Zakłady Elektrotechniki Motoryzacyjnej „Elmot”

Zakłady Elektrotechniki Motoryzacyjnej „Elmot”
Państwo Polska
Adresul. Westerplatte 29, 58-100 Świdnica
Data założenia1947
Położenie na mapie Świdnicy
Mapa konturowa Świdnicy, w centrum znajduje się punkt z opisem „Zakłady Elektrotechniki Motoryzacyjnej „Elmot””
Położenie na mapie Polski
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa konturowa województwa dolnośląskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Zakłady Elektrotechniki Motoryzacyjnej „Elmot””
Położenie na mapie powiatu świdnickiego
Mapa konturowa powiatu świdnickiego, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Zakłady Elektrotechniki Motoryzacyjnej „Elmot””
Ziemia50°50′26,8″N 16°29′51,1″E/50,840778 16,497528

Zakłady Elektrotechniki Motoryzacyjnej „Elmot” – byłe przedsiębiorstwo w Świdnicy w województwie dolnośląskim. Produkowało rozruszniki, alternatory oraz prądnice. Od stycznia 2009 w likwidacji.

Historia

Historia zakładów sięga 1947 kiedy to decyzją ministra Handlu i Przemysłu powstają Zakłady Elektrotechniki Motoryzacyjnej Elmot w Świdnicy. Już w 1949 uruchomiono zakrojoną na szeroką skalę produkcję rozruszników i prądnic dla samochodów Star i ciągników Ursus. Niespełna 4 lata później, w 1953 uruchomiono produkcję rozruszników, alternatorów oraz sterowników dla rozruszników dla samochodów Lublin. Zakłady w 1966 wyprodukowały milionowy rozrusznik, co było dużym sukcesem. W 1970 rozpoczęto produkcję rozruszników i alternatorów na licencji firmy Fiat/Marelli. Produkty te były wykorzystywane do montażu w samochodach Fiat 125p. W 2 lata później, w 1972 firma Bosch udzieliła licencji dla Elmot-u na produkcję rozruszników i alternatorów, montowanych w pojazdach marek Leyland, Henschel, Star, Ursus. W 1973 rozpoczęto produkcję rozruszników. prądnic i regulatorów napięcia dla pojazdu Fiat 126p. W 1981 nastąpiła kolejna faza rozwoju przedsiębiorstwa. Wykupiono licencję na produkcję alternatorów z wbudowanymi regulatorami elektronicznymi firmy Lucas. Alternatory te były produkowane i montowane w ciągnikach Massey Ferguson.

Pod koniec lat 70. nastąpiła rozbudowa fabryki, zbudowano od podstaw Zakład Nr 2 przy ul. Szarych Szeregów, do którego przeniesiono większość produkcji.

W 1990 zakłady podjęły produkcję alternatorów dla auta Fiat Cinquecento o pojemności silnika 700 cm³. Na fali przekształceń własnościowych również tych zakładów nie ominęły przemiany. W 1992 zakład został przekształcony w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa. W 1996 Fiat docenił lata owocnej współpracy z Elmot-em przyznając Certyfikat Dostaw Jakości. W tym samym roku zakłady dostały certyfikat TUV Zertifizierungsgemeinschaft na zgodność z normami ISO 9001.

W 1999 zakłady przekształciły się w spółkę Elmot-DR, a rok później zdobywa certyfikat jakości QS9000.

W 2000 zakłady w wynika następującej prywatyzacji stały się częścią firmy Delco Remy International. Zaowocowało to wprowadzeniem już w 2001 nowego produktu – rozrusznika produkowanego dla koncernu GM Europe. W 2002 Elmot podpisał współpracę z firmą Hitachi. W 2007 nastąpiło wycofanie się inwestora japońskiego. Od początku 2008 następowało sukcesywne przenoszenie opłacalnej produkcji (rozruszniki do samochodów ciężarowych) do oddziału Remy na Węgrzech. Rok 2009 upłynął pod znakiem wygaszania produkcji i zwolnień pracowników (z rekordowej liczby ponad 3000 osób pracujących w dwóch zakładach pod koniec działalności przedsiębiorstwo zatrudniało 200 osób). Obecnie przedsiębiorstwo nie istnieje, obiekty zakładu nr 2 przy ul. Szarych Szeregów zostały podzielone i sprzedane (działa kilka nowych przedsiębiorstw o innym profilu produkcji). Obiekty zakładu nr 1, opuszczone w 2001 zostały wyburzone, pod koniec 2010 rozpoczęto w tym miejscu budowę centrum handlowego „Galeria Świdnicka”.

Produkty

Przedsiębiorstwo było największym w Polsce oraz znanym w Europie producentem alternatorów, rozruszników, prądnic oraz podzespołów dla przemysłu elektrotechnicznego oraz motoryzacyjnego.

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Świdnica location map.png
Autor:
OpenStreetMap contributors
, Licencja: CC BY-SA 2.0
Location map of Świdnica, Poland
Ta mapa of Świdnica została utworzona dzięki danym z projektu OpenStreetMap, zbieranym przez społeczność. Mapa ta może być niekompletna i zawierać błędy. Niewskazane jest poleganie wyłącznie na niej w nawigacji.
Lower Silesian Voivodeship location map.svg
Autor: SANtosito, Licencja: CC BY-SA 4.0
Location map of [[:en:Lower Silesian Voivodeship]Lower Silesian Voivodeship]], Poland. Geographic limits of the map:
  • N: 51.9134 N
  • S: 49.9809 N
  • W: 14.7603 E
  • E: 17.9091 E
Industriegebiet.png
Autor: Sal73x, Licencja: CC BY-SA 3.0
Sign for industry