Zakład Sierot i Ubogich w Drohowyżu
Państwo | brak flagi |
---|---|
Data założenia | 1843 (funkcj. od 1875) |
Adres | Drohowyż |
Zakład Sierot i Ubogich w Drohowyżu[1], także jako Zakład (Instytut) Drohowyzki – instytucja dobroczynna Fundacji hr. Stanisława Skarbka, powołana w 1843, funkcjonująca od 1875, zapewniająca utrzymanie oraz kształcenie mieszkańcom Galicji z siedzibą pod Drohowyżem (obecnie na obszarze wsi Zakład).
Historia
Postanowienia fundatora
Zakład Sierot i Ubogich w Drohowyżu został założony przez hrabiego Stanisława Skarbka aktem fundacyjnym z 1 sierpnia 1843[2][3]. Z tego samego dnia pochodzi pierwotny Statut Zakładu Drohowyzkiego[2]. Celem urządzenia tegoż aktem darowizny z 20 lipca 1846 fundator przekazał w całości własne dobra ziemskie Smorze Dolne i Górne, Klimiec, Ostałowice, a tego samego dnia wydał deklarację darowizny całego dóbr inwentarza[4]. W testamencie z 24 października 1848 hr. Skarbek potwierdził swoją fundację[5][6]. W myśl tegoż zapisu w Zakładzie miało znaleźć umieszczenie 400 ubogich chrześcian obojej płci i 600 chrześciańskich sierót również płci obojej (…), z których pierwszym dane ma być mieszkanie, odzienie, pożywienie i stosowne do sił ich zatrudnienie; drugim utrzymanie, wychowanie na rzemieślników i usposobienie do pożytecznych domowych zatrudnień[7][6]. Swoje posiadłości: Rożniatów, Brzozdowce, Żydaczów, Żabie i Stupijka, Drohowyże, Teatr we Lwowie, polecił poświęcić na utrzymanie założonego w Drohowyżu domu ubogich i sierot[8]. Majątek zajmował obszar w Małopolsce Wschodniej o powierzchni około 33 000 ha (większość stanowiły lasy), ponadto wspomniany teatr we Lwowie i realności w tym mieście, a także kapitał[9]. Testator dokonał szczegółowych rozporządzeń, m.in. ściśle ustalił zasady ustalania kuratorów zakładu, pochodzących ze swojej rodziny, opisał sposób zarządzania, dobór kadry nauczycielskiej i służbowej[10].
Zgodnie ze statutem z 1843 zakład jako instytut dobroczynności został przeznaczony dla prowincji Galicji, a tym samym dla mieszkańców urodzonych na tym obszarze, ale też tamże osiadłych[11][12]. Do Zakładu mogli być przedstawiciele wszystkich stanów, jednak wyznający religię chrześcijańską oraz z zastrzeżeniem podporządkowania się przepisom obowiązującym w Zakładzie[11][12].
Zgodnie z wolą fundatora do Zakładu mogli być przyjęci:
- Ubodzy, nie mający środków utrzymania i nie mogący (z racji wieku lub ułomności) nic zarobić, zaś wiekiem uprawniającym do przyjęcia było 60 lat u mężczyzn i 55 lat u kobiet[13][12], osoby musiały być zdolne choćby do najlżejszych pracy, a ich ubóstwo lub niezdolność do zarobku musiała być poświadczona dokumentem urzędowym[14]. Osoby chore i wymagające opieki lekarskiej nie mogły być przyjęte do zakładu, ale na jego koszt kierowane do szpitala we Lwowie[14][12].
- Sieroty, nie mające obu rodziców, dzieci zarówno ślubne jak i nieślubne, chłopcy w wieku 7-10 lat, a dziewczęta w wieku 6-8 lat[14][12], nie posiadający żadnego majątku ani krewnych przeznaczonych do ich utrzymania[14]. W drodze wyjątku hr. Skarbek dopuścił (w przypadku braku dzieci osieroconych) przyjęcie dzieci, których rodzice nie byli w stanie utrzymać[14].
Przyjęte do Zakładu dzieci miały otrzymać utrzymanie, a także naukę religii, czytania, pisania, rachunków, języka polskiego, języka niemieckiego oraz rzemiosł odpowiadających ich zdolnościom[14]. Zgodnie z zamierzeniem fundatora w przypadku chłopców przy zakładzie mieli zamieszkać majstrowie uczący ich rzemiosł i rękodzielnictwa, a dla dziewcząt były przewidziane nauczycielki robot ręcznych oraz gospodynie od przyuczenia do prac w gospodarstwie domowych[15]. Po zakończeniu wykształcenia i stwierdzeniu zdolności do samodzielnego utrzymania się sieroty miały otrzymać świadectwo i być odprawione z Zakładu, a dobrze sprawujący się mogli liczyć na wyprawę i zaliczkę pieniężną[15].
Działalność Zakładu od 1875
Stanisław hr. Skarbek zmarł 27 października 1848[6]. Przez wiele lat założenie Zakładu pozostawało niezrealizowane[16]. Z dnia 17 marca 1875 pochodzi ostateczny kształt Statutu organizacyjnego dla Zakład Sierót i Ubogich w Drohowyżu, a także dokument zawierający powody i uzasadnienia postanowień w nim zawartych[17]. Według zapisu Statutu wyznaczonymi celem Instytutu Drohowyzkiego było: wychowywać sieroty na rzemieślników, usposabiać ich do pożytecznych domowych zatrudnień i dawać im odpowiednie wykształcenie oraz dawać przytułek niezdolnym do ciężkiej pracy ubogim[18][3]. Główną podstawą wychowania sierot miała być praca[18]. Prócz potwierdzenia pierwotnych zasad wyznaczonych przez fundatora, wyrażono zamiar stopniowego przyjmowania sierot w taki sposób, aby osiągnąć liczbę 600 dzieci obojga płci, przy czym według stanu z 1875 Zakład był gotowy umieścić 250 chłopców i 150 dziewcząt[19]. Przyjęcia do Instytutu zaplanowano dwa razy w roku: w lutym i w sierpniu[20].
Dla sierot przewidziano cztery lata nauki elementarnej[20] (potem sześć lat[12]). Pierwsze dwa lata nauki były wspólne dla dziewcząt i chłopców, a dwa kolejne osobne[21]. Sieroty miały się oddawać pracy, albo w warsztatach albo w gospodarstwie[21]. Chłopcy pracowali od wieku 14 lat, a dziewczęta od 12 roku życia[22]. W ciągu dnia praca trwała 5 godzin, a nauka 3-4[22]. Po odbyciu nauki elementarnej wychowankowie przystępowali do pracy warsztatowej[23]. Zaliczano do niej dziedziny: kowalstwo, ślusarstwo, blacharstwo, stolarstwo, bednarstwo, stelmastwo, siodlarstwo z rymarstwem i lakiernictwem, krawiectwo, szewstwo (pierwsze siedem wyłącznie dla chłopców, a dwa ostatnie dla dziewcząt i chłopców)[24]. Dziewczęta miały być nauczane przede wszystkim zajęć związanych z prowadzeniem gospodarstwa domowego, a ponadto uczyły się kobiecych robót ręcznych szyć bieliznę, prząść, tkać, gotować, piec, prać, prasować[25]. Dyrektor Zakładu decydował (według życzenia samego wychowanka bądź polegając na obserwacji uzdolnień) o przypisaniu każdego z nich do ostatecznego kształcenia w określonej pracy warsztatowej[23]. Okres trwania pracy warsztatowej wyznaczono na trzy lata[26]. Jednocześnie przewidziano dla nich kurs techniczny z innych przedmiotów[27]. Tym niemniej wszyscy wychowankowie uczyli się uprawiania ogrodnictwa i sadownictwa[23]. W Statucie opisano też nadzór i karność[28]. Czas odprawienia sierot z Zakładu, wraz z wydaniem świadectwa, przewidziano na wiek co najmniej 15 lat u chłopców i co najmniej 14 lat u dziewcząt[29]
Statut z 1875 opisał także szczegółowo tryb przyjmowania i przebywania ubogich w Zakładzie, których stanowił dla nich przytułek[30]. Przy potwierdzeniu ww. pierwotnych postanowień fundatora (wiek, warunki), zapisano plan osiągnięcia liczby 400 pensjonariuszy, przy czym według stanu z 1875 istniała możliwość przyjęcia 50 osób obojga płci[30]. Przyjęte ubogie osoby w miarę możliwości mieli być angażowani do lżejszych prac jak przędzenie, darcie pierza, pielenie oraz kierowani do lekkich posług jak nadzór nad sierotami[30].
Sieroty i ubodzy w Zakładzie mieli utrzymać pełne utrzymanie tj. pożywienie i odzież[31]. Instytut był podzielony na dwa odrębne oddziały: męski i żeński, a w każdym z nich osobno były umieszczone sieroty i ubodzy[31]. Osobne grupy mogły być gromadzone razem podczas nauki lub wykonywania czynności[31]. Dla obu oddziałów została ustanowiona kaplica, w której nabożeństwa odprawiali księża obrządku łacińskiego i greckokatolickiego[31]. W Zakładzie był zatrudniony lekarz, ustanowiono salę dla chorych i aptekę, a także funkcjonowały piekarnia, kuchnia, pralnia, ogród, folwark z oborą[31].
Instytutem zarządzał dyrektor, a kadra zakładu była szczegółowa przepisana[32]. Władzę nadzorczą sprawował kurator, który działał pod kontrolą Rady Administracyjnej[33].
Pierwotnie Zakład miał być zlokalizowany we Lwowie, lecz pertraktacje z władzami miasta nie przyniosły rezultatu[2]. Przez kilka laty plany realizacji projektu ulegały zmianie, a ostatecznie fundator postanowił umieścić Zakład w swoim majątku w Drohowyżu[2]. Wyposażył on Zakład w wiele dóbr i majątków[2]. Przyczyną wieloletniego opóźnienia w realizacji przedsięwzięcia było przeznaczanie kosztów na utrzymanie założonego przez hr. Skarbka jeszcze w 1842 Teatru Miejskiego we Lwowie, którego funkcjonowanie stanowiło ważniejszą rolę dla władz aniżeli zakład w Drohowyżu, mający priorytet zgodnie z wolą fundatora[34] (teatr otrzymał przywilej teatralny na przedstawienia polskie z zastrzeżeniem jednoczesnego utrzymywania teatru niemieckiego[35], zaś od 1850 do 1872 koszt jego utrzymania wyniósł 300 000 zł. pochodzących z majątku Fundacji[35]).
Instytut powstał obok wsi Drohowyże[36], na terenach łąk i był z dwóch stron otoczony parkiem[35]. W 1874 budowa Zakładu została zakończona (budynek główny i poboczne)[35].
Główny gmach był wybudowany w stylu neoklasycznym, miał trzy piętra, był długi na 200 m, a jego powierzchnia wynosiła przeszło 10 tys. m²[12]. Miał kształt litery E[12]. Posiadał doprowadzony wodociąg[12]. W pomieszczeniach parterowych ulokowano pracowanie, a w piętrowych umieszczono sypialnie, a poza tym istniała tam sala gimnastyczna[12]. W skład kompleksu zakładu wchodziły także okoliczne tereny tj. park, łąki, lasy, ogrody[12]. Cały obszar liczył 34 ha[12]
Zakład został otwarty w sierpniu 1875[35][12]. Na początek przyjęto 120 dzieci[12]. Podróżujący po Galicji cesarz Austrii Franciszek Józef I odwiedził zakład 12 września 1880[37][22]. Założenie Zakładu zostało zatwierdzone został najwyższym tego monarchy z 27 lutego 1884[3]. 21 maja 1901 w Sejmie Krajowym Galicji VII kadencja C. K. Wydział Krajowy złożył sprawozdanie o Fundacji Stanisława hr. Skarbka za rok 1900[38]. Na początku XX wieku majątek Zakładu był wyceniany na 2,7 mln złr[39].
W 1890 w Zakładzie przebywało około 400 osób[39]. W 1900 odbył się zjazd wychowanków Zakładu z okazji 25-lecia istnienia placówki[40]. Jednym z wychowanków Zakładu był Adam Marian Bratro[41]. Według stanu z 30 czerwca 1912 w zakładzie było 347 sierot (220 chłopców i 127 dziewcząt) oraz 37 osób w podeszłym wieku (17 starców i 20 staruszek)[3]. Wśród dziewcząt 75 było w czteroklasowej szkole żeńskiej oraz 52 na kursie praktycznych robót kobiecych[3]. Wychowanice czteroklasowej szkoły gospodarstwa domowego uczyły się w pracowni krawieckiej, kuchni, pralni itp.[3]. Wśród chłopców w roku szkolnym 1911/1912 było 122 uczniów w sześcioklasowej szkole wydziałowej, w szkole rzemiosł kształciło się 82 w warsztatach ślusarskim, kowalskim, stelmachowskim, stolarskim, krawieckim, szewskim i blacharskim (pomocniczo działał też warsztat rymarsko-lakierniczy), a ponadto 16 pobierało nauki w szkole ogrodników[3].
W 1901 zmarł dyrektor zakładu Michał Stepek[42]. W 1914 dyrektorem zakładu był Wilhelm Schmidt[3]. Od 1 października 1880 posady nauczycielek i personelu w szkołach żeńskich zakładu pełniły zakonnice ze Zgromadzenia Sióstr Felicjanek[3]. Na podstawie umowy z 2 czerwca 1906 zarząd nad warsztatami dla chłopców objął C. K. Wydział Krajowy 1 lutego 1906 na lat 20[3]. W 1910 założono Uzdrowisko w Żabiem dla 12 chłopców i 12 dziewcząt, a przed 1914 w miesiącach letnich spędzało tam wakacje 24 chłopców i 24 dziewczęta[3]. Przed 1914 zakład wchodził w skład Fundacji Stanisława hr. Skarbka w Drohowyżu[3].
Administracją majątku fundacyjnego jako kurator zajmował się od 1848 do śmierci 19 kwietnia 1885 książę Karol Jabłonowski, wyznaczony do tej roli jeszcze przez fundatora, hr. Stanisława Skarbka[43][3][39]. Następnym administratorem był hr. Henryk Skarbek od 7 maja 1885 do śmierci 2 stycznia 1904[43][44][3][39]. Od 7 stycznia 1904 do 1921 posadę kuratora Administracji Centralnej Fundacji z siedzibą we Lwowie piastował hr. Fryderyk Skarbek[43][3][39].
Ponadto funkcjonowała Rada Administracyjna Fundacji, na czele której stał przewodniczący (przed 1914 hr. Fryderyk Skarbek), obok którego zasiadało dwóch członków z C. K. Wydziału Krajowego oraz dwóch członków z Rady Miejskiej we Lwowie (w obu przypadkach byli przewidziani dla nich zastępcy)[3]. Prawo nadzoru nad Radą Administracyjną Fundacji i kontrola gospodarowania finansami przysługiwała C. K. Wydziałowi Krajowemu oraz C. K. Namiestnictwu[3].
Od 1875 do 1885 dyrektorem zakładu był Juliusz Starkel[45] W 1880 kierownikiem czteroklasowej szkoły elementarnej przy Instytucie w Drohowyżu był o. Berard Bulsiewicz[46]. W szkole uczył m.in. Arnold Röhring.
Pozostająca pod zarządem Fundacji Stanisława hr. Skarbka odrębna, ustanowiona w 1870 Fundacja Władysława hr. Skarbka miała na celu premiowane wyposażenie rękodzielników, występujących z Zakładu Drohowyskiego i zakładających samodzielny zakład rękodzielniczy[3].
Wojny i II Rzeczpospolita
W wyniku działań I wojny światowej (1914-1918), następnie wojny polsko-ukraińskiej i wojny polsko-bolszewickiej (1918-1920) powstały szkody w dobrach fundacyjnych, szacowane na kilka milionów koron austriackich[43]. W 1916 w zakładzie było 238 wychowanków i starców, a w dalszym czasie I wojny stale wzrastała[47]. Wychowankowie Zakłady wstępowali w szeregi Legionów Polskich, a potem Wojska Polskiego[39]. Podczas ataku Budionnego w 1920 w Zakładzie sformowano 30-osobowy oddział ochotników, wyprawiony na front[39]. Straty materialne były odbudowywane własnymi środkami Fundacji, bez pomocy z zewnątrz[43]. Od 1920 do 1924 wybudowano 37 nowych budynków Fundacji, dokonano restauracji dotychczasowych, w tym zabudowań Zakładu w Drohowyżu[43]. Jako że zabrakło miejsca na ubogich w Zakładzie Drohowyzkim wzniesiono dom dla starców w Mikołajowie[43][9]. Przebieg wojen oraz ich skutki wymusiły zmianę sposobu prowadzenia Zakładu[36].
Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości od lat 20. II Rzeczypospolitej, zgodnie z wolą testatora, nadal zarządem Fundacji zajmował się kurator, nad którym kontrolę sparowała i udzielała pomocy Rada Administracyjna, nadzór której sprawował Tymczasowy Wydział Samorządowy, Urząd Wojewódzki we Lwowie, Ministerstwo Pracy i Opieki Społecznej[9]. Ostatnim kuratorem Fundacji hr. Stanisława Skarbka był oficer Wojska Polskiego Stanisław Skarbek, pełniący stanowisko do lat 30.[43][9][36][48]. W latach 20. w Zakładzie działały dwie szkoły średnio klasowe, męska i żeńska, niższy kurs ogrodnictwa i kurs gospodarstwa domowego dla wychowanek. W 1921 i 1922 prawo publiczności otrzymały prywatna sześcioklasowa szkoła męska oraz prywatna szkoła powszechna żeńska w zakładzie sierot fundacji Stanisława hr. Skarbka otrzymały prawo publiczności z ograniczeniem tego prawa do uczniów i uczennic tego zakładu[49][50]. W kolejnych latach szkoły były siedmioklasowe[9].
Wychowankowie po ukończeniu szkoły powszechnej kontynuowali kształcenie we wspieranej przez Fundację Krajowej (Państwowej) Szkole Rzemiosł w Drohowyżu[43][9]. Tam w pracy warsztatowej kształcono w rzemiosłach: kowalstwo, ślusarstwo, stolarstwo, bednarstwo, stelmacharstwo, rymarstwo i lakiernictwo, krawiectwo[51]. Nauka w warsztatach trwała trzy lata[9]. Po jej ukończeniu wychowankowie opuszczali ją jako wyzwoleni czeladnicy[9]. Istniejące uprzednio warsztaty nauki rzemiosła w Zakładzie zostały zlikwidowane, a wychowankowie byli kształceni w państwowych szkołach rzemieślniczych w innych lokalizacjach (m.in. Lwów, Jaworów, Krosno, Kamionka Strumiłowa)[36]. Dziewczęta, po ukończeniu szkoły powszechnej kształciły się w szkole gospodarstwa domowego, prowadzonej przez siostry zakonne Felicjanki[52]. Trzyletnie kursy obejmowały naukę w działach: kuchnia, pralnia, szwalnia bielizny, pracownia sukien, trykotarstwo, gospodarstwo folwarczne[52].
W wolnej Polsce w Zakładzie uruchomiona została straż pożarna, założono chór, orkiestrę, hufiec skautowy, kurs przysposobienia wojskowego[47][12]. Działała nadal kaplica, szpital ze stałym lekarzem zakładowym[52]. W 1926 Fundacja utrzymywała 451 osób (367 sierot, 57 starców oraz 27 starców eksternistów poza zakładem)[47]. Po opanowaniu trudności związanych z ogólnym kryzysem gospodarczym w 1934 wprowadzono zmiany[36]. Powołano wtedy ponownie warsztaty: krawiecki, szewski i stolarski[36]. W wyniku reorganizacji struktury Zakładu została tam założona szkoła dokształcająca zawodowa[36]. Otworzono nowe warsztaty: ślusarki, kołodziejski, kowalski[36]. Pod koniec lat 30. sieroty otrzymywały w Zakładzie opiekę rodzicielską, podstawowe kształcenie w siedmioklasowej szkole powszechnej oraz gruntowe zawodowe wyszkolenie rzemieślnicze[36]. Hasłami Zakładu były: miłość Ojczyzny, niesienie w świat kultury rzemieślnika polskiego i pełna świadomość solidnego wykonywania swego zawodu[36].
W 1921 zakładem kierował Władysław Kucharski[53]. Pod koniec 1936 dyrektorem Zakładu był Rudzki[54], a od kwietnia 1937 Kazimierz Malczewski[36].
Byli wychowankowie-rzemieślnicy byli skupieni w organizacji społeczno-rzemieślniczej „Ognisko Drohowyżakow” (założonego pod protektoratem kuratora Fundacji), której koła działały w różnych miastach, a członkowie pielęgnowali kult fundatora[36]. Ponadto działał niezwiązany z Fundacją Związek b. Wychowankow Zakładu Drohowyskiego[55]. W tym czasie Fundacja była uważana za jedną z największych w Europie, zarówno pod względem liczebności wychowanków, jak też z uwagi na wielkość substancji użytkowej[36]. W 1939 w Zakładzie przebywało około 500 osób[39]. Według szacunków do tego czasu Zakład opuściło około 3000[56] do 4000 wychowanków obojga płci[36]. Placówka istniała do 1939[56].
Przypisy
- ↑ Według oficjalnego zapisu w Statucie z 1875: „Zakład Sierót i Ubogich w Drohowyżu”.
- ↑ a b c d e Dokumenta 1875 ↓, s. 3.
- ↑ a b c d e f g h i j k l m n o p q r Szematyzm Królestwa Galicyi i Lodomeryi z Wielkim Księstwem Krakowskiem na rok 1914. Lwów: 1914, s. 1107-1109.
- ↑ Dokumenta 1875 ↓, s. 3, 19.
- ↑ Dokumenta 1875 ↓, s. 25.
- ↑ a b c Stanisław hr. Skarbek. „Kurjer Lwowski”. Nr 128, s. 1, 8 maja 1888.
- ↑ Dokumenta 1875 ↓, s. 6.
- ↑ Dokumenta 1875 ↓, s. 4-5.
- ↑ a b c d e f g h Dziesięciolecie 1928 ↓, s. 1160.
- ↑ Dokumenta 1875 ↓, s. 6-11.
- ↑ a b Dokumenta 1875 ↓, s. 13.
- ↑ a b c d e f g h i j k l m n o Kemiń 2017 ↓, s. 26.
- ↑ Dokumenta 1875 ↓, s. 14.
- ↑ a b c d e f Dokumenta 1875 ↓, s. 15.
- ↑ a b Dokumenta 1875 ↓, s. 16.
- ↑ Fundacya Drohowyska hr. Stanisława Skarbka. „Rękodzielnik”. Nr 11, s. 41-42, 3 września 1871.
- ↑ Dokumenta 1875 ↓, s. 3, 29.
- ↑ a b Dokumenta 1875 ↓, s. 30.
- ↑ Dokumenta 1875 ↓, s. 30-31.
- ↑ a b Dokumenta 1875 ↓, s. 31.
- ↑ a b Dokumenta 1875 ↓, s. 32.
- ↑ a b c Kemiń 2017 ↓, s. 27.
- ↑ a b c Dokumenta 1875 ↓, s. 34.
- ↑ Dokumenta 1875 ↓, s. 33.
- ↑ Dokumenta 1875 ↓, s. 16, 33.
- ↑ Dokumenta 1875 ↓, s. 35.
- ↑ Dokumenta 1875 ↓, s. 35-36.
- ↑ Dokumenta 1875 ↓, s. 37-38.
- ↑ Dokumenta 1875 ↓, s. 38.
- ↑ a b c Dokumenta 1875 ↓, s. 39.
- ↑ a b c d e Dokumenta 1875 ↓, s. 40.
- ↑ Dokumenta 1875 ↓, s. 41-43.
- ↑ Dokumenta 1875 ↓, s. 43.
- ↑ Kemiń 2017 ↓, s. 25.
- ↑ a b c d e Przybylski 1926 ↓, s. 225.
- ↑ a b c d e f g h i j k l m n Stanisława hr. Skarbka. „Informator Rzemieślniczy”. Nr 7, s. 6-7, 1938.
- ↑ Aleksander Nowolecki: Pamiątka podróży cesarza Franciszka Józefa I po Galicyi i dwudziesto-dniowego pobytu jego w tym kraju. Kraków: Wydawnictwo Czytelni Ludowej H. Nowoleckiego, 1881, s. 155-158.
- ↑ Alegat 21 1901 ↓, s. 1.
- ↑ a b c d e f g h Kemiń 2017 ↓, s. 28.
- ↑ Alegat 21 1901 ↓, s. 3.
- ↑ Alegat 21 1901 ↓, s. 13.
- ↑ Ze Lwowa. „Kurier Poranny”. Nr 287, s. 3, 3 (16) października 1901.
- ↑ a b c d e f g h i Przybylski 1926 ↓, s. 226.
- ↑ Elżieta Orman: Henryk Stanisław Leon Skarbek. ipsb.nina.gov.pl. [dostęp 2020-03-27].
- ↑ Czesław F. Kłak: Juliusz Feliks Starkel. ipsb.nina.gov.pl. [dostęp 2020-03-27].
- ↑ Instytut Drohowyzki dla Sierot i Ubogich, „Gazeta Warszawska”, 1880 .
- ↑ a b c Przybylski 1926 ↓, s. 227.
- ↑ Z żałobnej karty. „Biuletyn”. Nr 44, s. 98, Grudzień 1982. Koło Lwowian w Londynie.
- ↑ Organizacja szkół. „Dziennik Urzędowy dla Okręgu Szkolnego Lwowskiego”. Nr 1, s. 27, 15 stycznia 1922.
- ↑ Organizacja szkół. „Dziennik Urzędowy dla Okręgu Szkolnego Lwowskiego”. Nr 12, s. 895, 2 października 1922.
- ↑ Przybylski 1926 ↓, s. 226-227.
- ↑ a b c Dziesięciolecie 1928 ↓, s. 1161.
- ↑ Władysław Kucharski: Przegląd historyczny 50-lecia Gimnazjum IV im. Jana Długosza we Lwowie. W: Władysław Kucharski (red.): Księga pamiątkowa 50-lecia Gimnazjum im. Jana Długosza we Lwowie. Lwów: 1928, s. 63.
- ↑ Wojewoda stanisławowski gen. Pasławski przeprowadził inspekcję powiatu żydaczowskiego. „Wschód”. Nr 34, s. 1, 30 grudnia 1936.
- ↑ Komunikat. „Gazeta Stryjska”. Nr 36, s. 2, 7 listopada 1937.
- ↑ a b Kemiń 2017 ↓, s. 29.
Bibliografia
- Dokumenta Fundacyi Stanisława hr. Habdank Skarbka tworzącej Zakład sierót i ubogich w Drohowyżu. Lwów: 1875, s. 1-66.
- (Kadencja VII, sesja VI, al. 21) Alegata do Sprawozdań Stenograficznych z Szóstej Sesyi Siódmego Peryodu Sejmu Krajowego Królestwa Galicyi i Lodomeryi wraz z Wielkiem Księstwem Krakowskiem z roku 1900/901. Alegat 21. Lwów: 1901.
- Fundacja Stanisława hr. Skarbka dla ubogich i sierót w Drohowyżu. W: Seweryn Przybylski: Kresy wschodnie Rzeczypospolitej. Opisy i obrazy przeszłości. Lwów: Polski Czerwony Krzyż. Okręg Lwowski, po 1926, s. 225-227.
- Opisy. Fundacja Stanisława hr. Skarbka dla ubogich i sierót w Drohowyżu. W: Dziesięciolecie Polski Odrodzonej. Księga pamiątkowa 1918-1928. Kraków, Warszawa: Ilustrowany Kurier Codzienny, 1928, s. 1160-1161.
- Wołodymyr Kemiń. Mecenasostwo hrabiego Stanisława Skarbka w tradycji wychowawczej Galicji. „Studia Gdańskie. Wizje i rzeczywistość”. Tom 14, s. 21-30, 2017.
Media użyte na tej stronie
Zakład Sierot i Ubogich w Drohowyżu (1934) lekcja
Zakład Sierot i Ubogich w Drohowyżu. Warsztaty: 1 - szewski, 2 - stolarski, 3 - kuźnia, 4 - krawiecki.
Zaklad, rys. Napoleon Orda
Autor: Neovitaha777, Licencja: CC BY-SA 4.0
To jest zdjęcie miejsca lub budynku wpisanego do Państwowego Rejestru Zabytków Nieruchomych Ukrainy pod numerem: 46-230-0014
Zakład Sierot i Ubogich w Drohowyżu na pocztowce.
Flag placeholder. See also Category:Flag placeholders and Coats of arms of None.svg.
Zakład Sierot i Ubogich w Drohowyżu (1934) gmach
Zakład Sierot i Ubogich w Drohowyżu (1934) prace polowe
Zakład Sierot i Ubogich w Drohowyżu (1934) lekcja gimnastyki
Zakład Sierot i Ubogich w Drohowyżu (1934) fotografia zbiorowa