Zamach na Bali (2002)

Zamach bombowy na Bali
Ilustracja
Pomnik pamięci ofiar zamachu na Bali
Państwo

 Indonezja

Miejsce

Kuta, wyspa Bali

Data

12 października 2002

Godzina

23:05

Liczba zabitych

204 osoby

Liczba rannych

209 osób

Typ ataku

atak samobójczy, bomba w samochodzie i inne

Sprawca

Dżama’a Islamijja

Położenie na mapie Indonezji
Mapa konturowa Indonezji, na dole znajduje się punkt z opisem „miejsce zdarzenia”
Ziemia8°44′S 115°10′E/-8,733333 115,166667

Zamach na Bali – seria zamachów terrorystycznych, które miały miejsce 12 października 2002 w kurorcie Kuta na indonezyjskiej wyspie Bali.

Przebieg zamachu

Ciąg tragicznych zdarzeń zapoczątkował wybuch małej bomby ukrytej w plecaku zamachowca samobójcy, który spustoszył wnętrza baru Paddy. Tak jak we wrześniu 2001 roku terroryści znów wybrali na cel uderzenia miejsce, gdzie się najmniej ich spodziewano. Ranni i przerażeni ludzie natychmiast uciekli na ulicę. Zrobili dokładnie to, czego oczekiwali terroryści.

Kilka sekund później druga, ważąca ponad tonę i dużo silniejsza bomba, którą ukryto w białej ciężarówce, wybuchła przed klubem Sari. Siła eksplozji zrównała z ziemią budynek klubu, pozostawiając lej o głębokości prawie jednego metra.

Pożar ogarniał kolejne budynki popularnej dzielnicy Kuta, pełnej klubów nocnych i dyskotek. Dziesiątki ofiar zamachu doznały bardzo poważnych poparzeń. Wszędzie leżały porozrywane na strzępy ciała turystów, wielu ofiar zamachu nie można zidentyfikować, bo zwłoki były zwęglone. Miejscowy szpital nie był w stanie udzielić pomocy wszystkim potrzebującym. Ognia nie udawało się ugasić przez wiele godzin. W miejscu eksplozji powstał głęboki krater. Eksplozja powybijała szyby w promieniu 500 metrów. Zniszczonych zostało 15 samochodów.

Początkowo podejrzewano, że w zamachach na Bali użyto materiału wybuchowego typu C4. Jest to materiał o olbrzymiej mocy, używany przede wszystkim przez wojsko, kilkakrotnie uprzednio stosowany w zamachach terrorystycznych na świecie (m.in. w ataku na amerykański okręt „Cole” w Adenie). Ostatecznie jednak w wyniku śledztwa ustalono, że zamachowcy wykorzystali mieszankę chloranu potasu (wykorzystywanego m.in. do produkcji zapałek), siarki i pyłu aluminiowego.

Według oficjalnych danych w zamachu zginęły 204 osoby, w tym dwaj zamachowcy. Ofiarami byli głównie turyści w wieku 20–39 lat, którzy spędzali wieczór w jednym z dwóch barów. Ponad 300 osób zostało ciężko poparzonych lub rannych.

Jedną z ofiar była polska dziennikarka Beata Pawlak.

Sprawcy zamachu

Świat podejrzewał, że za tymi aktami terroru stała islamska organizacja Dżama’a Islamijja, a za nią Al-Kaida. Po ponad dwóch miesiącach śledztwa prowadzonego nie tylko przez indonezyjską policję, ale również przez policję Filipin, Malezji i Tajlandii, a także przez służby specjalne Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Australii, podejrzenia te zmieniły się w pewność.

W Azji Południowo-Wschodniej aresztowano w tym czasie ponad 100 osób podejrzanych o związki z międzynarodowym terroryzmem. Wiele z nich już się przyznało do członkostwa w konspiracji, a nawet zaczęło ujawniać informacje na temat swoich szefów. Na początku grudnia dzięki takim zeznaniom indonezyjska policja aresztowała na Jawie mężczyznę podejrzanego o to, że pełnił funkcję szefa operacyjnego Dżimah Islamijii. Aresztowany nazywa się Mukhlas alias Ali Gufron. Wraz z nim ujęto 7 innych podejrzanych. Według dumnych z sukcesu indonezyjskich policjantów Mukhlas zastąpił poszukiwanego na całym świecie Riduana Isamuddina, alias Hambaliego, który był łącznikiem Al-Kaidy w Południowo-Wschodniej Azji. Wcześniej ujęto w Indonezji głównego planistę Dżimah Islamiji Imama Samudrę, który przygotował szczegółowy plan zsynchronizowanych w czasie eksplozji w centrum Kuty oraz młodszego brata Mukhlasa, Amroziego, który dostarczył furgonetkę użytą w ataku bombowym na nocny klub.

W 2008 trzej terroryści – Amrozi Nurhasyim, Ali Gufron oraz Imam Samudra – zostali skazani przez indonezyjski sąd na karę śmierci[1]. Wyrok wykonano przez rozstrzelanie 9 listopada 2008[2].

Narodowości ofiar zamachu

PaństwoLiczba ofiar
 Australia88
 Indonezja40
 Wielka Brytania23
 Stany Zjednoczone7
 Niemcy6
 Szwecja6
 Francja4
 Holandia4
 Dania3
 Nowa Zelandia3
 Szwajcaria3
 Brazylia2
 Japonia2
 Kanada2
 Korea Południowa2
 Południowa Afryka2
 Ekwador1
 Grecja1
 Włochy1
 Irlandia1
 Polska1
 Portugalia1
 Tajwan1
Razem204

Przypisy

  1. Indonezja przygotowuje się do egzekucji terrorystów. rp.pl, 2008-11-02. [dostęp 2008-11-02].
  2. Stracono współorganizatorów zamachów na Bali. rp.pl, 2008-11-08. [dostęp 2008-11-09].

Bibliografia

Media użyte na tej stronie

Flag of Indonesia.svg
bendera Indonesia
Flag of the United States.svg
The flag of Navassa Island is simply the United States flag. It does not have a "local" flag or "unofficial" flag; it is an uninhabited island. The version with a profile view was based on Flags of the World and as a fictional design has no status warranting a place on any Wiki. It was made up by a random person with no connection to the island, it has never flown on the island, and it has never received any sort of recognition or validation by any authority. The person quoted on that page has no authority to bestow a flag, "unofficial" or otherwise, on the island.
Flag of New Zealand.svg
Flag of New Zealand. Specification: http://www.mch.govt.nz/nzflag/description.html , quoting New Zealand Gazette, 27 June 1902.
Flag of Canada (Pantone).svg
Flag of Canada introduced in 1965, using Pantone colors. This design replaced the Canadian Red Ensign design.
Flag of Ecuador.svg
Made by author of Xramp, first uploaded by Denelson83 as Flag of Ecuador.svg, modifications by Husunqu.
Flag of Portugal.svg
Flag of Portugal, created by Columbano Bordalo Pinheiro (1857-1929), officially adopted by Portuguese government in June 30th 1911 (in use since about November 1910). Color shades matching the RGB values officially reccomended here. (PMS values should be used for direct ink or textile; CMYK for 4-color offset printing on paper; this is an image for screen display, RGB should be used.)
Bali bomb monument.JPG
Autor: Ilussion, Licencja: CC BY-SA 3.0
photo of the monument of the 1st bali bomb.
Indonesia location map.svg
Autor: Uwe Dedering, Licencja: CC BY-SA 3.0
Location map of Indonesia.

Equirectangular projection. Stretched by 100.0%. Geographic limits of the map:

  • N: 6.5° N
  • S: -11.5° N
  • W: 94.5° E
  • E: 141.5° E
Made with Natural Earth. Free vector and raster map data @ naturalearthdata.com.