Zakazane zabawy

Zakazane zabawy
Jeux interdits
Gatunekdramat, wojenny
Data premiery9 maja 1952
Kraj produkcjiFrancja
Językfrancuski
Czas trwania86 min
ReżyseriaRené Clément
ScenariuszJean Aurenche
Główne roleGeorges Poujouly
Brigitte Fossey
MuzykaNarciso Yepes (aranżacja/wykonanie)
Tzw. Hiszpańska romanca – anonimowy utwór gitarowy wykorzystany w filmie
Brigitte Fossey, René Clément i Georges Poujouly w 1953.

Zakazane zabawy (fr. Jeux interdits) – francuski dramat wojenny z 1952 roku w reżyserii René Clémenta. Mimo początkowego braku sukcesu kasowego w rodzimej Francji, film okazał się przebojem kinowym za granicą. Film został wielokrotnie wyróżniany na najważniejszych festiwalach filmowych m.in. w Berlinie oraz Nowym Jorku.

Fabuła

Akcja filmu rozgrywa się w czerwcu 1940 roku podczas kampanii francuskiej w trakcie II wojny światowej. Pięcioletnia Paulette, ewakuowana z Paryża samochodem przez rodziców, zostaje w wyniku nalotu bombowego całkowitą sierotą (matka i ojciec giną w wyniku ostrzelania cywilnych uchodźców przez niemieckie samoloty Luftwaffe). Dziewczynka, znaleziona przez jedenastoletniego Michela, trafia do wiejskiego gospodarstwa, gdzie zajmuje się nią jego rodzina. Dzieci, w tajemnicy przed dorosłymi, zaprowadzają osobliwy rytuał, polegający na grzebaniu zwierząt oraz wieńczeniu mogił kradzionymi krzyżami. Inspiracją tych zachowań była rozmowa wieśniaków, którzy dyskutując na temat nalotu twierdzili, że ofiar było tak dużo, że „grzebane były jak psy”.

Problem zaczyna się, gdy o tej dziecięcej grze dowiadują się dorośli, a we wsi wybucha skandal (po kradzieży 14 krzyży z miejscowego cmentarza)[1].

Obsada

  • Georges Poujouly – Michel
  • Brigitte Fossey – Paulette
  • Philippe de Chérisey – Francis
  • Jacques Marin – Georges
  • Lucien Hubert – Dollé

Nagrody

Ponadto film został wyróżniony przez stowarzyszenie nowojorskich krytyków filmowych. Z danych statystycznych wynika, że film w całej Francji obejrzało 4 910 835 widzów przez cały okres jego wyświetlania[2].

Przypisy

  1. Światowa encyklopedia filmu religijnego. Marek Lis, Adam Garbicz (red.). Kraków: Biały Kruk, 2007, s. 597. ISBN 978-83-60292-30-3.
  2. Jeux interdits (1952) – JPBox-Office

Media użyte na tej stronie

René Clément, Brigitte Fossey et Georges Poujouly 1953.jpg
Autor: Harry Pot / Anefo, Licencja: CC0
René Clément, Brigitte Fossey et Georges Poujouly en 1953 lors d'un voyage aux Pays-Bas (Schipol airport).
Romance Anónimo (Jeux interdits).ogg
Autor: composer unknown; performed by Jim Greeninger, Licencja: CC0
"Romance Anónimo" (Anonymous Romance) is a piece for guitar, also known as "Estudio en Mi de Rubira" (Study in E by Rubira), "Spanish Romance", "Romance de España", "Romance of the Guitar", "Romanza" and "Romance d'Amour" among other names. Also used in René Clément's 1952 film Jeux interdits (Forbidden Games). Authorship is disputed (see WP article).