Zbigniew Janowski

Zbigniew Janowski
Data i miejsce urodzenia

4 października 1955
Przemyśl

Poseł na Sejm RP I, II, III i IV kadencji
Okres

od 1997
do 2005

Przynależność polityczna

Sojusz Lewicy Demokratycznej

Odznaczenia
Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski Srebrny Krzyż Zasługi Medal Komisji Edukacji Narodowej Odznaka Honorowa za Zasługi dla Ochrony Pracy Order Uśmiechu Odznaka „Za Zasługi dla Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych” Medal im. dr. Henryka Jordana

Zbigniew Tadeusz Janowski (ur. 4 października 1955 w Przemyślu) – polski polityk, działacz związkowy, poseł na Sejm I, II, III i IV kadencji.

Życiorys

W 1979 ukończył studia na Wydziale Elektrycznym Politechniki Rzeszowskiej, specjalizując się w przetwarzaniu i użytkowaniu energii elektrycznej. Działał wówczas w Socjalistycznym Związku Studentów Polskich. Od 1979 pracował w Chełmskim Przedsiębiorstwie Budowlanym. W latach 80. zajął się działalnością związkową. Od 1984 do 1986 był przewodniczącym Wojewódzkiego Porozumienia Związków Zawodowych w Chełmie. Od 1986 zasiadał w Komitecie Wojewódzkim Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej[1]. Uczestniczył w obradach Okrągłego Stołu jako współprzewodniczący obrad podzespołu do spraw polityki mieszkaniowej. W 1990 założył Fundację „Wszystko dla Dzieci”, której został prezesem. Od 1991 nieprzerwanie kieruje Związkiem Zawodowym „Budowlani”, organizacją związaną z Sojuszem Lewicy Demokratycznej i zrzeszoną w OPZZ.

Z ramienia SLD od 1991 do 2005 pełnił funkcję posła na Sejm I, II, III i IV kadencji (w 2001 został wybrany z okręgu chełmskiego). W czasie ostatniej z nich stał na czele Rady Ochrony Pracy przy Sejmie RP. W 1996 wstąpił do Ochotniczej Straży Pożarnej, w 1997 do Towarzystwa Zapobiegania Narkomanii, a w 1999 do partii SLD. W 2004 bez powodzenia kandydował do Parlamentu Europejskiego. W wyborach parlamentarnych w 2005 nie uzyskał ponownie mandatu.

W 2007 ukończył studia podyplomowe w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Zarządzania im. Leona Koźmińskiego w Warszawie.

Odznaczenia i wyróżnienia

Przypisy

Bibliografia

Media użyte na tej stronie

POL Order Uśmiechu BAR.svg
Baretka: Order Uśmiechu.
Odznaka Za Zasługi dla ZKRPiBWP BAR.png
Odznaka Za Zasługi dla Zwiazku Kombatantow RP i Byłych Więźniów Politycznych
POL Medal im dr Henryka Jordana BAR.png
Baretka Medalu im. dr. Henryka Jordana
POL Odznaka Za Zasługi dla Ochrony Pracy BAR.png
Baretka Odznaki "Za Zasługi dla Ochrony Pracy"