Zafama

Zafama
Państwo

 Polska

Województwo

 śląskie

Siedziba

Zawiercie

Adres

42-400 Zawiercie
ul. Ignacego Paderewskiego 12B

Położenie na mapie Zawiercia
Mapa konturowa Zawiercia, na dole nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Zafama”
Położenie na mapie Polski
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa konturowa województwa śląskiego, po prawej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Zafama”
Położenie na mapie powiatu zawierciańskiego
Mapa konturowa powiatu zawierciańskiego, po lewej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Zafama”
Ziemia50°28′55,5″N 19°25′57,4″E/50,482083 19,432611

Zakłady Mechaniczne „Bumar-Łabędy” Oddział w Zawierciu, dawniej Zawierciańska Fabryka Maszyn „Zafama” – producent wyrobów metalowych z siedzibą w Zawierciu. Początki firmy sięgają 1880 roku, obecnie zakład jest oddziałem Zakładów Mechanicznych „Bumar Łabędy” w Gliwicach i koncentruje się na wyrobie wielkogabarytowych łożysk tocznych.

Historia

Historia zakładu sięga roku 1880, kiedy to Jan Sambor i Marcin Krawczyk założyli manufakturę wytwarzającą elementy urządzeń transmisyjnych, napędy siłowe używane w przędzalniach i tkalniach oraz pędnie. W roku 1910 fabryka przyjęła nazwę „Fabryka Pędni, Maszyn i Odlewnia Żeliwa Krawczyk i S-ka”, a w 1919 roku, po objęciu jej przez Ignacego Banachiewicza, została przemianowana na „Wytwórnię Maszyn w Zawierciu inż. I. Banachiewicz i S-ka”.

W 1946 roku fabryka została znacjonalizowana i rozpoczęła produkcję m.in. siewników, kieratów, młocarni, maszyn przeznaczonych dla górnictwa, wózków kopalnianych czy aparatury flotacyjnej. Pięć lat później fabryka została przemianowana na „Fabrykę Maszyn «Zawiercie»”. W latach 50. i 60. XX wieku zakład produkował takie maszyny, jak betoniarki wolnospadowe, młoty i kafary urządzenia dla przemysłu ceramicznego. W latach 1971–1975 miała miejsce modernizacja zakładu, wskutek której rozpoczęto produkcję łożysk wieńcowych do koparek i dźwigów samojezdnych. W 1973 roku zakład włączono w skład Kombinatu Urządzeń Mechanicznych „Bumar-Łabędy”. Zakład wyspecjalizował się w wykonawstwie ram podwozi do żurawi i dźwigów. W 1979 roku uruchomiono w ramach zakładu nowy wydział, Odlewnię Precyzyjną Staliwa.

W wyniku przekształcenia Kombinatu Urządzeń Mechanicznych „Bumar-Łabędy” w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa, zawierciański zakład, od 1978 roku działający pod nazwą Kombinat Urządzeń Mechanicznych „Bumar-Łabędy” Zakład Maszyn Budowlanych w Zawierciu, od 1993 roku przyjął nazwę Zawierciańska Fabryka Maszyn „Zafama” sp. z o.o. Jedynym udziałowcem Zafamy zostały Zakłady Mechaniczne „Bumar-Łabędy” S.A. Produkcja opierała się na trzech wydziałach (łożysk wieńcowych wielkogabarytowych, spawalniczo-montażowy oraz odlewni precyzyjnej). W latach 2000–2009 firma przechodziła proces restrukturyzacji. Wówczas zlikwidowano oddział odlewni precyzyjnej i skoncentrowano się na rozwoju produkcji łożysk tocznych wielkogabarytowych.

Bibliografia

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Silesian Voivodeship location map2.svg
Autor: SANtosito, Licencja: CC BY-SA 4.0
Location map of en:Silesian Voivodeship with counties (powiats) and municipalities (gminas). Geographic limits of the map:
  • N: 51.1617 N
  • S: 49.2956 N
  • W: 17.8872 E
  • E: 20.0559 E
Zawiercie County location map02.svg
Autor: SANtosito, Licencja: CC BY-SA 4.0
Location map of Zawiercie County with urbanized area highlighted. Geographic limits of the map:
  • N: 50.74 N
  • S: 50.35 N
  • W: 19.25 E
  • E: 20.00 E
Industriegebiet.png
Autor: Sal73x, Licencja: CC BY-SA 3.0
Sign for industry
Zawiercie location map.png
Autor:
OpenStreetMap contributors
, Licencja: CC BY-SA 2.0
Location map of Zawiercie, Poland
Ta mapa of Zawiercie została utworzona dzięki danym z projektu OpenStreetMap, zbieranym przez społeczność. Mapa ta może być niekompletna i zawierać błędy. Niewskazane jest poleganie wyłącznie na niej w nawigacji.