Zatoka Gdańska

Zatoka Gdańska
Gduńskô Hôwinga
Ilustracja
Zatoka Gdańska z kosmosu (Landsat)
Państwo

 Polska
 Rosja

Lokalizacja

Morze Bałtyckie

Głębokość
• średnia
• maksymalna


50 m
118 m

Zasolenie

7–8‰

Cieki wodne uchodzące

Wisła

Miejscowości nadbrzeżne

Gdańsk, Gdynia, Sopot, Rewa, Puck, Hel, Bałtyjsk

Mapka zatoki
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko górnej krawiędzi znajduje się punkt z opisem „Zatoka Gdańska”
Ziemia54°39′N 19°09′E/54,650000 19,150000
Najstarsza zachowana morska mapa nawigacyjna Zatoki Gdańskiej z 1596 roku

Zatoka Gdańska (kasz. Gduńskô Hôwinga, niem. Danziger Bucht, ros. Гданьская бухта, łac. Venedicus Sinus[1], Zatoka Wenedzka lub Wenedyjska) – zatoka w południowo-wschodniej części Morza Bałtyckiego, pomiędzy Polską i Rosją. Średnia głębokość wynosi około 50 m, a maksymalna 118 m[2]. Nad Zatoką Gdańską znajdują się największe polskie porty: Gdańsk i Gdynia. Jeszcze w drugiej połowie XX w. ważnym zajęciem części zamieszkałej nad nią ludności było rybołówstwo przybrzeżne, uprawiane nawet przy plażach Gdańska, Sopotu i Gdyni, które dziś zanikło m.in. z powodu znacznego zanieczyszczenia wód zatoki i zmniejszenia ilości ryb.

Położenie

Umowną granicę między Zatoką Gdańską a otwartym morzem wyznacza linia łącząca przylądek Rozewie z przylądkiem Taran na półwyspie Sambia.

Na południowym wschodzie granicę Zatoki wyznacza Mierzeja Wiślana. Fragment ograniczony Mierzeją Helską i linią HelGdynia zwany jest Zatoką Pucką. Z kolei najbardziej oddalona na północny zachód część Zatoki Puckiej, to akwen wyraźnie płytszy, na którym na ogół zafalowanie bywa mniej intensywne niż w Zatoce Puckiej. Linię podziału stanowi Rybitwia Mielizna – piaszczysta łacha, ciągnąca się od Kuźnicy do Rewy.

Zatoka Gdańska należy do obszaru morskich wód osłoniętych. To przedsionek Bałtyku, akwen bardzo bezpieczny, z dużą liczbą portów, do których wejścia są łatwe, dostępne także dla jachtów morskich.

Kiedy w holocenie nastąpiło ocieplenie klimatu, Zatoka Gdańska sięgała jeszcze dalej w kierunku południowym. Intensywne narastanie nanosu rzecznego spowodowało utworzenie się równiny w delcie uchodzącej rzeki i w efekcie do powstania krainy geograficznej pod nazwą Żuławy Wiślane, dzielone na trzy części: Żuławy Gdańskie, Żuławy Malborskie i Żuławy Elbląskie. W wyniku działania prądu morskiego, płynącego na wschód, utworzyła się Mierzeja Helska.

Na zachód od Zatoki Gdańskiej zlokalizowane jest Pobrzeże Kaszubskie, które ciągnie się szerokim pasem od Władysławowa do Gdańska. Temperatura wody wynosi od 2 °C zimą, do około 18 °C latem; ten górny pułap często jest przekraczany.

Wody Zatoki Gdańskiej są lepiej zasilane wodami rzecznymi, niż Zalew Szczeciński. Jeszcze niedawno zagrożone były możliwością dużego zanieczyszczenia skażeniami, niesionymi przez wody Wisły oraz przez odpady przemysłowe ze stoczni w Gdańsku i Gdyni. Stan wód w Zatoce Gdańskiej nie ulega poprawie z powodu napływu ciągle zanieczyszczonych wód Wisły. Stale trwają starania zmniejszenia emisji odpadów stałych i pyłów. Pod ochroną znalazło się około 32% powierzchni województwa. W ramach ochrony przyrody utworzony został park narodowy Bory Tucholskie oraz parki krajobrazowe (w liczbie ośmiu).

Linia brzegowa Zatoki Gdańskiej jest łagodna, wyrównana, zbudowana z płaskich i piaszczystych plaż lub stromych, urwistych wzniesień. Jednak krajobraz Zatoki Gdańskiej ulega stałym przekształceniom w wyniku działania żywiołu wodnego; zmiany te zachodzą szybciej niż na lądzie.

Fauna

Ważniejsze gatunki:

Zobacz też

Przypisy

  1. Polona, polona.pl [dostęp 2019-05-17].
  2. Gdańska Zatoka – WIEM, darmowa encyklopedia. portalwiedzy.onet.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-12-19)]..
  3. K. Skóra. 1996. Nowe i rzadkie gatunki ryb w rejonie Zatoki Gdańskiej. Zool. Pol., Vol. 41, Supplement: s. 113–130.

Bibliografia

  • Tadeusz Górski: Dzieje polskiej floty od Kazimierza Jagiellończyka do Augusta II Mocnego. Gdańsk: L&L, 2008. ISBN 978-83-60597-04-0.

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Relief Map of Poland.svg
Autor: TUBSEmail Silk.svg Gallery, Licencja: CC BY-SA 3.0
Location map of Poland
AGAD Najstarsza zachowana morska mapa nawigacyjna Zatoki Gdańskiej.jpg

Mapa zachodniej części Zatoki Gdańskiej (portolan) – Primo et Neccesario sapere bene Usare Il Remo Chi porre la mare Il governare La Nave(..) autor: Walter Clemens, wrzesień 1596 r., skala ok. 1:107 000.. Nawigacyjna mapa morska zachodniej części Zatoki Gdańskiej z zaznaczeniem linii brzegowej od Stegny na wschodzie do Jastrzębiej Góry na zachodzie, z dokładnym odwzorowaniem przeszkód nawigacyjnych oraz charakterystycznych punktów nawigacyjnych – osiedli, ujść rzek oraz rzeźby terenu. Publikacja źródła: Groth P., Cenniejsze zabytki kartograficzne w. XVI-XVIII znajdujące się w WAP w Gdańsku, “Studia i Materiały do Dziejów Wielkopolski i Pomorza”, t. 4, 1958, s. 387., Szeliga J., Rozwój kartografii Wybrzeża Gdańskiego do 1772 roku, Wrocław 1982, s. 219.
Opis zewnętrzny: Oryginał, jęz. włoski, niemiecki, holenderski, karta pergaminowa, wymiary 810 x 510 mm, wielobarwna, 1strona.
Miejsce przechowywania: Archiwum Państwowe w Gdańsku, Kolekcja gdańskich planów i map, sygn. 300, MP/509.
Autor komentarza: Stanisław Flis

Autor fotografii: Krystyna Zalewska.
Zatoka Gdańska PL.png
Autor: Autor nie został podany w rozpoznawalny automatycznie sposób. Założono, że to Krzysztof (w oparciu o szablon praw autorskich)., Licencja: CC-BY-SA-3.0
Zatoka Gdańska-Landsat image.jpeg
Okolice Gdańska - zdjęcie satelitarne Landsat