Zatoka szczękowa

Kości twarzoczaszki człowieka strony lewej z widoczną otwartą od strony bocznej zatoką szczękową.

Zatoka szczękowa (sinus maxillaris) – zatoka przynosowa kości szczękowej.

Zatoka ta cechuje się dużą zmiennością wewnątrzgatunkową[1].

Przeżuwacze cechują się zatoką szczękową nie ograniczającą się do kości szczękowej, ale sięgającą kości jarzmowej i łączącą się szeroko z zatokami podniebienną i łzową[1].

Świnia domowa posiada zatokę szczękową leżącą pomiędzy blaszkami szczęki oraz kością łzową, u wiekowych osobników może rozciągać się również na wnętrze kości jarzmowej[1].

U konia zatoka ta leży w szczęce, kości jarzmowej i łzowej. Poprzeczna przegroda zatok szczękowych dzieli ją część mniejszą, donosową, i większą, doogonową. Anatomia przegrody jest bardzo zmienna. Zatoka nie zachowuje swej anatomii również w trakcie życia pojedynczego zwierzęcia. Gdy koń starzeje się, jego zęby policzkowe ścierają się i rozluźniają swe osadzenie, by w końcu opuścić zębodoły, w związku z czym zatoka rośnie[2].

U kota zatoki szczękowej nie obserwuje się[1].

U psa występuje jedynie zatoka szczękowa rzekoma, czyli zachyłek szczękowy. Nie stanowi ona zatoki w kości, ale jedynie zachyłek jamy nosowej powstający w wyniku nacisku dolnego łuku zębów na łamacze górne, przemieszczające się z tego względu bocznie[1].

U człowieka zatoka ta mieści się w trzonie kości szczękowej, przyjmuje kształt piramidy. Łączy się z jamą nosową przez rozwór szczękowy[3].

Przypisy

Bibliografia

  • Michał Reicher, Wiesław Łasiński: Adam Bochenek, Michał Reicher, Tadeusz Bilikiewicz, Stanisław Hiller, Eugenia Stołyhwo: Anatomia człowieka. T. I: Anatomia ogólna. Kości. Stawy i więzadła. Mięśnie. Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2007. ISBN 978-83-200-3682-4.
  • Kazimierz Krysiak, Henryk Kobryń, Franciszek Kobryńczuk: Anatomia zwierząt. T. 1: Aparat ruchowy. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2012. ISBN 978-83-01-16755-4.

Star of life.svg Przeczytaj ostrzeżenie dotyczące informacji medycznych i pokrewnych zamieszczonych w Wikipedii.

Media użyte na tej stronie

Star of life.svg

The Star of Life, medical symbol used on some ambulances.

Star of Life was designed/created by a National Highway Traffic Safety Administration (US Gov) employee and is thus in the public domain.
Illu conducting passages pl.svg
Drogi oddechowe (w wersji pl)
Gray159.png
Left maxillary sinus opened from the exterior.