Zamieszki w Dżos (2008)

Zamieszki w Dżos (2008)
Państwo Nigeria
Miejsca wystąpieńDżos
Początek wystąpień27 listopada 2008
Koniec wystąpień29 listopada 2008
Ofiary śmiertelne381 osób
Aresztowani350 osób
Charakter wystąpieńStarcia na tle religijnym
brak współrzędnych

Zamieszki w Dżos (2008) – walki między muzułmanami a chrześcijanami w nigeryjskiej miejscowości Dżos w dniach 27-29 listopada 2008.

Przyczyny

Bezpośrednią przyczyną zamieszek była rywalizacja między zwolennikami dwóch głównych ugrupowań politycznych, które startowały w lokalnych wyborach, pierwszych od ponad 10 lat. Same wybory odbyły się 27 listopada. Zamieszki rozpoczęły się w chwili, gdy rozeszły się pogłoski, iż miała wybory wygrać Ludowa Partia Demokratyczna (PDP). Wtedy grupa etniczna Hausa popierająca Partię Wszystkich Ludzi w Nigerii (ANPP) wszczęła atak na politycznych przeciwników[1].

Walki

Przedstawiciele muzułmańskiej grupy etnicznej Hausa podpalali chrześcijańskie kościoły i zabijali przeciwników politycznych. Z kolei chrześcijanie - zwolennicy PDP, podpalali meczety. W wyniku rozruchów zginęło ponad 381 osób[2]. Czerwony Krzyż podał, że w wyniku zamieszek swoje domy opuściło 10 000 ludzi[3]. W strefę walk wysłano nigeryjskie wojsko, aby rozdzielić walczące strony i utworzyć strefę buforową. Wojsko dostało nakaz strzelania do osób biorących udział w zamieszkach. Wprowadzono także godzinę policyjną[2].

Ofiary

29 listopada do meczetów przyniesiono ok. 300 zabitych muzułmanów. Martwych chrześcijan natomiast do meczetów nie przyniesiono, więc liczba zabitych może być dużo wyższa[2]. Ponadto policja zatrzymała ok. 350 ludzi, zarówno chrześcijan jak i muzułmanów, biorących udział w walkach[1].

Zobacz też

Przypisy

Media użyte na tej stronie