Zastawa stołowa
Ten artykuł od 2017-03 wymaga zweryfikowania podanych informacji. |
Zastawa stołowa – wszystkie naczynia i sztućce używane podczas posiłków, służące zarówno do spożywania, jak i podawania potraw oraz napojów. Niezaliczane są do niej naczynia kuchenne, służące do przygotowywania posiłków. Skład zastawy stołowej może się różnić w zależności od kręgu kulturowego i zależy od rodzaju i ilości serwowanych potraw.
Zastawa stołowa w kulturze europejskiej
Współcześnie w europejskim kręgu kulturowym każdy ze spożywających posiłek ma do dyspozycji przeznaczone wyłącznie dla niego naczynia i sztućce. Są to przede wszystkim różnego rodzaju talerze (głębokie do zupy, duże i płytkie do dań głównych, mniejsze na przystawki czy sałatę oraz talerzyki deserowe), naczynia na napoje (kieliszki, szklanki, filiżanki, do codziennego użytku także kubki) oraz sztućce takie jak łyżki, noże i widelce.
Prócz tego w skład zastawy stołowej wchodzą naczynia używane do serwowania potraw: wazy, różnego rodzaju półmiski i miski (salaterki i kompotiery). Do podawania napojów służą karafki i dzbanki. Istnieją także specjalne sztućce używane do nakładania potraw oraz naczynia na dodatki i przyprawy, jak sosjerki, maselniczki, solniczki, octowniki czy musztardniczki.
Skład zastawy stołowej zależy od rodzaju posiłku i oraz ilości i rodzaju spożywanych podczas niego potraw; inne naczynia i sztućce są używane podczas obiadu, inne podczas podwieczorku. Często istnieją także różnice między prostszą (zarówno pod względem wzornictwa jak i zróżnicowania naczyń i sztućców) zastawą używaną na co dzień a tą, która jest stawiana na stole podczas przyjmowania gości, a szczególnie podczas uroczystych przyjęć.
Tradycyjnie, zastawa stołowa stosowana podczas danego posiłku powinna stanowić komplet, w przypadku naczyń zwany serwisem. Serwisy oraz komplety sztućców są sprzedawane w ilości przeznaczonej dla 6, 12 albo 24 osób (liczby te są pochodnymi tuzina).
Media użyte na tej stronie
Silver table setting of the siblings Carl and Anna Reiss. C. 1,000 pieces by various German manufacturers, made after 1888. Gallery: Zeughaus, Reiss-Engelhorn-Museen, Mannheim.