Zbieżność według miary
Zbieżność ciągu funkcji według (pewnej) miary to rodzaj zbieżności ciągów funkcyjnych rozważany w teorii miary i analizie matematycznej. Pojęcie pojawiło się w sferze zainteresowań matematyków z początkiem XX wieku. W teorii prawdopodobieństwa i statystyce ten rodzaj zbieżności nazywany jest zbieżnością według prawdopodobieństwa lub zbieżnością stochastyczną.
Definicja
Teoria miary
Niech będzie przestrzenią z miarą oraz Mówi się, że ciąg funkcji prawie wszędzie skończonych jest zbieżny według miary do funkcji gdy:
Teoria prawdopodobieństwa
Niech będzie przestrzenią probabilistyczną.
- Przypadek jednowymiarowy
Niech będą zmiennymi losowymi. Ciąg zmiennych losowych jest zbieżny według prawdopodobieństwa (lub zbieżny stochastycznie) do zmiennej jeżeli
Ciąg zmiennych losowych nazywamy stochastycznie zbieżnym do stałej jeżeli
- Przypadek wielowymiarowy
Niech będą wektorami losowymi. Ciąg wektorów losowych jest zbieżny według prawdopodobieństwa (lub zbieżny stochastycznie) do wektora jeżeli
gdzie oznacza normę euklidesową w
Uwagi
- Terminy zbieżność według miary, zbieżność stochastyczna i zbieżność według prawdopodobieństwa są w statystyce i rachunku prawdopodobieństwa stosowane zamiennie.
- Stochastyczna zbieżność ciągu zmiennych losowych do stałej oznacza, że przy gęstość prawdopodobieństwa koncentruje się wokół wartości tzn. rozkład jednopunktowy jest rozkładem granicznym ciągu
- Zdanie: „ciąg jest zbieżny według miary do funkcji ”, używając symboliki matematycznej zapisuje się krótko:
Twierdzenia o zbieżności według miary
- Każdy ciąg zbieżny prawie jednostajnie jest zbieżny prawie wszędzie i według miary (do tej samej funkcji).
- Każdy ciąg zbieżny według miary spełnia warunek Cauchy’ego według miary.
- Twierdzenie Riesza.
Zobacz też
- prawo wielkich liczb
- twierdzenie Jegorowa
- twierdzenie Lebesgue’a o zbieżności monotonicznej
- Warunek Cauchy’ego według miary
- zbieżność według rozkładu
Bibliografia
- Paul R. Halmos: Measure Theory. Springer-Verlag, 1974, s. 91. ISBN 0-387-90088-8.
- Jarosław Bartoszewicz: Wykłady ze statystyki matematycznej. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1989, s. 52. ISBN 83-01-09054-5.
- Janina Jóźwiak, Jarosław Podgórski: Statystyka od podstaw. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1995, s. 78. ISBN 83-208-0971-1.