Zamach w Mińsku (2008)

Zamach bombowy w Mińsku 4 lipca 2008
ilustracja
Państwo

 Białoruś

Miejsce

Mińsk

Data

4 lipca 2008

Godzina

0:25

Liczba zabitych

0

Liczba rannych

54

Położenie na mapie Białorusi
53°54′51,8400″N 27°32′17,1600″E/53,914400 27,538100

Zamach bombowy w Mińsku 4 lipca 2008 roku miał miejsce podczas koncertu przy pomniku Miasta-Bohatera z okazji Święta Niepodległości Białorusi. Podłożony wówczas przez niewykrytego dotąd sprawcę (sprawców) ładunek wybuchowy domowej roboty ranił 54 osoby, w tym 3 ciężko. Wśród rannych było dwoje małych dzieci. Czworo z poszkodowanych to cudzoziemcy – troje Ukraińców i jedna Rosjanka[1].

Obecny niedaleko od miejsca tragedii Prezydent Republiki Białorusi Alaksandr Łukaszenka nie odniósł żadnych obrażeń i pośpieszył do miejsca wybuchu, lecz opuścił je wkrótce, by – jak zaznaczyły jego służby prasowe – nie przeszkadzać w akcji ratunkowej[2].

Pomimo wybuchu, koncert nie został przerwany, podobnie jak jego transmisja telewizyjna. Tłumaczy się to faktem, że wybuch uszedł uwadze większości zgromadzonych z powodu wielkiego tłumu i głośnej muzyki. Także pierwsze relacje pojawiły się w Internecie i innych mediach dopiero po kilku godzinach od zdarzenia[3].

Rankiem następnego dnia w pobliżu miejsca wybuchu odkryto drugi podobny ładunek. W sprawie wszczęto śledztwo z art. 339 kodeksu karnego (Chuligaństwo)[4][5].

Białoruscy politycy opozycyjni przestrzegli administrację przed próbą instrumentalizacji zamachu[6], podobne obawy wyrażali też niektórzy polscy komentatorzy. Echem zamachu stały się dymisje w administracji prezydenckiej. Ze stanowiskami pożegnali się: szef administracji Hienadź Niewyhłas oraz sekretarz Rady Bezpieczeństwa Wiktar Szejman[7].

Przez pierwszy rok trwania śledztwa w tej sprawie odciski palców pobrano od 1,3 miliona osób, a więc od ponad 13% ludności kraju. Pomimo tego sprawców nie wykryto[8].

Przypisy

Media użyte na tej stronie

Miensk - Plac Niezaležnaści.jpg
Autor: Zedlik, Licencja: CC BY-SA 3.0
Independence square. Minsk, Belarus.
Left to right: House of Government, Church of Saints Simon and Helena, the house where Ryhor Šyrma lived (Belarusian conductor), the hotel “Minsk”, Independence Avenue (praspiekt Niezaležnasci), Main Post Office, City Government Building, Minsk Metro Management Building, Belarusian State University.