Zamek w Chudowie

Zamek w Chudowie
Symbol zabytku nr rej. A/568 z 5.02.1966[1]
Ilustracja
Państwo

 Polska

Miejscowość

Chudów

Adres

ul. Podzamcze 6

Rozpoczęcie budowy

XVI w.

Ważniejsze przebudowy

XIX w.

Pierwszy właściciel

Jana Saszowski z Gierałtowic (vel Gierałtowski z Gierałtowic)

Położenie na mapie gminy Gierałtowice
Mapa konturowa gminy Gierałtowice, blisko centrum po prawej na dole znajduje się ikonka zamku z wieżą z opisem „Zamek w Chudowie”
Położenie na mapie Polski
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa konturowa województwa śląskiego, w centrum znajduje się ikonka zamku z wieżą z opisem „Zamek w Chudowie”
Położenie na mapie powiatu gliwickiego
Mapa konturowa powiatu gliwickiego, na dole po prawej znajduje się ikonka zamku z wieżą z opisem „Zamek w Chudowie”
Ziemia50°13′25,76″N 18°46′20,63″E/50,223822 18,772397
Strona internetowa

Zamek w Chudowie – ruiny renesansowego zamku w Chudowie z lat 30. XVI wieku, wzniesionego przez szlachcica Jana Saszowskiego z Gierałtowic (vel Gierałtowski z Gierałtowic, z Domu Saszowskich herbu Saszor)[2][3][4][5] na miejscu drewnianej wieży obronnej. Obiekt murowany z kamienia i cegły, pierwotnie na planie prostokąta, z dziedzińcem centralnym z krużgankami i studnią. Założenie miało dwa trzykondygnacyjne budynki mieszkalne, przekryte wysokimi dachami dwuspadowymi oraz czworoboczną, pięciokondygnacyjną wieżę, przekrytą wysokim dachem czterospadowym, z wejściem głównym od strony południowo-zachodniej z drewnianym mostem nad fosą zamkową. Szósta kondygnacja została dodana podczas XIX-wiecznej przebudowy, dokonanej przez ówczesnego właściciela zamku – Aleksandra von Bally. W 1874 zamek spłonął.

Ruiny zamku w okresie przed rozpoczęciem prac rekonstrukcyjnych

W roku 1995 powołana została Fundacja „Zamek Chudów”, której założycielem i pierwszym prezesem był Andrzej Sośnierz. Po przejęciu obiektu w roku 1999 fundacja zaczęła prowadzić prace rekonstrukcyjne i wykopaliskowe. Do 2004 roku odbudowano i zadaszono zamkową wieżę, w której obecnie mieści się muzeum zamku w Chudowie, prezentujące zabytki pozyskane podczas badań archeologicznych obiektu. Podniesiono również mury wokół dziedzińca i odnowiono bramy. Podjęte zostały także badania archiwalne, w efekcie których nakładem prowadzonego przez fundację wydawnictwa ukazały się publikacje dotyczące historii zamku[6]. Począwszy od roku 1996 na terenie zamku organizowane są plenerowe imprezy kulturalno-oświatowe (Spotkania na Zamku w Chudowie), obejmujące inscenizacje historyczne, zloty, koncerty, projekcje filmowe, występy kabaretowe. Wizytówką i najstarszym elementem Spotkań jest sierpniowy Jarmark Średniowieczny.

Zabytkowa topola odmiany 'Robusta'

W odległości ok. 150 metrów od zamku rośnie najstarsza w Polsce topola bujna, nazywana Teklą. Drzewo ma w pniu wielką przestrzeń zaaranżowaną na "Chatkę Puchatka". Topola od 1981 r. ma status pomnika przyrody[7].

Zobacz też

  • Spichlerz w Chudowie

Przypisy

Media użyte na tej stronie

Silesian Voivodeship location map2.svg
Autor: SANtosito, Licencja: CC BY-SA 4.0
Location map of en:Silesian Voivodeship with counties (powiats) and municipalities (gminas). Geographic limits of the map:
  • N: 51.1617 N
  • S: 49.2956 N
  • W: 17.8872 E
  • E: 20.0559 E
Gliwice County location map02.svg
Autor: SANtosito, Licencja: CC BY-SA 4.0
Location map of Gliwice County with urbanized area highlighted. Geographic limits of the map:
  • N: 50.56 N
  • S: 50.16 N
  • W: 18.33 E
  • E: 18.83 E
Distinctive emblem for cultural property.svg
Blue Shield - the Distinctive emblem for the Protection of Cultural Property. The distinctive emblem is a protective symbol used during armed conflicts. Its use is restricted under international law.
Legenda zamek.svg
Symbol zamku do legendy mapy
Upper Silesia coat of arms.png
Historical coat of arms of Upper Silesia (Oberschlesien). The region is now in Poland and there exists the voivodship of Silesia, but it has different borders.
Chudów castle in March.JPG
Autor: Pudelek (Marcin Szala), Licencja: CC BY-SA 4.0
Zamek Chudów (Chutow, niem. Chudow), koło Gliwic, na Górnym Śląsku: został zbudowany w 1532 roku i służył jako rezydencja szlachecka rodziny Saszowski (historyczne pisane również Saschowsky, Sassowski, Szaszowski, Schaschowsky i Schaszowsky) z Saszowa, Gierałtowic i Palczowic; również vel Gierałtowskich i Palczowskich (Palczewskich). Rodzina Szasowskich były przez dłuższy okres czasu burgrabiami krakowskimi oraz protoplastami herb szlachecki Saszor / Orla Królestwa Polskiego.
Chudow Castle Ruin.jpg
Autor: Jerzy Strzelecki, Licencja: CC BY-SA 3.0
Chudów Castle ruin in Chudów village, Upper Silesia. In 1995 the newly founded Chudów Castle Foundation has since began gradual castle restoration and reconstruction work.
Topola Tekla.jpg
Autor: Roman Kowalski II, Licencja: CC BY-SA 4.0
Topola bujna "Tekla" w Chudowie