Zadnia Rzeżuchowa Przełączka

Zadnia Rzeżuchowa Przełączka
Zadné žeruchové sedlo
Ilustracja
Zadnia Rzeżuchowa Przełączka między podpisanymi Zadnią Rzeżuchową Turnią i Kozią Turnią
Państwo Słowacja
Wysokośćok. 2068 m n.p.m.
PasmoTatry, Karpaty
Sąsiednie szczytyKozia Turnia, Zadnia Rzeżuchowa Turnia
Położenie na mapie Tatr
Mapa konturowa Tatr, po prawej znajduje się punkt z opisem „Zadnia Rzeżuchowa Przełączka”
Ziemia49°13′00,0″N 20°12′59,4″E/49,216667 20,216500

Zadnia Rzeżuchowa Przełączka, Zadnia Gajnista Przełączka (słow. Zadné žeruchové sedlo, niem. Hinterer Kressensattel, Westliche Gemsenturmscharte, węg. Hátsó-Zerge-horhos, Nyugati-Zergetorony-csorba[1][2]) – szeroka trawiasta przełęcz w słowackiej części Tatr Wysokich, położona na wysokości ok. 2068 m w środkowym fragmencie Koziej Grani – południowo-wschodniej grani Jagnięcego Szczytu. Oddziela najwyższą w grani Kozią Turnię na zachodzie od Zadniej Rzeżuchowej Turni na wschodzie[2].

Stoki północne opadają z przełęczy do Doliny Białych Stawów, południowe – do Doliny Jagnięcej. Na północny zachód łagodnie zbiega spod przełęczy do Wyżniej Rzeżuchowej Kotliny trawiasty zachód w poprzek stoków Koziej Turni. Bezpośrednio na północ spada do Niżniej Rzeżuchowej Kotliny trawiasty żleb. Między tymi formacjami wznosi się żebro. Także na południe zbiega z Zadniej Rzeżuchowej Przełączki trawiasty żleb[2].

Na Zadnią Rzeżuchową Przełączkę, podobnie jak na inne obiekty w Koziej Grani, nie prowadzą żadne znakowane szlaki turystyczne. Najdogodniejsze drogi dla taterników wiodą na siodło od północy z Niżniej Rzeżuchowej Kotliny oraz od południowego wschodu drogą Kordysa w poprzek południowej ściany Zadniej Rzeżuchowej Turni. Są one dobrym dostępem do wschodniej części Koziej Grani, są też używane jako zejście z Koziej Turni. Trudniejsze są drogi Puškáša przez prawą depresję południowej ściany Koziej Turni (I w skali UIAA z jednym miejscem III) oraz Harníčka przez południową ścianę Koziej Baszty (IV)[2].

Pierwsze znane wejścia:

Nazwy Rzeżuchowych Turni i Rzeżuchowych Przełączek pochodzą od Rzeżuchowych Stawków (Niżniego i Wyżniego), nad którymi obficie rośnie rzeżucha gorzka[2][3].

Przypisy

  1. Endre Futó: Tatry Wysokie. Czterojęzyczny słownik nazw geograficznych. [dostęp 2014-01-26].
  2. a b c d e f Witold Henryk Paryski: Tatry Wysokie. Przewodnik taternicki. Część XXIV. Czerwona Turnia – Przełęcz pod Kopą. Warszawa: Sport i Turystyka, 1984, s. 211–214. ISBN 83-217-2472-8.
  3. Zofia Radwańska-Paryska, Witold Henryk Paryski: Wielka encyklopedia tatrzańska. Poronin: Wydawnictwo Górskie, 2004. ISBN 83-7104-009-1.

Media użyte na tej stronie

Kozia Gran.jpg
Autor: Rafał Kozubek, Licencja: CC BY-SA 3.0
Jagnięcy Szczyt i Kozia Grań – widok z Doliny Białych Stawów (polskie podpisy).
Mountain pass 12x12 n.svg
oriented mountain pass symbol : n ne e se