Zbór Śląskiego Kościoła Ewangelickiego Augsburskiego Wyznania we Frydku-Mistku

Zbór Śląskiego Kościoła Ewangelickiego Augsburskiego Wyznania we Frydku-Mistku
Farní sbor Slezské církve evangelické augsburského vyznání v Frýdku-Místku
Ilustracja
dom zborowy, z tyłu wieża kościóła parafialnego
Państwo

 Czechy

Siedziba

Frydek-Mistek

Data powołania

1994

Wyznanie

Protestanckie

Kościół

Śląski Kościół Ewangelicki Augsburskiego Wyznania

Seniorat

frydecki

Kościół

we Frydku-Mistku

Położenie na mapie kraju morawsko-śląskiego
Mapa konturowa kraju morawsko-śląskiego, na dole nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Zbór we Frydku-Mistku”
Położenie na mapie Czech
Ziemia49°41′14,25″N 18°21′24,25″E/49,687292 18,356736
Strona internetowa

Zbór Śląskiego Kościoła Ewangelickiego Augsburskiego Wyznania we Frydku-Mistkuzbór (parafia) luterańska w Frydku-Mistku, należąca do senioratu frydeckiego Śląskiego Kościoła Ewangelickiego Augsburskiego Wyznania, w kraju morawsko-śląskim, w Czechach.

Historia

Reformacja we Frydku nigdy nie odniosła takiego skutku jak w innych częściach Śląska Cieszyńskiego. Nieliczna społeczność luterańska w sąsiedztwie Frydka liczyła w 1880 ok. 200 osób należących do zboru w Ligotce Kameralnej. Sytuacja ta zmieniła się gdy między Leskowcem a Frydkiem uruchomiono Hutę Karola i z Ustronia przeniesiono część zakładów hutniczych, za którymi podążyło około 300 robotników i urzędników z rodzinami, w większości luteran. W 1888 książę Albrecht Fryderyk Habsburg podarował kawałek ziemi na założenie cmentarza, poświęconego 24 marca 1884. 16 września 1888 odbyło się pierwsze nabożeństwo i rozpoczęło się funkcjonowanie stacji kaznodziejskiej początkowo w sali hotelowej, a kazania wygłaszano w języku polskim, później też niemieckim. W 1896 podniesiono ją do rangi filii zboru w Ligotce Kameralnej[1]. W 1908 przybył tutaj pastor Andrzej (Andreas) Buzek, w 1910 rozpoczęto budowę neogotyckiego kościoła według projektu Jana Pohla ukończonego i poświęconego 26 listopada 1911. Po pierwszej wojnie światowej, upadku Austro-Węgier i powstaniu Czechosłowacji kościół podległy został Niemieckiemu Kościołowi Ewangelickiemu w Czechach, na Morawach i na Śląsku. W latach 1919-1921 wikarym był Karl Sikora, a latach 1922-1924 pastorem został Paul Karzel, którego zastąpił Ernst Kleiss. Po II wojnie światowej Niemiecki Kościół Ewangelicki został zlikwidowany a kościół z probostwem został przydzielony Ewangelickiemu Kościołowi Czeskobraterskiemu i Śląskiemu Kościołowi Ewangelickiemu Augsburskiego Wyznania. W 1969 ponownie ustanowiono tu stację kaznodziejską. Podczas synodu Śląskiego Kościoła Ewangelickiego Augsburskiego Wyznania w Ligotce Kameralnej w dniu 21 stycznia 1994 postanowiono utworzyć samodzielny zbór we Frydku-Mistku. Pastorem został Tomáš Tyrlík (do 2003), obecnie jest nim Miroslav Sikora.

Przypisy

  1. Z historii Kościoła Ewangelickiego na Śląsku Cieszyńskim. Tadeusz J. Zieliński (redakcja). Katowice: Dom Wydawniczy i Księgarski „Didache”, 1992, s. 169. ISBN 83-85572-00-7.

Linki zewnętrzne

Media użyte na tej stronie

Moravian-Silesian Region - outline map.svg
Autor: Caroig, Licencja: CC BY-SA 3.0
Outline map of the Moravian-Silesian Region, Czechia, ready for the Geobox template, calibrated at en:Template:Geobox locator Moravian-Silesian Region
Czech Republic adm location map.svg
(c) Karte: NordNordWest, Lizenz: Creative Commons by-sa-3.0 de
Location map of the Czech Republic
Japanese Map symbol (Church).svg
Japanese map symbol "Church". U+26EA
2022 04 Lutheran rectory in Frýdek.jpg
Autor: Qasinka, Licencja: CC0
Frýdek. Farní dům Slezské církve evang. a. v., v pozadí evang. kostel