Zamek w Drohobużu

Zamek w Drohobużu
Państwo Ukraina
MiejscowośćDrohobuż
Typ budynkuzamek
Kolejni właściciele

Ostrogscy

Położenie na mapie obwodu rówieńskiego
Mapa konturowa obwodu rówieńskiego, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Zamek w Drohobużu”
Położenie na mapie Ukrainy
Ziemia50°37′08″N 26°33′59″E/50,618889 26,566389

Zamek w Drohobużu – forteca wybudowana w XVI w. w Drohobużu.

Historia

W podziale majątku sporządzonym przez Janusza Ostrogskiego i Aleksandra Ostrogskiego w 1602 r. znalazła się wzmianka, że oprócz miasta istniał zamek, który był murowany i obwiedziony murem[1]. Pod koniec XIX w. po fortecy pozostały widoczne wały[1]. Rodowi Ostrogskich można przypisać budowę zamku, który wzmiankowano w dokumentach z 1577, 1603 i 1620 r. Ostatnią murowaną pozostałością zamku miała być murowana basteja, której zdjęcie autorstwa Aleksandra Prusiewicza ze zbiorów Urzędu Konserwatorskiego opublikował Mieczysław Orłowicz w Ilustrowanym przewodniku po Wołyniu z 1929 r. Napisał on: „W pięknym położeniu na krawędzi wzgórza dominującego nad doliną Horynia, stoi w miejscu dawnego zamku nowy dwór. Po zamku zachowała się, jedynie okazałych rozmiarów okrągła baszta ceglana z gotyckim oknem, która stoi koło domu na skraju wąwozu. Są toż dawne wały, a pod dworem ogromne lochy. Obronność grodu ułatwiało niegdyś z jednej strony urwisko ku Horyniowi, a z dwóch innych stron głębokie wąwozy”. Autor hasła „Drohobuż” w II tomie Słownika geograficznego Królestwa Polskiego z 1881 r. pominął basztę w opisie miejscowości. Cyt. „Sam Drohobuż rozłożony na górze; od niego szeroko rozciągają się równiny, użyte pod oprawę zboża. Na krawędzi góry stoi dom dziedzica; na tem miejscu przed wieki była forteca, bo dotąd istnieją wały; forteca musiała być murowana i oprowadzona murem. Z prawej i lewej strony mieszkalnego domu są dwa wąwozy głębokie, któremi źródlana woda dwoma strumykami spływa do Horynia. na polu za północnym wąwozem w czasie orania ziemi, lemiesz wyorywa kawałki cegieł w rozmaitych miejscach, co dowodzi że tu rozciągało się miasto; dolny pokład ziemi glina, z wierzchu czarnoziem. Pod domem dziedzica odkryto ogromne lochy, lecz nikt ich dotąd nie badał”.

Dwór

Dwór wybudowany został na krawędzi góry. Obiekt, pod którym znajdowały się ogromne lochy, stanął na miejscu fortecy, istniejącej tutaj przed wiekami. W okresie międzywojennym była tu okazała okrągła baszta ceglana z gotyckim oknem[2], rozebrana tuż po wojnie z pałacem do fundamentów[3]. Obecnie grodzisko.

Przypisy

  1. a b Filip Sulimierski, Bronisław Chlebowski, Władysław Walewski: Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich, t. II. Warszawa: 1880-1902, s. 150.
  2. Mieczysław Orłowicz: Ilustrowany przewodnik po Wołyniu. Łuck: 1929.
  3. Grzegorz Rakowski: Wołyń. Przewodnik krajoznawczo-historyczny po Ukrainie Zachodniej. Cz. 1. Pruszków: 2005, s. 336.

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Rivne Oblast location map.svg
Autor: RosssW, Licencja: CC BY-SA 4.0
Районы Ровненской области с 17 июля 2020 года