Zamek Książąt Pomorskich w Darłowie

Zamek Książąt Pomorskich w Darłowie
Symbol zabytku nr rej. A-646 z 5.07.1958[1]
Ilustracja
Zamek nad rzeką Wieprzą
Państwo

 Polska

Miejscowość

Darłowo

Adres

ul. Zamkowa 4, 76-150 Darłowo

Styl architektoniczny

gotycki

Rozpoczęcie budowy

1352

Ważniejsze przebudowy

1449–1459

Właściciel

Zamek Książąt Pomorskich – Muzeum w Darłowie

Położenie na mapie Darłowa
Mapa konturowa Darłowa, blisko centrum na dole znajduje się ikonka zamku z wieżą z opisem „Zamek Książąt Pomorskich w Darłowie”
Położenie na mapie Polski
Położenie na mapie województwa zachodniopomorskiego
Mapa konturowa województwa zachodniopomorskiego, u góry po prawej znajduje się ikonka zamku z wieżą z opisem „Zamek Książąt Pomorskich w Darłowie”
Położenie na mapie powiatu sławieńskiego
Mapa konturowa powiatu sławieńskiego, blisko centrum na lewo u góry znajduje się ikonka zamku z wieżą z opisem „Zamek Książąt Pomorskich w Darłowie”
Ziemia54°25′11″N 16°24′43″E/54,419722 16,411944
Widok na dziedziniec

Zamek Książąt Pomorskich w Darłowie – jedyny w Polsce nadmorski gotycki zamek wybudowany na planie zbliżonym do kwadratu z wieżą wysokości 24 metrów. Budowę zamku rozpoczęto w 1352 roku za panowania Bogusława V, na ten okres datuje się też początek współpracy miasta z Hanzą. W XVIII i XIX wieku w zamku znajdowały się magazyny i więzienie, od 1930 roku muzeum. Siedziba Zamku Książąt Pomorskich – Muzeum w Darłowie.

Historia

W latach 1449–1459 zamek został przebudowany przez Eryka Pomorskiego na wzór wcześniejszej siedziby księcia, zamku Kronborg. W 1622 książę Bogusław XIV pozostawił zamek Danii. Po jego śmierci zamek obejmowali ordynaci z dynastii Oldenburgów. W 1773 król Danii Chrystian VII Oldenburg przekazał zamek królowi Prus Fryderykowi II Wielkiemu Hohenzollernowi. Król pruski Fryderyk Wilhelm III kazał zburzyć mur otaczający zamek i wybudować w nim wojskowe koszary. W latach 1807–1808 na zamku znajdował się szpital dla żołnierzy wojsk napoleońskich. W 1840 roku, po koronacji króla Prus Fryderyka Wilhelm IV, w zamku odbywały się uczty na cześć nowego króla. W czasie powstania styczniowego królowie Danii – najpierw Fryderyk VII, potem Chrystian IX Glücksburg – walczyli o odzyskanie zamku książęcego w Darłowie. Dopiero po długich staraniach Chrystian IX odzyskał zamek, ale nie całe miasto. Ta dynastia rządziła zamkiem do 1912 roku i do momentu, kiedy Fryderyk VIII Glücksburg zmarł. Potem ambitny Chrystian X Glücksburg postanowił z zamku zrobić muzeum i zrealizował plan w 1930 roku. W trakcie II wojny światowej zamek nie został zniszczony mimo zniszczeń, jakim uległo miasto. W 1945 roku na terenie zamku urządzono Muzeum Regionalne. W latach 1971–1988 dokonano remontu kapitalnego zamku i w dniu 22 października 1988 roku muzeum zostało ponownie otwarte dla zwiedzających.

Architektura

Zamek założono na sztucznej wyspie powstałej między Wieprzą a Kanałem Młyńskim. Wzniesiony został z cegły na planie prostokąta o wymiarach 31 × 35 m. Posiadał dwie bramy: jedną w wysokiej wieży z przedbramiem wysuniętej przed kurtynę południowo-wschodnią, drugą w murze północno-zachodnim z podwójnym przelotem dla pieszych i pojazdów, która prowadziła do miasta. Zabudowę dziedzińca tworzyły: piętrowy, podpiwniczony budynek o wymiarach 12,5 × 15 m; piętrowy, podpiwniczony budynek na planie kwadratu o boku 8 m; Sala Rycerska – parterowy, również podpiwniczony budynek z końca XIV w. o czterech przęsłach, gwiaździstym sklepieniu i czterech wielkich oknach wychodzących na dziedziniec; oraz niewielki (4 × 8 m) dwupiętrowy obiekt przyległy do bramy prowadzącej do miasta. Całość otaczał mur obwodowy o wysokości około 15 m. Od południa do zamku przylegało przedzamcze. Z czasem powstał mur zewnętrzny otaczający zasadniczy obwód zamku oraz fosa od północy. Pod koniec XV w. do kurtyny zachodniej dostawiono nowy budynek o wymiarach 35 × 8 m. Za panowania Barnima XI nadbudowano Salę Rycerską i bramę południową o dwie kondygnacje, wzniesiono również nowy budynek bramy północnej, wysunięty poza linię murów. W czasach Bogusława XIV w skrzydle wschodnim powstała niezwykle bogato zdobiona kaplica zamkowa.

Muzeum

Na zamku można zwiedzić wysoką wieżę z atrakcyjnie oświetlonym, bardzo wąskim wejściem. W połowie wieży, w bocznej komnacie znajduje się wystawa ptaków. Na zamku znajduje się również wystawa morska z wieloma wystawami tematycznymi, między innymi: kłusownictwo, wojenne okręty morskie, cykl życia łososia. Dodatkowo można zobaczyć zabytkowe meble, narzędzia tortur, kolekcję sztuki wschodniej (japońskie wazy i naczynia, okładka Koranu), historyczne foldery reklamowe miasta Darłowo oraz fotografie sprzed lat, a także dziewięciopolowy herb księstwa pomorskiego.

Zamek Książąt Pomorskich - Muzeum w Darłowie
dawna sala rycerska
sala zielona
dawna sala przyjęć
dawna sypialnia

Zobacz też

Przypisy

Bibliografia

  • L. Kajzer, S. Kołodziejski, J. Salm: Leksykon zamków w Polsce. Warszawa: Arkady, 2012, s. 151–154. ISBN 978-83-213-4158-3.

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

West Pomeranian Voivodeship location map.svg
Autor: SANtosito, Licencja: CC BY-SA 4.0
Location map of West Pomeranian Voivodeship. Geographic limits of the map:
  • N: 54.65 N
  • S: 52.58 N
  • W: 13.95 E
  • E: 17.10 E
Distinctive emblem for cultural property.svg
Blue Shield - the Distinctive emblem for the Protection of Cultural Property. The distinctive emblem is a protective symbol used during armed conflicts. Its use is restricted under international law.
Legenda zamek.svg
Symbol zamku do legendy mapy
Darlowo zamek muzeum (1).jpg
Autor: Kapitel, Licencja: CC BY-SA 4.0
Ekspozycja Zamku Książąt Pomorskich - Muzeum w Darłowie
Zamek Książąt Pomorskich w Darłowie-dziedziniec.jpg
(c) Stimoroll, CC-BY-SA-3.0
Zamek Książąt Pomorskich w Darłowie-dziedziniec
Darlowo zamek muzeum (4).jpg
Autor: Kapitel, Licencja: CC BY-SA 4.0
Ekspozycja Zamku Książąt Pomorskich - Muzeum w Darłowie
Darlowo3.jpg
Autor: Jerzy Strzelecki, Licencja: CC BY-SA 3.0
Darłowo Polska
Powiat sławieński location map.png
Autor:
OpenStreetMap contributors
, Licencja: CC BY-SA 2.0
Mapa powiatu sławieńskiego, Polska
Darlowo zamek muzeum (3).jpg
Autor: Kapitel, Licencja: CC BY-SA 4.0
Ekspozycja Zamku Książąt Pomorskich - Muzeum w Darłowie
Darlowo zamek muzeum (2).jpg
Autor: Kapitel, Licencja: CC BY-SA 4.0
Ekspozycja Zamku Książąt Pomorskich - Muzeum w Darłowie
Darłowo location map.svg
Autor:
OpenStreetMap contributors
, Licencja: CC BY-SA 2.0
Mapa Darłowa, Polska