnych zamontowanych na polanie
- ↑ Józef Nyka, Tatry Słowackie. Przewodnik, wyd. 2, Latchorzew: Wydawnictwo Trawers, 1998, ISBN 83-901580-8-6 .
- ↑ Tomasz Nodzyński , Marta Cobel-Tokarska , Tatry Wysokie i Bielskie: polskie i słowackie, Warszawa: ExpressMap, 2007, ISBN 978-83-60120-88-0 .
Media użyte na tej stronie
Autor: Jerzy Opioła, Licencja: CC BY-SA 4.0
Zadnia Koperszadzka Pastwa
Stripe-marked trail on the trail in the Czech Republic - blue.
Autor: Jerzy Opioła, Licencja: CC BY-SA 4.0
Zadnia Koperszadzka Pastwa
Autor: Jerzy Opioła, Licencja: CC BY-SA 4.0
Zadnia Koperszadzka Pastwa
Autor: Jerzy Opioła, Licencja: CC BY-SA 4.0
Polana na Dolinie Zadnich Koperszadów
Autor: Jerzy Opioła, Licencja: CC BY-SA 4.0
Zadnia Koperszadzka Pastwa