Zbigniew Marcin Kowalewski

Zbigniew Marcin Kowalewski (ur. 1943) – aktywista lewicowy, trockista, autor książek i artykułów, tłumacz.

W 1981 został wybrany do Prezydium Zarządu Regionu Łódzkiego NSZZ Solidarność, był delegatem na I Zjazd „Solidarności”. Występował na rzecz przejmowania zakładów pracy przez robotników i tworzenia samorządów pracowniczych, mających kierować procesami decyzyjnymi w zakładach pracy. W wydanej wówczas broszurze Taktyka strajku czynnego zawarł m.in. postulat tworzenia straży robotniczej, w związku z czym spotkał się z zarzutami kierowania „Solidarności” na drogę walki zbrojnej. W tym samym okresie, co do „Solidarności”, Kowalewski przystąpił do Czwartej Międzynarodówki, do której przynależy do dziś.

W okresie stanu wojennego w Polsce 1981-1983 znalazł się na emigracji we Francji. Próba wydalenia go stamtąd zakończyła się ostrymi protestami środowisk lewicowych, w tym szeroko zakrojoną kampanią wsparcia ze strony francuskiej sekcji Czwartej Międzynarodówki i w efekcie przedłużeniem pozwolenia na pobyt. Był autorem szeregu artykułów na łamach polskojęzycznego pisma Zjednoczonego Sekretariatu IV Międzynarodówki Inprekor, wydawanego we Francji i przemycanego do Polski w latach 1982–1989.

W czerwcu 2005 był jednym z pierwszych sygnatariuszy i zbierał podpisy pod apelem Dość prowokacji i ingerencji, w którym krytyce poddana została polityka Stanów Zjednoczonych względem Kuby, jak również stosunek do tego polskich władz, polityków i mediów. Znajduje się w nim również krytyka całokształtu polityki zagranicznej USA, jak też polskiej polityki społecznej, korupcji oraz związków z polityką amerykańską[1].

W lipcu 2006 razem z Pawłem Michałem Bartolikiem opublikował protest Kogo bronią obrońcy Oriany Fallaci, w którym gwałtownie skrytykowany został stosunek polskich elit do jej osoby[2]. W listopadzie 2006 jego podpis znalazł się pod protestem przeciw poczynaniom władz meksykańskich w stanie Oaxaca, opublikowanym w wielkonakładowym dzienniku meksykańskim La Jornada[3].

Przetłumaczył na polski m.in. książkę Isabel Allende Dom duchów, Samira Amina Zmurszały kapitalizm oraz Daniela Bensaida Wywłaszczeni. Marks, własność i komunizm, jak również wiele artykułów zagranicznych autorów. Sam jest autorem m.in.: Guerilla latynoamerykańska, Rap. Między Malcolmem X a subkulturą gangową.

Kowalewski jest redaktorem naczelnym półrocznika Rewolucja, zastępcą redaktora naczelnego polskiej edycji Le Monde Diplomatique, współpracownikiem półrocznika Lewą Nogą oraz tygodnika Trybuna Robotnicza. Stale współpracuje z portalem internetowym Viva Palestyna[4]. Członek Polskiej Partii Pracy oraz Komitetu Pomocy i Obrony Represjonowanych Pracowników.

Przypisy

  1. Zapraszamy do udziału w III Ogólnopolskiej Konferencji Pracowniczej. [dostęp 2008-10-09]. [zarchiwizowane z tego adresu (2008-10-09)].
  2. Kogo bronia obroncy Oriany Fallaci Petition
  3. El Correo Ilustrado - La Jornada, www.jornada.unam.mx [dostęp 2017-11-28] (hiszp.).
  4. Viva Palestyna ! - walka o wolną Palestynę, viva-palestyna.pl [dostęp 2017-11-28] [zarchiwizowane z adresu 2007-12-31].