Zamachy w Gwinei Bissau (2009)

Położenie Gwinei Bissau na mapie Afryki.

Zamachy w Gwinei Bissau (2009) – seria dwóch zamachów wojskowych w Bissau w dniu 1 i 2 marca 2009, w których zginęli prezydent Gwinei Bissau João Bernardo Vieira oraz szef sztabu sił zbrojnych generał Batista Tagme Na Wai.

1 marca 2009 nieznani sprawcy przeprowadzili zamach bombowy na siedzibę sił zbrojnych, w wyniku którego zginął szef sztabu Batista Tagme Na Wai. Następnego dnia, w odwecie za tę śmierć, zbuntowani żołnierze dokonali zamachu na posiadłość prezydenta Vieiry, w czasie którego poniósł on śmierć.

Geneza konfliktu

Gwinea Bissau, w ciągu swej krótkiej historii od czasu uzyskania niepodległości w 1974, wielokrotnie doświadczała zamachów i przewrotów wojskowych. Żaden z jej przywódców czy prezydentów nie zakończył sprawowania władzy w sposób pokojowy, zgodny z konstytucją. Prezydent Vieira również doszedł do władzy na skutek zamachu stanu w 1980 i został jej pozbawiony w taki sam sposób w 1999.

Przyczyną zamachów z marca 2009 był narastający konflikt o władzę między prezydentem Vieirą a szefem sztabu sił zbrojnych generałem Batistą Tagme Na Wai. Sięgał on korzeniami początków lat 80. XX w., kiedy to Vieira oskarżył Tagme Na Waia o spiskowanie i zesłał go na kilka lat na jedną z niezamieszkanych wysp u wybrzeży Gwinei Bissau. Po powrocie do Bissau, Tagme Na Wai brał udział w zamachu stanu przeciw rządom Vieiry w latach 1998-1999. Dodatkowym czynnikiem, pogarszającym wzajemne relacje było odmienne pochodzenie etniczne, prezydent Vieira należał bowiem do grupy etnicznej Papel, a generał Na Wai do grupy Balanta[1].

Konflikt między Vieirą i generałem przybrał na sile jesienią 2008. W listopadzie 2008 doszło w Bissau do ataku zbrojnego na posiadłość prezydenta Vieiry. Prezydent zdołał jednak opuścić swoją rezydencję, a zamachowcy zostali powstrzymani przez straże. Prezydent podejrzewał, że za próbą zamachu stali wojskowi związani z generałem Tagme Na Waiem[2][3]. Po tym wydarzeniu Vieira powołał 400-osobową straż prywatną w celu zapewnienia sobie skuteczniejszej ochrony. W styczniu 2009 generał oskarżył te siły o próbę zamachu na jego życie, po tym jak otworzono ogień w stronę jego samochodu[4]. Członkowie prywatnej straży zaprzeczyli próbie zamachu, niemniej jednak dowództwo sił zbrojnych nakazało rozwiązanie prywatnej ochrony prezydenta.

Zamach na szefa sztabu armii – 1 marca 2009

1 marca 2009 nieznani sprawcy dokonali zamachu na siedzibę sił zbrojnych w Bissau. W wyniku zawalenia się części budynku śmierć poniósł generał Batista Tagne Na Wai. Według świadków, kwatera armii została zbombardowana przy użyciu granatników przeciwpancernych. Według współpracowników zabitego generała, zamachowcy zdetonowali bombę umieszczoną w klatce schodowej, prowadzącej do jego biura[5]. Zamach mógł być wynikiem rywalizacji dwóch frakcji wojskowych.

W tym samym dniu zaraz po zamachu, wojsko przejęło kontrolę nad dwiema stacjami radiowymi, wstrzymując audycję ich programów. Również państwowa telewizja zaprzestała swojej emisji. Rzecznik sił zbrojnych zapowiedział pościg za zamachowcami i pomszczenie śmierci generała[6].

Zamach na prezydenta Vieirę – 2 marca 2009

Prezydent João Bernardo Vieira, zabity w zamachu 2 marca 2009.

2 marca 2009 około godziny 4. rano żołnierze związani z zabitym szefem sztabu dokonali zamachu na prywatną posiadłość prezydenta João Bernardo Vieiry, położoną niedaleko pałacu prezydenckiego. Atak był odwetem za zamach z dnia poprzedniego, za organizację którego podejrzewali prezydenta Vieirę. Według świadków żołnierze zbombardowali dom prezydenta, co spowodowało jego zniszczenie i zawalenie się dachu. Krótko po zamachu, w oficjalnym komunikacie rzecznik sił zbrojnych oświadczył, że prezydent został zabity przez armię, kiedy próbował uciekać z domu, otoczonego przez wojsko związane z szefem sztabu Tagme Na Waiem. Oskarżył go również odpowiedzialnością za zamach na siedzibę armii[7].

Według reportera jednej z prywatnych stacji radiowych, który był na miejscu zbrodni i rozmawiał z żołnierzami, dom prezydenta został znacząco zniszczony w wyniku ostrzału, jednak sam prezydent przeżył zamach. Według relacji jednego z żołnierzy, wojskowi odszukali prezydenta w zgliszczach domu i zapytali czy jest odpowiedzialny za zamach na generała Tagme Na Waia. Gdy ten potwierdził to, został przez nich zastrzelony[8].

Według relacji pisarza Fredericka Forsytha, który przebywał w pobliskim hotelu w Bissau i był świadkiem części wydarzeń, zamachowcy wysadzili dom prezydenta, co poskutkowało zawaleniem się dachu. Prezydent jednak przeżył i w czasie próby wydostania się ze zgliszcz został schwytany przez żołnierzy i dotkliwie ostrzelany lecz nie zabity. Następnie został zaciągnięty do domu jego teściowej i tam zabity maczetami[9].

Według relacji lekarza, który dokonywał oględzin ciała prezydenta, Vieira przed śmiercią został brutalnie pobity, a następnie zmarł na skutek licznych strzałów w gardło i głowę. W jadalni, w której Viera został zabity, znaleziono później łuski po nabojach oraz zakrwawione maczety[10].

Następstwa zamachów

Rzecznik armii komandor Zamora Induta, który oficjalnie poinformował o śmierci prezydenta, ogłosił równocześnie, że w kraju nie doszło do żadnego zamachu stanu. Zaprzeczył również wcześniejszym słowom, że atak był zemstą i odwetem za zamach na szefa sztabu. Poinformował, że armia nie zamierza przejmować władzy i respektuje porządek konstytucyjny[11][12].

Rząd ogłosił 7-dniową żałobę narodową w celu uczczenia pamięci prezydenta Vieiry i generała Tagme Na Waia oraz powołał specjalną komisję w celu wyjaśnienia okoliczności zamachów. Zapowiedział również ukaranie odpowiedzialnych za ich przeprowadzenie[13].

Zgodnie z konstytucją funkcja pełniącego obowiązki szefa państwa przypadła przewodniczącemu parlamentu Raimundo Pereirze. 3 marca 2009 Pereira został oficjalnie zaprzysiężony na stanowisku szefa państwa i zobowiązał się do zorganizowania wyborów prezydenckich w ciągu przepisowych 60 dni. Zaapelował również do społeczności międzynarodowej o pomoc w celu stabilizacji kraju[14][15].

Reakcja międzynarodowa

  • Unia Afrykańska – UA potępiła zamachy, nazywając je "tchórzliwymi i odrażającymi atakami"[16]. Nie zawiesiła Gwinei Bissau w członkostwie, gdyż uznała zamachy za akt przestępstwa, a nie zamach stanu.
  • ECOWAS – Mohamed Ibn Chambas, przewodniczący ECOWAS, stwierdził, że zamach "nie jest tylko zabójstwem prezydenta i szefa sztabu lecz jest również zabójstwem demokracji". ECOWAS 3 marca 2009 zwołała specjalny szczyt w Bissau w celu przedyskutowania zaistniałych wydarzeń oraz powołała własną komisję badawczą z zadaniem pomocy władzom Gwinei Bissau przy przeprowadzeniu dochodzenia[17].
  • ONZsekretarz generalny ONZ Ban Ki-moon ostro potępił zamachy i wezwał władze Gwinei Bissau "do zachowania porządku konstytucyjnego i respektowania zasad prawa". Również Rada Bezpieczeństwa ONZ "sprzeciwiła się jakiejkolwiek próbie zmiany rządu w sposób niekonstytucyjny"[18].
  •  Unia Europejska, Flag CPLP.svg Wspólnota Państw Portugalskojęzycznych,  Stany Zjednoczone i  Portugalia – ostro potępiły zamachy i zaapelowały do władz o zachowanie porządku konstytucyjnego[19].

Przypisy

  1. "A look at Guinea-Bissau's history of instability", The Miami Herald, 2 marca 2009.
  2. "G-Bissau leader survives attack", BBC News, 23 listopada 2008.
  3. "Guinea-Bissau President Escapes Coup Attempt", abc News, 23 listopada 2008.
  4. "G.Bissau's military chief says survived attempt on his life", AFP, 6 stycznia 2009.
  5. "Guinea-Bissau president killed", Al Jazeera, 2 marca 2009.
  6. "Attackers blow up part of Bissau armed forces HQ", BLNZ, 1 marca 2009
  7. "Guinea-Bissau president shot dead", BBC News, 2 marca 2009.
  8. "'I saw Bissau rocket attack'", BBC News, 2 marca 2009.
  9. "Author stumbles on G-Bissau drama", BBC News, 3 marca 2009.
  10. "Guinea-Bissau collapse deepens after leader killed" (zdjęcia). google.com. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-03-10)]., AFP, 6 grudnia 2009.
  11. Soldiers assassinate Guinea-Bissau president, For Mill Times, 2 marca 2009.
  12. Prezydent zginął w zemście za śmierć generała. tvn24.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-03-05)]., tvn24.pl, 2 marca 2009.
  13. "Guinea-Bissau government demands probe into killing of President", People's Daily Online, 4 marca 2009.
  14. "G-Bissau asks not to be abandoned", BBC News, 4 marca 2009.
  15. "New GBissau leader seeks to restore order", AFP, 4 marca 2009.
  16. "G-Bissau army 'not seeking power'", BBC News, 2 marca 2009.
  17. "ECOWAS sends fact-finding mission to Guinea-Bissau after president assassinated", People's Daily Online, 4 marca 2009.
  18. "Guinea-Bissau speaker is sworn in", BBC News, 4 marca 2009.
  19. "World leaders condemn killing of Guinea-Bissau president", People's Daily Online, 3 marca 2009.

Media użyte na tej stronie

Flag of the United States.svg
The flag of Navassa Island is simply the United States flag. It does not have a "local" flag or "unofficial" flag; it is an uninhabited island. The version with a profile view was based on Flags of the World and as a fictional design has no status warranting a place on any Wiki. It was made up by a random person with no connection to the island, it has never flown on the island, and it has never received any sort of recognition or validation by any authority. The person quoted on that page has no authority to bestow a flag, "unofficial" or otherwise, on the island.
Flag of Portugal.svg
Flag of Portugal, created by Columbano Bordalo Pinheiro (1857-1929), officially adopted by Portuguese government in June 30th 1911 (in use since about November 1910). Color shades matching the RGB values officially reccomended here. (PMS values should be used for direct ink or textile; CMYK for 4-color offset printing on paper; this is an image for screen display, RGB should be used.)
Flag CPLP.svg
Flag CPLP
LocationGuineaBissau.svg
Autor:


 By   Rei-artur  Icons-flag-pt.png pt  Icons-flag-gb.png en  Nuvola apps browser.png Rei-artur blog 
, Licencja: CC-BY-SA-3.0
  • (en) World Map
  • (pt) Mapa Mundo
  • (de) Weltkarte
  • (sv) Världskarta
João Bernardo Vieira.jpg
Autor: Roosewelt Pinheiro/PR, Licencja: CC BY 3.0 br
O presidente da Guiné-Bissau João Bernardo Vieira.