Zakorek czarny

Zakorek czarny
Hylastes ater
(Paykull, 1800)
Ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Podgromada

owady uskrzydlone

Rząd

chrząszcze

Podrząd

chrząszcze wielożerne

Rodzina

ryjkowcowate

Podrodzina

kornikowate

Plemię

Hylastini

Rodzaj

Hylastes

Gatunek

zakorek czarny

Zakorek czarny (Hylastes ater) – gatunek owada z rzędu chrząszczy.

Rójka

Przebiega w marcu do maja, rozmnaża się jednak przez prawie cały sezon wegetacyjny.

Wygląd

Larwa beznoga (jak u wszystkich kornikowatych), barwy białej, z jasno-brunatną głową. Poczwarka typu wolnego, barwy kremowej, (kolebka poczwarkowa na styku łyka i bielu). Imago długości 3,3-5 mm. Kształt ciała: wąski, smukły, walcowaty, barwy czarnej lub rzadziej smolistobrunatnej. Głowa delikatnie wyciągnięta w ryjek. Wzdłuż przedniej, górnej części ryjka przebiega wyraźna, wzniesiona listewka. Przedplecze znacznie dłuższe od szerokości o bokach równoległych, później lekko zwężających się ku przodowi. Na przedpleczu stosunkowo rzadkie, okrągłe punkty. Na przodzie i po bokach drobniejsze, mają tendencję do zlewania się, tworzą marszczoną powierzchnię. Tylna cześć przedplecza w najwyższym miejscu pozbawiona punktowania w postaci połyskującej smugi. Pokrywy o bokach równoległych, ponad dwukrotnie dłuższe od swojej szerokości. Punkty na pokrywach, na rzędach okrągłe, płytkie. Dymorfizm płciowy widoczny na ostatnim sternicie odwłoka: samica posiada tam jednolitą kępę włosków, samiec w tylnej części posiada włoski skierowane skośnie na zewnątrz.

Występowanie

Południowa i środkowa część Europy, Kaukaz, Syberia, Korea, Japonia. Zawleczony do Afryki Południowej i Nowej Zelandii. Występuje na terenie całej Polski[1].

Pokarm

Żeruje głównie na sośnie pospolitej i czarnej, rzadziej na limbie, świerku i wyjątkowo na cisie. Chrząszcze żerują w okolicy szyjki korzeniowej lub przy najniższych okółkach.

Znaczenie

Zakorek jest szkodliwy w 2-4 letnich uprawach sosnowych i świerkowych, w których młode chrząszcze przeprowadzają żer uzupełniający. Żer chrząszczy powoduje wyciek żywicy, usychanie sadzonek lub ich silne osłabienie.

Zobacz też

Przypisy

  1. Hylastes ater (Paykull, 1800). [w:] Coleoptera Poloniae [on-line]. [dostęp 2014-11-04].

Media użyte na tej stronie

Wikispecies-logo.svg
Autor: (of code) -xfi-, Licencja: CC BY-SA 3.0
The Wikispecies logo created by Zephram Stark based on a concept design by Jeremykemp.
Hylastes ater Imago.JPG
Autor: Fdcgoeul, Licencja: CC BY 3.0
Hylastes ater imago