Zamach w Paryżu (3 lutego 2017)

Zamach w Paryżu (3 lutego 2017)
ilustracja
Państwo Francja
MiejsceParyż
Data3 lutego 2017
Godzina9:50
Liczba rannych1 osoba
Typ atakuatak nożowy
SprawcaAbdallah El-Hamahmy
Położenie na mapie Paryża
Mapa konturowa Paryża, w centrum znajduje się punkt z opisem „miejsce zdarzenia”
(c) Eric Gaba, Wikimedia Commons user Sting, CC BY-SA 3.0
Położenie na mapie Francji
Mapa konturowa Francji, u góry znajduje się punkt z opisem „miejsce zdarzenia”
Położenie na mapie Île-de-France
Mapa konturowa Île-de-France, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „miejsce zdarzenia”
Ziemia48°51′40,45″N 2°20′05,60″E/48,861236 2,334889

Zamach w Paryżu – akt terrorystyczny, który miał miejsce 3 lutego 2017 przed wejściem do muzeum Luwru w Paryżu.

Przebieg

Napastnik, który niósł dwie torby zawierające farby i dwie maczety, próbował wejść do Luwru przez podziemne centrum handlowe. Kiedy żołnierze pilnujący muzeum poprosili o otwarcie toreb, zaatakował i ranił jednego z nich maczetą w głowę, wznosząc okrzyki „Allah Akbar[1]. Inny żołnierz patrolu bezpieczeństwa oddał pięć strzałów w napastnika, raniąc go w brzuch i w nogi. Napastnik został zatrzymany i przewieziony do szpitala. Już po aresztowaniu podejrzany powiedział, że niósł farby w sprayu, aby zniszczyć dzieła sztuki w muzeum Luwru, co uważał za „symboliczny” atak na Francję.

W rezultacie ataku ponad tysiąc osób zwiedzających Luwr zostało pozbawionych możliwości wyjścia z muzeum na kilka godzin[2].

Zamachowiec

Tuż przed nieudanym zamachem napastnik opublikował na Twitterze wpis w języku arabskim, w którym odwołał się do tzw. Państwa Islamskiego, a także napisał: „w imię Allaha... dla naszych braci w Syrii i bojowników na całym świecie”.

Egipskie ministerstwo spraw wewnętrznych potwierdziło, że napastnikiem był 29-letni Egipcjanin Abdallah El-Hamahmy. Zamachowiec wjechał do Francji posługując się miesięczną wizą turystyczną wydaną 26 stycznia 2017 w Dubaju, gdzie pracował[3]. Ojciec zamachowca odrzucił zarzuty o terroryzm stawiane wobec jego syna, jednak śledczy, po zapoznaniu się z jego działalnością na portalach społecznościowych oświadczyli, że niewątpliwie miał „sympatię wobec idei tzw. Państwa Islamskiego”.

Paris Match nazwał podejrzanego „turystą-terrorystą” opisując go jako członka bogatej rodziny, prawnika, absolwenta prestiżowego egipskiego uniwersytetu w Al-Mansura, ojca siedmiomiesięcznego syna[4].

Reakcje

Prezydent USA Donald Trump napisał na Twitterze, że napastnik był „radykalnym islamskim terrorystą”[5]. Prezydent Francji François Hollande powiedział, że był to „bez wątpienia” atak o charakterze terrorystycznym[2].

Zobacz też

Przypisy

Media użyte na tej stronie

France location map-Regions and departements-2016.svg
Autor: Superbenjamin, Licencja: CC BY-SA 4.0
Blank administrative map of France for geo-location purpose, with regions and departements distinguished. Approximate scale : 1:3,000,000
Carte de l'Île de France (administrative).svg
Autor: Thibault Pelloquin, Licencja: CC BY-SA 3.0
Cette carte représente l'Île de France (en jaune pâle), ses limites départementales et régionales (en traits gris) et ses principaux cours et points d'eau (en bleu). Les départements limitrophes (sont en rose-orange pâle)
Paris department land cover location map.svg
(c) Eric Gaba, Wikimedia Commons user Sting, CC BY-SA 3.0
Blank land cover map of the city and department of Paris, France, as in January 2012, for geo-location purpose, with distinct boundaries for departments and arrondissements.
Louvre Museum Wikimedia Commons.jpg
Autor: Benh LIEU SONG (Flickr), Licencja: CC BY-SA 3.0
Courtyard of the Museum of Louvre, and its pyramid.