Zamach stanu w Czadzie (2006)

Położenie Czadu na mapie Afryki.

Zamach stanu w Czadzie w 2006 roku – nieudany zamach stanu, dokonany w Czadzie 14 marca 2006 przez grupę wojskowych rebeliantów przeciw władzy prezydenta Idrissa Déby.

Zamach stanu

Według źródeł państwowych 14 marca 2006 grupa wojskowych planowała zestrzelenie samolotu, na pokładzie którego leciał prezydent Idriss Déby. Prezydent wracał do Ndżameny z międzynarodowego szczytu Wspólnoty Ekonomicznej i Walutowej Afryki Centralnej (CEMAC), który odbywał się w Bacie w Gwinei Równikowej.

Według komunikatu obrona i siły bezpieczeństwa udaremniły plany zamachowcom i wszczęły za nimi pościg. Zamachowcy, wedle relacji, uciekali siedmioma samochodami, z których dwa zostały uchwycone. Pozostali podążyli na wschód w stronę granicy z Sudanem. Minister informacji Czadu ogłosił, iż ujęto dwóch wysokich rangą oficerów, pułkownika i komandora, a zamachem sterowali byli cywilni i wojskowi współpracownicy prezydenta Deby, przebywający obecnie zagranicą. Jako jednych z nich wymienił braci Toma i Timana Erdimi[1]. Minister informacji oskarżył również Sudan o wspieranie czadyjskich rebeliantów, czemu kraj ten od razu zaprzeczył[2].

16 marca 2006 czadyjscy rebelianci ogłosili, iż ich celem było zapobieżenie wyborom prezydenckim, zaplanowanym na 3 maja 2006. W wyborach tych prezydent Deby po raz trzeci ubiegał się o prezydenturę, po uprzedniej zmianie konstytucji i zniesieniu limitu dwóch kadencji prezydenckich. Władze państwowe oświadczyły, że wybory nie będą przełożone i odbędą się w wyznaczonym terminie[3]. 21 marca 2006 władze ogłosiły, iż aresztowały 100 żołnierzy-rebeliantów, powiązanych z nieudanym zamachem na samolot prezydenta[4].

Reakcja międzynarodowa

  • Unia Afrykańska w swoim oświadczeniu "ostro potępiła próbę zamachu stanu, która miała miejsce w Ndżamenie w nocy z 14 na 15 marca". Przewodniczący Komisji UA powtórzył "sprzeciw UA wobec przejmowania władzy środkami siłowymi". Wezwał również czadyjskich polityków do "podjęcia dialogu, celem rozwiązania konfliktów i przyczynienia się do procesu demokratycznego w kraju".

Przypisy

  1. "CHAD: Coup attempt foiled, government says", GlobalSecurity.org, 15 marca 2006.
  2. "Coup attempt foiled in Chad – officials", IOL, 16 marca 2006.
  3. "Chad rebels say will try to block May elections". alertnet.org. [zarchiwizowane z tego adresu (2006-03-17)]., Reuters, 16 marca 2006.
  4. "Chad detains dozens after coup attempt", IOL, 21 marca 2006.

Media użyte na tej stronie

LocationChad.svg
Autor: User:Rei-artur, Licencja: CC-BY-SA-3.0
  • (en) World Map
  • (pt) Mapa Mundo
  • (de) Weltkarte
  • (sv) Världskarta