Zamek w Bojnicach

Zamek w Bojnicach
Bojnický zámok
Ilustracja
Państwo Słowacja
Kraj trenczyński
MiejscowośćBojnice
Położenie na mapie kraju trenczyńskiego
Mapa konturowa kraju trenczyńskiego, po prawej nieco na dole znajduje się ikonka zamku z wieżą z opisem „Zamek w Bojnicach”
Położenie na mapie Słowacji
Mapa konturowa Słowacji, blisko centrum na lewo znajduje się ikonka zamku z wieżą z opisem „Zamek w Bojnicach”
Ziemia48°46′48″N 18°34′40″E/48,780000 18,577778
Strona internetowa

Zamek w Bojnicach (słow. Bojnický zámok) – romantyczny zamek z częściowo zachowanymi oryginalnymi gotyckimi i renesansowymi elementami architektonicznymi, położony w słowackiej miejscowości Bojnice[1]. Jeden z najczęściej odwiedzanych zamków Słowacji[2]. Od 1950 na zamku mieści się Múzeum Bojnice, oddział Słowackiego Muzeum Narodowego[3][4].

Historia zamku

Najstarsze historyczne wzmianki o zamku w Bojnicach pochodzą z 1113 roku. W dokumencie był wzmiankowany jako opactwo Zobor. Początkowo obiekt był drewniany, lecz stopniowo przebudowywano go, używając kamienia jako budulca. Jednym z pierwszych jego właścicieli był węgierski magnat Mateusz Czak, który go otrzymał od króla węgierskiego Władysława V. W kolejnych wiekach zamek często zmieniał właścicieli, przez pewien czas należał też do księcia opolskiego Władysława Opolczyka. Zamek wraz z okolicznymi dobrami należały do księcia Jana Korwina (naturalnego syna króla Macieja Korwina), później rodu Zapolya, a od 1526 r. do Turzonów. W 1643 r. zamek przeszedł na własność arystokratycznego rodu Pálffy, którego członkowie znacznie go rozbudowali. M. in. w II poł. XVII w. zbudowali i urządzili wszystkie mieszkalne pomieszczenia zamku. Ostatnim właścicielem zamku i całego dobra Bojnice był hrabia János Ferenc Pálffy (Frantisek) (1828–1908). Był znanym kolekcjonerem dzieł sztuki. Po jego śmierci spadkobiercy zaczęli wyprzedawać zbiory, by w końcu 25 lutego 1939 r. sprzedać zamek wraz z przyległymi dobrami Janowi Bat’a, słynnemu producentowi obuwia Bata. Po II wojnie światowej zamek został skonfiskowany przez państwo. W obiekcie ulokowane kilka instytucji państwowych. 9 maja 1950 r. w zamku wybuchł pożar, który strawił obiekt. Koszt odbudowy zamku sfinansowało państwo, dostępny jest dziś zwiedzającym jako oddział słowackiego muzeum narodowego. W 1970 r. został ogłoszony narodowym zabytkiem kultury Republiki Słowackiej. Wykorzystywany wielokrotnie jako miejsce – naturalna dekoracja produkcji filmowej[5].

W latach 50 XX w. odkryto pod zamkiem jaskinię.

Okolice zamku

Do bojnickiego zamku należy przyległy park zamkowy, w którym rośnie wiele egzemplarzy różnych drzew, a w tym cenna, w przybliżeniu 700-letnia lipa króla Macieja. Jest ona prawdopodobnie najstarszym drzewem na Słowacji[1][2]. Częścią parku zamkowego jest również ogród zoologiczny, w którym znajduje się wiele egzemplarzy rzadkich zwierząt egzotycznych[1]. Park przechodzi dalej w park leśny w Górach Strażowskich.

Galeria

Przypisy

  1. a b c Bojnický zámok (pol.). 31 maja 2016. [dostęp 2021-11-28].
  2. a b slovakia.travel (pol.). [dostęp 2021-11-28].
  3. Słowackie Muzeum Narodowe (słow.). [dostęp 2021-11-28].
  4. Historia zamku w Bojnicach (pol.). [dostęp 2021-11-28].
  5. Marek Dąbrowski: Ścieżki Mojego Świata (pol.). 27 września 2020. [dostęp 2021-11-28].

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Legenda zamek.svg
Symbol zamku do legendy mapy
Bojnice (Bojnitz) Castle (by Pudelek).jpg
(c) Pudelek, CC BY-SA 3.0
Ta fotografia została przesłana w ramach projektu Wiki Lubi Zabytki będącego częścią inicjatywy Wiki Loves Monuments 2014.
2020 08 Bojnice castle 1.jpg
Autor: Qasinka, Licencja: CC0
Bojnický zámek
Trenčín Region - outline map.svg
Autor: Caroig, Licencja: CC BY-SA 3.0
Outline map of the Trenčín Region, Slovakia, ready for the Geobox template, calibrated at en:Template:Geobox locator Trenčín Region
Coat of Arms of Slovakia.svg
Coat of arms of Slovakia
Bojnicky zamok - pohrebny voz.jpg
(c) I, Lady Rowena, CC BY 2.5
Pohřební vůz Jána Pálffyho.
Castle Bojnice SK.jpg
Bojnice Castle SK
Castle Bojnice well.JPG
Bojnice castle, inside well
Bojnický zámok veža.jpg
Autor: Mariann911, Licencja: CC BY-SA 3.0
Ta ilustracja pokazuje chroniony obiekt zabytkowy, posiadający numer 307-805/0 na Słowacji.
Trenciansky vlajka.svg
Autor: unknown, Licencja: CC BY-SA 2.5