Zbór Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Bydgoszczy

Zbór Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Bydgoszczy
Państwo

 Polska

Województwo

 kujawsko-pomorskie

Siedziba

Bydgoszcz

Adres

ul. Lipowa 9
85-062 Bydgoszcz

Data powołania

1921

Wyznanie

protestanckie

Kościół

Kościół Adwentystów Dnia Siódmego

Diecezja

zachodnia

Okręg

kujawski

Kościół

Kościół Adwentystów Dnia Siódmego w Bydgoszczy

Pastor

ewangelista Mirosław Kania

Położenie na mapie Bydgoszczy
Mapa konturowa Bydgoszczy, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Zbór Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Bydgoszczy”
Położenie na mapie Polski
Położenie na mapie województwa kujawsko-pomorskiego
Ziemia53°07′49,1″N 17°59′51,8″E/53,130306 17,997722
Strona internetowa

Zbór Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Bydgoszczyzbór adwentystyczny w Bydgoszczy, centralny zbór okręgu kujawskiego diecezji zachodniej Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w RP. Jest jednym z kilkunastu bydgoskich społeczności protestanckich.

Pastorem zboru jest ewangelista Mirosław Kania, natomiast starszym – Wiesław Stachura.

Historia

Pierwsi adwentyści pojawili się w Bydgoszczy w 1901 roku[1]. W 1919 roku do miasta przybył ze Szwajcarii duchowny Paweł Bridde, który już od następnego roku zajął się organizowaniem wydawnictwa kościelnego. W 1921 roku właśnie w Bydgoszczy odbył się pierwszy w dziejach polskiego adwentyzmu zjazd Kościoła, co było jednoznaczne z ukonstytuowaniem się Kościoła krajowego i powołaniem centralnych władz kościelnych. Wtedy to kościół przyjął nazwę „Związek Adwentystów Dnia Siódmego w Polsce”. Jednocześnie w Bydgoszczy uruchomiono własne wydawnictwo.

Kolejne lata historii Kościoła Adwentystów również z Bydgoszczą były ściśle związane. W 1925 r. odbył się tu kurs teologiczny dla młodych pracowników duchownych; we wrześniu 1928 r. w sali „Elysium" przy ul. Gdańskiej 35 obradował ósmy zjazd Zjednoczenia Poznańskiego; w marcu 1931 r. odbyło się posiedzenie Rady Kościoła i wtedy to zapadła decyzja o przeniesieniu siedziby kościoła z Bydgoszczy do Warszawy. W wyniku działań ewangelizacyjnych w mieście pozostał jednak zbór adwentystyczny.

W 1931 roku grupa adwentystów pod przewodnictwem lekarza Alfreda Kubego odeszła z Kościoła i w 1932 roku założyła Autonomiczny Zbór Adwentystów Dnia Sobotniego. Do nowego Kościoła dołączyło większość bydgoskich adwentystów Dnia Siódmego i kilku wyznawców z Torunia. Do końca istnienia Zboru Adwentystów Dnia Sobotniego zwolennicy Kubego byli w konflikcie z innymi adwentystami[2].

Dom modlitwy

Pierwszy dom modlitwy urządzono w latach 20. XX wieku przy ul. Zduny, później w prywatnym mieszkaniu i dopiero w latach 30. wybudowany został własny kościół przy ul. Lipowej.

Działalność

Bydgoscy adwentyści dużą wagę przywiązują do niesienia pomocy ludziom potrzebującym, nie tylko jednak współwyznawcom. A że wielka jest troska adwentystów o ludzkie zdrowie (obowiązuje ich zakaz picia alkoholu, palenia papierosów, używania narkotyków i spożywania wieprzowiny), dlatego też duchowni tego kościoła oraz jego członkowie aktywnie uczestniczą m.in. w pracach Społecznego Komitetu Przeciwalkoholowego.

Zobacz też

Przypisy

Bibliografia

  • Zachariasz Łyko: Kościół Adwentystów Dnia Siódmego. Warszawa: Znaki czasu, 1988. ISBN 83-85007-10-5.
  • Zofia Waszkiewicz: Stosunki wyznaniowe w diecezji chełmińskiej w okresie dwudziestolecia międzywojennego (1920–1939). W: Mieczysław Wojciechowski (red.): Mniejszości narodowe i wyznaniowe na Pomorzu w XIX i XX wieku. Toruń: Wydawnictwo Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, 1998. ISBN 83-231-0894-3.
  • Szach Jerzy, Vogel Tadeusz. Bydgoskie świątynie. [w.] Kalendarz Bydgoski 1983.
  • Zbór adwentystów w Bydgoszczy. witryna internetowa Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Bydgoszczy. [dostęp 2020-09-02]. (pol.).
  • Zbory Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w RP. Adwentysci.pl – oficjalna witryna Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w RP. [dostęp 2011-05-25]. (pol.).

Media użyte na tej stronie

Bydgoszcz location map.png
Autor:
OpenStreetMap contributors
, Licencja: CC BY-SA 2.0
Mapa Bydgoszczy, Polska
Kuyavian-Pomeranian Voivodeship location map.svg
(c) SANtosito, CC BY-SA 4.0
Location map of Kuyavian-Pomeranian Voivodeship. Geographic limits of the map:
  • N: 53.83 N
  • S: 52.28 N
  • W: 17.16 E
  • E: 19.88 E
REF new (questionmark).svg
Autor: Sławobóg, Licencja: LGPL
Icon for missing references
Japanese Map symbol (Church).svg
Japanese map symbol "Church". U+26EA