Zarządca przymusowy
Zarządca przymusowy – zarządca przedsiębiorstwem lub gospodarstwem rolnym w trybie art 10641 kpc i nast. lub zarządca nieruchomości w toku egzekucji sądowej z nieruchomości (art. 931 § 2 kpc) a także zarządca nieruchomości wspólnej ustanowiony przez sąd w trybie art. 26 ustawy o własności lokali.
Źródła prawne
Ustanowienie zarządcy przymusowego może nastąpić dla ochrony różnych celów procesowych i w oparciu o różne podstawy prawne takie jak:
- zarząd przymusowy dla zabezpieczenia powództwa (art. 747 § 6 kpc),
- zarząd przymusowy w egzekucji z przedsiębiorstw i gospodarstw rolnych:
- z dochodów przedsiębiorstwa lub gospodarstwa rolnego (art. 10641 kpc),
- przez sprzedaż w całości przedsiębiorstwa lub gospodarstwa rolnego (art. 106414 kpc),
- zarząd przymusowy nad nieruchomością w toku egzekucji sądowej z nieruchomości (art. 931 § 2 kpc),
- na podstawie art. 26 ust. 1 ustawy z dnia 24.06.1994 r. o własności lokali,
- zarząd przymusowy ustanowiony w oparciu o przepisy Prawa upadłościowego (art. 40 pu)
Zarząd przymusowy ustanowiony z mocy ustawy o własności lokali
Ustawa o własności lokali precyzuje sposób zarządzania nieruchomością wspólną, tzn. nieruchomością będącą we współwłasności właścicieli lokali wyodrębnionych i niewydorębnionych położonych na danej nieruchomości. Właściciele ci tworzą wspólnotę mieszkaniową. Nieruchomością wspólną zarządza zarząd powołany przez właścicieli lub sposób zarządu określony jest w umowie, sporządzonej w formie aktu notarialnego (lub uchwale, zaprotokołowanej przez notariusza). Jeżeli jednak te sposoby sprawowania zarządu nie zostaną ustanowione lub nie spełniają swej roli według kryteriów określonych w ustawie o własności lokali, może zostać powołany zarządca przymusowy. Jest to więc sposób sprawowania zarządu przewidziany dla sytuacji, w której niezbędna jest interwencja organów publicznych w celu zapewnienia prawidłowego utrzymania nieruchomości wspólnej i zarządzania nią.
Krajowa Izba Gospodarki Nieruchomościami jako branżowa organizacja skupiająca zarządców nieruchomości wydaje certyfikaty zarządcy sądowego (przymusowego). Wydanie certyfikatu wiąże się z koniecznością ukończenia specjalistycznego kursu oraz zdania egzaminu wewnętrznego organizowanego przez izbę. Do odbycia kursu wymagane jest m.in. trzyletnie doświadczenie zawodowe związane z zarządzaniem nieruchomościami. Krajowa Izba Gospodarki Nieruchomościami prowadzi centralny rejestr zarządców sądowych którym został wydany certyfikat zarządcy sądowego (przymusowego). Centralny rejestr zarządców sądowych prowadzony jest na stronie www.kign.pl
Sposób i przyczyny ustanawiania
Przy ustanawianiu zarządcy przymusowego obowiązują następujące zasady zapisane w ustawie o własności lokali (art. 26 uwl):
- zarządcę przymusowego ustanawia sąd,
- sąd ustanawia zarządcę przymusowego tylko na wniosek:
- właściciela lokalu, jeżeli są spełnione przesłanki zawarte w art. 26 ust. 1 uwl
- dotychczasowego zarządcy, jeżeli są spełnione przesłanki zawarte w art. 26 ust. 2 uwl
- przesłanki uprawniające właściciela do złożenia wniosku o ustanowienie zarządcy przymusowego (art. 26 ust. 1 uwl):
- zarząd nie został powołany
- zarząd nie wypełnia obowiązków pomimo jego powołania
- zarząd narusza zasady prawidłowej gospodarki
- przesłanki uprawniające dotychczasowego zarządcę do złożenia wniosku o ustanowienie zarządcy przymusowego (art. 26 ust. 2 uwl):
- zarząd nie został powołany ani nie określono sposobu sprawowania zarządu w umowie notarialnej w terminie 2 lat od wyodrębnienia pierwszego lokalu, a liczba lokali jest większa niż 7,
- zarządca ten sprawował zarząd w dniu wyodrębnienia pierwszego lokalu i kontynuował ten zarząd przez co najmniej 2 lata.
Inne zasady
Zgodnie z art. 26 ust. 1 uwl:
- sąd odwoła zarządcę przymusowego, gdy ustaną przyczyny jego powołania
- sąd powołując zarządcę przymusowego ustala jego wynagrodzenie
- sąd powołując zarządcę przymusowego ustala jego zakres obowiązków.