Zamek Książęcy w Lwówku Śląskim

Zamek Książęcy w Lwówku Śląskim
Państwo

 Polska

Województwo

 dolnośląskie

Miejscowość

Lwówek Śląski

Adres

ul. Romualda Traugutta 7

Typ budynku

zamek obronny

Ukończenie budowy

początek XIII wieku

Ważniejsze przebudowy

1261, 1389

Zniszczono

1475

Odbudowano

nie

Pierwszy właściciel

Henryk I Brodaty

Położenie na mapie Lwówka Śląskiego
Mapa konturowa Lwówka Śląskiego, blisko centrum na lewo znajduje się ikonka zamku z wieżą z opisem „Zamek Książęcy w Lwówku Śląskim”
Położenie na mapie Polski
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa konturowa województwa dolnośląskiego, po lewej znajduje się ikonka zamku z wieżą z opisem „Zamek Książęcy w Lwówku Śląskim”
Położenie na mapie powiatu lwóweckiego
Mapa konturowa powiatu lwóweckiego, u góry nieco na prawo znajduje się ikonka zamku z wieżą z opisem „Zamek Książęcy w Lwówku Śląskim”
Położenie na mapie gminy Lwówek Śląski
Mapa konturowa gminy Lwówek Śląski, w centrum znajduje się ikonka zamku z wieżą z opisem „Zamek Książęcy w Lwówku Śląskim”
Ziemia51°06′34,02″N 15°35′04,09″E/51,109450 15,584470

Zamek Książęcy w Lwówku Śląskim – średniowieczna budowla o charakterze obronnym w Lwówku Śląskim, niezachowana do czasów współczesnych. W miejscu zamku książęcego stoi obecnie Browar Lwówek. Jedyne pozostałości po zamku piastowskim to kamienne fundamenty w piwnicach lwóweckiego browaru.

W prawobrzeżnej część Lwówka Śląskiego – Płakowicach – znajduje się drugi zamek z okresu renesansu.

Historia

Zamek powstał na początku XIII wieku jako miejska siedziba książęca. Była to kamienno-drewniana rezydencja z murowana wieżą obronno-mieszkalną. Zamek ulokowany był na południowy zachód od miasta[1], ale został włączony w obręb jego fortyfikacji. Prawdopodobnie od samego miasta założenie było oddzielone wałem z palisadą i fosą[2]. Fundatorem zamku mógł być Henryk Brodaty[3]. Z czasem nastąpiła rozbudowa rezydencji. W 1261 roku zamek posiadał już kamienną wieżę oraz dwie bramy: północną od strony miasta i południową od zewnątrz. W drugiej połowie XIII wieku zamek należał do księcia lwóweckiego Bernarda Zwinnego. Na zamku często przebywali książęta świdnicko-jaworscy, między innymi Bolko I. Zniszczony w czasie pożaru 1381 roku, który strawił budynek mieszkalny, kaplice i inne budynki. Zamek decyzją z 1385 roku odbudowany został osiem lat po pożarze (w 1389 roku) i od tego czasu trafił jako lenno w ręce Raussehndorfa aż do 1424 roku. Po nim właścicielem został rycerz Kunz z Niemczy, a następnie jego spadkobierca Konrad, który dobra zamkowe podarował swej córce, mniszce z klasztoru w Lubomierzu. W 1444 roku pełnomocnik klasztoru sprzedał rezydencję i wszystkie uprawnienia stały się własnością rady miejskiej Lwówka Śląskiego. Zamek po raz kolejny strawił pożar 1472 roku[2]. W 1475 roku za zgodą ówczesnego króla Macieja Korwina – formalnego właściciela zamku książęcego w Lwówku Śląskim, zamek został zniesiony, a rada miejska wydała nakaz jego rozbiórki, natomiast władze miasta zostały zobligowane do wybudowania Szpitala św. Macieja i Kościoła św. Macieja (obecnie nie istnieją, do wojny trzydziestoletniej znajdowały się za murami miejskimi, na Złotoryjskim Przedmieściu, przy Baszcie Bramy Złotoryjskiej, w miejscu obecnej siedziby Poczty Polskiej w Lwówku Śląskim[4]). W 1478 roku kamienie z zamkowego pogorzeliska wykorzystano do budowy Kościoła św. Macieja. Tego samego roku na placu zamkowym nie pozostały już żadne gruzy. Obecnie po zamku nie ma praktycznie żadnego śladu[5]. Plac, który w trzecim ćwierćwieczu XV wieku przejęła rada miejska, wykorzystano do budowy szkoły i browaru, dla wzniesienia którego miano wykorzystać zamkowe piwnice. Dodatkowym atutem ulokowania browaru w tym miejscu był fakt, iż od XV wieku, obok zamku, stała słodownia[2].

Współcześnie w miejscu zamku znajduje się Browar Lwówek[6], a nieopodal wielokrotnie przebudowywana, obecnie nieczynna słodownia.

Zobacz też

Przypisy

  1. (brak tytułu), images6.fotosik.pl [dostęp 2018-12-20].
  2. a b c Zamki :: Lwówek Śląski, zamkidwory.forumoteka.pl [dostęp 2018-12-20].
  3. Lwówek Śląski – Zamek w Lwówku Śląskim – OPIS – (Polskie zamki), www.zamki.pl [dostęp 2018-12-21].
  4. Loewenberg vor dem 30 jaehrigen Krieg., www.spv-heidenau.de [dostęp 2018-12-20].
  5. Małgorzata Kulesza, Zamki polskie – Zamek w Lwówku Śląskim – Lwówek Ślaski, zamkipolskie.net.pl [dostęp 2017-08-27].
  6. Turniej rycerski w średniowiecznym Lwówku – Tajemnice Dolnego Śląska, tajemnicedolnegoslaska.cba.pl [dostęp 2017-08-27] [zarchiwizowane z adresu 2017-08-02].

Media użyte na tej stronie

Lower Silesian Voivodeship location map.svg
Autor: SANtosito, Licencja: CC BY-SA 4.0
Location map of [[:en:Lower Silesian Voivodeship]Lower Silesian Voivodeship]], Poland. Geographic limits of the map:
  • N: 51.9134 N
  • S: 49.9809 N
  • W: 14.7603 E
  • E: 17.9091 E
POL województwo dolnośląskie flag.svg
Flaga województwa dolnośląskiego
Legenda zamek.svg
Symbol zamku do legendy mapy
Löwenberg-Bierbrauerei.JPG
Autor: Oslm, Licencja: CC BY 3.0
The oldest private brewery in Poland
Lwówek Śląski location map.png
Autor: Smat, Licencja: CC BY-SA 3.0
Lwówek Śląski, Poland, location maps