Zbieżność prawie wszędzie
Zbieżność prawie wszędzie ciągu funkcji względem (pewnej) miary – rodzaj zbieżności ciągów funkcyjnych rozważany w teorii miary i analizie matematycznej. Pojęcie to pojawiło się w sferze zainteresowań matematyków z początkiem XX wieku. W teorii prawdopodobieństwa i statystyce znane jest ono pod nazwą zbieżność z prawdopodobieństwem 1 lub prawie na pewno.
Definicja
Teoria miary
Niech będzie przestrzenią mierzalną oraz niech będzie miarą. Niech będzie przestrzenią metryczną, oraz
Mówimy, że ciąg jest prawie wszędzie zbieżny do funkcji (względem miary na zbiorze ), jeśli istnieje zbiór mierzalny taki, że
- dla
Ciąg funkcji jest więc zbieżny prawie wszędzie do funkcji jeśli jest on zbieżny punktowo do funkcji poza zbiorem miary zero.
Teoria prawdopodobieństwa
Niech będzie przestrzenią probabilistyczną.
- Przypadek jednowymiarowy
Niech będą zmiennymi losowymi. Mówimy, że ciąg zmiennych losowych jest zbieżny z prawdopodobieństwem 1 (prawie na pewno) do zmiennej jeżeli
- Przypadek wielowymiarowy
Niech będą wektorami losowymi. Mówimy, że ciąg wektorów losowych jest zbieżny z prawdopodobieństwem 1 (prawie na pewno) do wektora jeżeli
gdzie oznacza normę euklidesową w
Uwagi
- Pojęcie zbieżności z prawdopodobieństwem 1 (prawie na pewno) jest odpowiednikiem zbieżności prawie wszędzie. W rachunku prawdopodobieństwa i statystyce terminy te są stosowane zamiennie.
- Zdanie: „ciąg jest prawie wszędzie zbieżny do funkcji ”, używając symboliki matematycznej zapisuje się krótko:
Własności
- Każdy ciąg zbieżny prawie jednostajnie jest zbieżny prawie wszędzie.
- Jeśli miara jest skończona oraz ciąg jest -prawie wszędzie zbieżny do funkcji to ciąg ten jest zbieżny według miary (do tej samej funkcji). W szczególności, jeśli ciąg zmiennych losowych określonych na danej przestrzeni probabilistycznej jest zbieżny z prawdopodobieństwem 1 to jest on zbieżny według prawdopodobieństwa.
Zobacz też
- zbieżność według miary
- zbieżność według rozkładu
- twierdzenie Lebesgue’a o zbieżności monotonicznej
- twierdzenie Lebesgue’a o zbieżności ograniczonej
Bibliografia
- Jarosław Bartoszewicz: Wykłady ze statystyki matematycznej. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1989, s. 52. ISBN 83-01-09054-5.