Zbigniew Promiński

Zbigniew Promiński
Ilustracja
Zbigniew Robert Promiński podczas koncertu wraz z zespołem Deus Mortem we wrocławskim klubie Firlej 6 września 2011 roku
Imię i nazwisko

Zbigniew Robert Promiński

Pseudonim

Inferno

Data i miejsce urodzenia

30 grudnia 1978
Tczew

Instrumenty

perkusja, gitara elektryczna, gitara basowa

Gatunki

pagan metal, black metal, death metal, blackened death metal

Zawód

muzyk, producent muzyczny

Wydawnictwo

Regain Records, Metal Blade Records, Nuclear Blast

Zespoły
Delirium (wczesne lata 90)
Damnation (1995–1997)
Behemoth (od 1997)
Azarath (od 1998)
Witchmaster (2000–2006, od 2013)
Devilyn (2000, sesyjnie)
Artrosis (2001, sesyjnie)
Deus Mortem (2009–2013)
Christ Agony (2011, sesyjnie)

Zbigniew Robert „Inferno” Promiński (ur. 30 grudnia 1978 w Tczewie) – polski muzyk, kompozytor, perkusista, gitarzysta oraz producent muzyczny[1]. W 1995 roku dołączył do sopockiej grupy deathmetalowej Damnation, w której występował do 1997. Również w 1997 roku na zaproszenie Adama Darskiego dołączył do gdańskiej grupy Behemoth, z którą nagrał m.in. sześć albumów studyjnych. W 2010 roku wraz z grupą Behemoth otrzymał nagrodę polskiego przemysłu fonograficznego – Fryderyka w kategorii Album roku metal za wydawnictwo pt. Evangelion.

W 1998 roku wraz z muzykami Damnation założył brutal death metalową grupę Azarath, z którą do 2011 roku nagrał pięć albumów studyjnych. W latach 2000–2006 i ponownie od 2013 roku występuje w zespole Witchmaster. Promiński współpracował ponadto z blackmetalowymi grupami Christ Agony i Deus Mortem, gothic metalową Artrosis oraz death metalową Devilyn[2]. W 2008 roku w plebiscycie magazynu Terrorizer został wybrany najlepszym perkusistą heavymetalowym.

Życiorys

Młodość

Zbigniew Robert Promiński urodził się 30 grudnia 1978 w Tczewie[3], gdzie również się wychował[4]. W dzieciństwie uczęszczał do szkoły muzycznej I stopnia w klasie fortepianu, której jednak nie ukończył[4]. Grą na perkusji zainteresował się na początku lat 90. XX wieku, inspirowany dokonaniami m.in. Krzysztofa Raczkowskiego, wieloletniego perkusisty grupy Vader, Pete’a Sandovala, członka Morbid Angel czy Dave’a Lombardo, członka Slayer[4]. Przez dłuższy czas nie posiadał własnej perkusji, grał i ćwiczył samodzielnie w lokalnym Domu Kultury na sprzęcie firmy Polmuz[4].

Działalność artystyczna

Od prawej: Zbigniew Robert Promiński podczas sesji nagraniowej albumu Behemoth The Apostasy w gdańskim RG Studio. (Od lewej Adam Darski oraz inżynier dźwięku Arkadiusz Malczewski)
Zbigniew „Inferno” Promiński podczas koncertu wraz z zespołem Azarath we wrocławskim klubie Firlej 6 września 2011 roku

Jedną z pierwszych grup, do których należał Promiński była Delirium[4]. Z zespołem dał swój pierwszy koncert w 1992 roku[4]. Jednakże brak jest obecnie informacji o członkach i wydawnictwach zespołu.

W 1995 roku na zaproszenie gitarzysty Bartłomieja „Barta” Szudka dołączył do sopockiej grupy deathmetalowej Damnation. W marcu 1996 roku w PJ Studios nagrał z zespołem album pt. Rebel souls, który ukazał się nakładem wytwórni Last Epitaph. Rok później ponownie w PJ Studios zrealizował minialbum Coronation[5]. Wystąpił również w albumie Czarne zastępy – W hołdzie Kat w utworze pt. „Porwany Obłędem”[6]. Już po odejściu Promińskiego z grupy w 2003 roku nakładem Conquer Records ukazała się kompilacja nagrań pt. Resurrection Of Azarath, na której znalazły się nagrania zrealizowane przez muzyka[7]. Promiński o początkach w grupie Damnation: „Wiesz, ja wtedy byłem totalnie niedoświadczony. Graliśmy cały czas w domu kultury w Tczewie. Pewnego dnia zadzwonił (Bart, przyp.) i zapytał czy bym nie chciał pograć. W ogóle się nie zastanawiałem, pojechałem do Sopotu na próbę i tak zostało”[4].

W 1997 roku na zaproszenie Adam Darskiego dołączył do gdańskiej grupy Behemoth, która dzieliła salę prób z Damnation[3]. Tego samego roku odbył z zespołem pierwsze koncerty podczas trasy w Niemczech[3] oraz nagrał minialbum Bewitching the Pomerania. W 1998 roku zrealizował swój pierwszy album z Behemoth pt. Pandemonic Incantations, który ukazał się nakładem Solistitium Records. Kolejnym wydawnictwem był album Satanica. Niedługo po wydaniu płyty (w 1999) Promiński z zespołem wystąpił kilkadziesiąt razy, promując nowy materiał m.in. na festiwalu A Dragon’s Blaze Festival, trasach koncertowych we Francji, Hiszpanii i Anglii. W 2000 roku Behemoth nagrał album pt. Thelema.6 z licznymi partiami solowymi Promińskiego, wydany nakładem włoskiej wytwórni muzycznej Avantgarde Music. Wydawnictwo było promowane podczas koncertów na objazdowym festiwalu X-Mass Festivals, podczas których Behemoth występował z takimi grupami jak m.in. Morbid Angel, The Crown czy Dying Fetus.

W 2002 roku zrealizował album Zos Kia Cultus (Here and Beyond), który ponownie ukazał się nakładem Avantgarde Music. W 2004 roku nagrał siódmy album Behemoth pt. Demigod, który ukazał się nakładem Regain Records, natomiast trzy lata później nagrał ósmy album pt. The Apostasy. Sukces ostatniego wydawnictwa przyczynił się do podpisania przez zespół kontraktu z wytwórniami Nuclear Blast i Metal Blade Records[8]. Promiński o Behemoth: „Mieliśmy próby w tej samej sali – Damnation i Behemoth, w szkole. Dziś też siedzimy w szkole”[4].

W 1998 roku wraz z muzykami Damnation – gitarzystą D. i basistą Brunem założył brutal death metalową grupę Azarath. Z zespołem nagrał cztery albumy studyjne: Demon Seed (2001), Infernal Blasting (2003), Diabolic Impious Evil (2006), które ukazały się nakładem Pagan Records oraz Praise the Beast (2009) wydana nakładem Agonia Records[9]. W związku z licznymi koncertami grupy Behemoth, Promiński z grupą jedynie nagrywa i komponuje, podczas koncertów zastępuje go znany m.in. z występów we wrocławskiej grupie Lost Soul Adam Sierżęga[10]. Promiński o Azarath: „Chodzą mi po głowie różne dźwięki. Potrafię znaleźć je na gryfie i chociaż marny ze mnie gitarzysta, to chciałbym te dźwięki zarejestrować i zrealizować się w tworzeniu czegoś własnego”[4].

W 2000 roku dołączył do zielonogórskiej grupy Witchmaster[11]. W 2002 roku wraz z grupą nagrał album Masochistic Devil Worship, który ukazał się nakładem Pagan Records. W 2004 roku nagrał trzeci album studyjny grupy pt. Witchmaster, który ukazał się nakładem Agonia Records. W 2006 roku Promiński obciążony częstymi występami z Behemoth odszedł z grupy[12]. Zastąpił go występujący m.in. w Spinal Cord Sebastian „Basti” Łuszczek[12][13]. W 2013 roku Promiński ponownie dołączył do składu Witchmaster.

Występy gościnne

W 2000 roku Promiński zagrał gościnnie na promo pochodzącej z Tarnowa deathmetalowej grupy Devilyn pt. Promo 2000[14]. W 2001 roku na zaproszenie gothicmetalowej grupy Artrosis we wrocławskim studiu Fonoplastykon zagrał gościnnie na wznowieniach albumów Ukryty wymiar (2001)[15] i W imię nocy (2001)[16], które ukazały się nakładem katowickiej wytwórni Metal Mind Productions. Promiński o współpracy z grupą Artrosis: „Pochodzą z tego samego miasta, co Witchmaster. Ekipa bardzo mocno się kumplowała i potrzebowała perkusisty, który nagra im ścieżki żywych bębnów, bo jak wiadomo grali z automatem. A wtedy żyłem z Witchmaster w świetnej komitywie. Co mi więc szkodziło, by wsiąść do pociągu do Wrocławia i nagrać im te bębny, nie znając zupełnie materiału”[4].

W październiku 2010 roku Promiński wystąpił wraz z zespołem Decapitated w Gdyni[17]. Muzyk zagrał na perkusji kompozycję „Conquer All” pochodzącą z repertuaru formacji Behemoth[17].

Życie prywatne

Zbigniew Promiński jest miłośnikiem gier komputerowych z rodzaju MMORPG oraz zwierząt – wspiera schroniska dla zwierząt[4]. W 2014 roku po raz drugi wstąpił w związek małżeński. Jego małżonka Marta zajmuje się malarstwem, jest autorką m.in. okładki do albumu Azarath - Saint Desecration. Wspólnym dziełem Zbigniewa i Marty Promińskich jest zrealizowany w 2021 r. projekt "Oneness", stanowiący interdyscyplinarną syntezę muzyki i malarstwa[18].

Rodzice Promińskiego poznali się w szkole, występowali oboje w szkolnym zespole – ojciec grał na perkusji, natomiast jego matka śpiewała[4]. Zainteresowanie muzyką u ojca nie miało jednak wpływu na rozpoczęcie nauki gry na instrumencie przez Zbigniewa[4].

Instrumentarium

Zestaw perkusyjny Promińskiego przygotowywany do występu wraz z grupą Behemoth podczas objazdowego festiwalu Ozzfest w Stanach Zjednoczonych w 2007 roku
Zbigniew „Inferno” Promiński podczas koncertu wraz z zespołem Behemoth na festiwalu Castle Party 1 sierpnia 2010

Promiński od 2014 roku gra na bębnach firmy Pearl[19]. Wcześniej, w latach 2004–2014 grał na zestawie amerykańskiej manufaktury Spaun Drums z serii Custom[3][20] o wykończeniu Piano Black Lacquer. W 2008 roku do produkcji został wprowadzony sygnowany przez muzyka klonowo-brzozowy werbel Spaun, o wymiarach 8x14 cali z odlewanymi obręczami[21][22]. Do 2010 roku grał na talerzach perkusyjnych Sabian, serie AAX, AA i HHX[3][4]. Od 2010 roku współpracuje z firmą Paiste, która zaopatruje muzyka w talerze perkusyjne[23]. Promiński używa ponadto pedałów perkusyjnych Monolit Czarcie Kopyto[24].

Muzyk posiada dwa identyczne zestawy perkusyjne: jeden w Stanach Zjednoczonych, drugi zaś w Polsce, co uwarunkowane jest wysokimi kosztami transportu instrumentu[4]. W poprzednich latach grał na perkusjach takich firm jak: Polmuz, Amati, Szpaderski, Tama oraz Yamaha (model Stage custom)[4].

Bębny Pearl Masterworks[25]
 • 2x 22” x 18” Bass Drum
 • 8” x 8” Tom
 • 10” x 9” Tom
 • 12” x 10” Tom
 • 13” x 11” Tom
 • 14” x 12” Tom
 • 6” x 15” Rocket Tom
 • 6” x 18” Rocket Tom
 • 16” x 16” Floor Tom
 • 18” x 16” Floor Tom
 • 7" x 14” Eric Singer Signature Snare
 • 7" x 14” Pearl Reference Snare
Pedały perkusyjne
 • Monolit Czarcie Kopyto[24]

Elektronika

 • Alesis DM5 (moduł perkusyjny)
 • Korg D888 (rejestrator twardodyskowy)
 • Shure E5 (słuchawki)
Talerze perkusyjne Paiste[26]
 • Rude Mega Bell Eclipse ride 24"
 • Rude Wild hi-hat 14"
 • Rude Wild crash 17"
 • Rude Wild crash 18"
 • Rude Wild Crash 19"
 • Rude Novo China 18"
 • Rude Novo China 20"
 • Rude China 20"
 • Mega Cup Chime 13"
 • Wild China 2002 series15"
Pałki perkusjne firmy Vic Firth[27]
 • American Classic 5B
Naciągi i osprzęt Evans[28]
 • GMAD Clear
 • EQ3 Reso Black
 • HD Dry Snare Head
 • 300 Snare Side Head
 • G2 Coated Snare Head
 • G1 Clear
 • Aramid Fiber Bass Drum Patch
 • Magnetic Head Drum Key
 • RealFeel Practice Pads
 • B1420 Blaster Series Snare Wire

Dyskografia

Behemoth
Witchmaster
Damnation
Deus Mortem
 • Darknessence (EP, 2011, Witching Hour Productions)
 • Emanations of the Black Light (2013, Strych Promotions)
Pozostałe
 • DevilynPromo 2000 (2000, wydanie własne, gościnnie: perkusja)
 • ArtrosisUkryty wymiar (2001, Metal Mind Records, gościnnie: perkusja)[15]
 • Artrosis – W imię nocy (2001, Metal Mind Records, gościnnie: perkusja)[16]
 • Christ AgonyNocturN (2011, Mystic Production, gościnnie: perkusja)[2]
 • NomadTetramorph (EP, 2015, Witching Hour Productions, gościnnie: perkusja)

Telewizja

Nagrody i wyróżnienia

Fryderyki
RokKategoriaNota
2005Album roku – rock/metal (Behemoth – Demigod)Nominacja[47]
2008Album roku – rock/metal (Behemoth – The Apostasy)Nominacja[48]
2009Album roku – heavy metal
(Behemoth – At The Arena ov Aion – Live Apostasy)
Nominacja[49]
2010Wydawnictwo Specjalne
Najlepsza Oprawa Graficzna (Behemoth – Evangelion)
Nominacja[50]
Album Roku Heavy Metal (Behemoth – Evangelion)Nagroda[51]
Produkcja Muzyczna Roku (Behemoth – Evangelion)Nominacja[50]
Grupa Roku (Behemoth)Nominacja[50]
Wideoklip Roku (Behemoth – „Ov Fire And The Void”)Nominacja[50]
2011Wideoklip Roku (Behemoth – „Alas, Lord Is Upon Me”)Nominacja[52]
2012Wideoklip Roku (Behemoth – „Lucifer”)Nominacja[53]
Pozostałe nagrody
RokKategoriaNagrodaNota
2005Best underground band (Behemoth)Metal Hammer Golden Gods AwardsNominacja[54]
2009Muzyka popularna (Behemoth)Paszport PolitykiNominacja[55]
Best underground band (Behemoth)Metal Hammer Golden Gods AwardsNagroda[56]
2010Best underground band (Behemoth)Revolver Golden Gods AwardsNominacja[57]
Artysta Roku 2010 (Behemoth)Plebiscyt Onet.plNagroda[58]
2011Najbardziej Inspirujący Polski
Perkusista Wszech Czasów
Plebiscyt Magazynu Perkusista i Music Info5. miejsce[59]
2012Perkusista roku 2011Pure Fucking Metal Awards, 20112. miejsce[60]
2013Perkusista roku 2012Pure Fucking Metal Awards, 20122. miejsce[61]

Przypisy

 1. Nergal: „Behemoth to nie Big Brother”. www.musicarena.pl. [dostęp 2009-03-30]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-03-13)]. (pol.).
 2. a b CHRIST AGONY wejdzie w marcu do studia. www.atmospheric.pl. [dostęp 2011-02-06]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-07-22)]. (pol.).
 3. a b c d e f g Profile: Inferno. behemoth.pl. [dostęp 2009-03-30]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-04-20)]. (pol.).
 4. a b c d e f g h i j k l m n o p Raport o stanie polskiego bębnienia cz. 3. Inferno. „Perkusista”. 3 (marzec/kwiecień) 2009, s. 32-49. AVT-Korporacja. ISSN 1899-7732. (pol.). 
 5. a b Profile członków zespołu Azarath na oficjalnej stronie. www.azarath.tcz.pl. [dostęp 2009-04-12]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-08-13)]. (ang.).
 6. V/A – Czarne zastępy – W hołdzie Kat. www.paganrecords.com.pl. [dostęp 2009-04-12]. (pol.).
 7. Damnation (Pol) – Resurrection Of Azarath. www.metal-archives.com. [dostęp 2009-04-12]. (ang.).
 8. Behemoth w Metal Blade i Nuclear Blast. muzyka.onet.pl. [dostęp 2009-04-12]. (pol.).
 9. Azarath w Agonia Records. muzyka.onet.pl. [dostęp 2009-04-12]. (pol.).
 10. Azarath. www.metal-archives.com. [dostęp 2009-04-12]. (ang.).
 11. Biografia Witchmaster. www.paganrecords.com.pl. [dostęp 2009-04-12]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-12-07)]. (pol.).
 12. a b News: 07.12.2006. witchmaster.razor.com.pl. [dostęp 2009-04-12]. (ang.).
 13. Witchmaster news. www.myspace.com/wearewitchmaster. [dostęp 2009-04-12]. (ang.).
 14. Devilyn, Trauma i Misteria szykują trasę. muzyka.interia.pl. [dostęp 2009-04-12]. (pol.).
 15. a b Artrosis, Ukryty Wymiar, Metal Mind Records, Katowice, Nr katalogowy MMP CD 0124 DG
 16. a b Artroris, W imię nocy, Metal Mind Records, Katowice, Nr katalogowy MMP CD 0122 DG
 17. a b Decapitated w Warszawie. muzyka.wp.pl. [dostęp 2010-11-12]. (pol.).
 18. http://theblackframe.pl/rozmowa-z-marta-prominska-i-zbigniewem-inferno-prominskim-o-projekcie-oneness-i-malarstwie-hypnagogicznym/
 19. Pearl: Inferno. www.pearleurope.com. [dostęp 2014-02-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-02-22)]. (ang.).
 20. Endorsers: Inferno. www.spaundrums.com. [dostęp 2009-03-30]. [zarchiwizowane z tego adresu (2008-03-17)]. (ang.).
 21. Inferno snare. www.spaundrums.com. [dostęp 2009-03-30]. [zarchiwizowane z tego adresu (2008-07-07)]. (ang.).
 22. Spaun Inferno Snare. www.gearwire.com. [dostęp 2009-03-30]. (ang.).
 23. Inferno. www.paiste.com. [dostęp 2010-06-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-08-18)]. (ang.).
 24. a b Inferno: Protruzja Społeczna. „Magazyn Perkusista”. listopad/grudzień 2000, s. 29. AVT-Korporacja. ISSN 1899-7732. (pol.). 
 25. Nowy Pearl Inferno. magazynperkusista.pl. [dostęp 2014-06-13]. (pol.).
 26. Inferno nawiązuje współpracę z PAISTE!. www.behemoth.pl. [dostęp 2010-07-22]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-04-20)]. (pol.).
 27. Vic Firth: Zbigniew Robert Promiński. www.vicfirth.com. [dostęp 2014-02-26]. (ang.).
 28. Evans Drumsheads: Zbigniew Robert Promiński. www.evansdrumheads.com. [dostęp 2014-02-26]. (ang.).
 29. Behemoth (3) – Bewitching The Pomerania. www.discogs.com. [dostęp 2009-04-12]. (ang.).
 30. Behemoth (Pol) – Pandemonic Incantations. www.metal-archives.com. [dostęp 2008-03-05]. (ang.).
 31. Behemoth (Pol) – Satanica. www.metal-archives.com. [dostęp 2008-03-05]. (ang.).
 32. Behemoth (Pol) – Thelema.6. www.metal-archives.com. [dostęp 2008-03-05]. (ang.).
 33. Behemoth (Pol) – Live Eschaton. www.metal-archives.com. [dostęp 2008-03-05]. (ang.).
 34. Antichristian Phenomenon. behemoth.pl. [dostęp 2009-04-12]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-04-20)]. (pol.).
 35. Behemoth (Pol) – Zos Kia Cultus (Here and Beyond). www.metal-archives.com. [dostęp 2008-03-05]. (ang.).
 36. Behemoth (3) – Conjuration. www.discogs.com. [dostęp 2009-04-12]. (ang.).
 37. Książeczka z albumu Demigod, Behemoth, Wydawca: Mystic Production, Skała, 2004, Nr katalogowy MYSTCD 017
 38. Behemoth (Pol) – Crush.Fukk.Create: Requiem for Generation Armageddon. www.metal-archives.com. [dostęp 2008-03-05]. (ang.).
 39. Behemoth (3) – Slaves Shall Serve. www.discogs.com. [dostęp 2009-04-12]. (ang.).
 40. Behemoth (3) – Demonica. www.discogs.com. [dostęp 2009-04-12]. (ang.).
 41. Książeczka z albumu The Apostasy, Behemoth, Wydawca: Mystic Production, Skała, 2007, Nr katalogowy MYSTCD 041
 42. Behemoth (3) – At The Arena Ov Aion – Live Apostasy. www.discogs.com. [dostęp 2009-04-12]. (ang.).
 43. Behemoth (3) – Ezkaton. www.discogs.com. [dostęp 2009-04-12]. (ang.).
 44. Premiera nowego DVD Behemoth jesienią! Behemoth headlinerem amerykańskiej trasy Lawless States of Heretika!. www.behemoth.pl. [dostęp 2010-08-03]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-04-20)]. (pol.).
 45. Damnation (Pol) – Rebel souls. www.metal-archives.com. [dostęp 2009-04-05]. (pol.).
 46. Damnation (Pol) – Coronation. www.metal-archives.com. [dostęp 2009-04-05]. (ang.).
 47. Nominowani i laureaci 2004, Album Roku Metal. www.zpav.pl. [dostęp 2009-01-07]. (pol.).
 48. Nosowska zdominowała nominacje do Fryderyków. www.infomuzyka.pl, 6 lutego 2004. [dostęp 2008-03-09]. [zarchiwizowane z tego adresu (29 lutego 2008)]. (pol.).
 49. Fryderyki: Metalowe nominacje. muzyka.interia.pl, 6 lutego 2004. [dostęp 2009-02-16]. (pol.).
 50. a b c d Fryderyki: Nominowani i laureaci 2010. www.zpav.pl. [dostęp 2010-02-24]. (pol.).
 51. Fryderyki 2010: sukces grupy Hey. muzyka.onet.pl. [dostęp 2010-04-19]. (pol.).
 52. Fryderyk 2011: nominowani i laureaci. www.zpav.pl. [dostęp 2011-10-30]. (pol.).
 53. Fryderyki 2012: nominowani. zpav.pl. [dostęp 2012-02-22]. (pol.).
 54. BEHEMOTH Nominated For 'Best Underground Band' At METAL HAMMER AWARDS – Apr. 9, 2005. blabbermouth.net. [dostęp 2011-10-30]. (ang.).
 55. Mirosław Pęczak: PASZPORTY 2009: Nominacje w kategorii muzyka popularna. www.polityka.pl. [dostęp 2011-10-30]. (pol.).
 56. BEHEMOTH ZWYCIĘZCĄ PLEBISCYTU BRYTYJSKIEGO METAL HAMMERA!. www.behemoth.pl. [dostęp 2011-10-30]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-04-20)]. (pol.).
 57. Behemoth nominowany w prestiżowym plebiscycie REVOLVER GOLDEN GODS AWARDS!. www.behemoth.pl. [dostęp 2011-10-30]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-04-20)]. (pol.).
 58. Nergal i Doda – około-muzyczne wydarzenie roku?. www.cgm.pl. [dostęp 2011-10-30]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-09-11)]. (pol.).
 59. Ślimak z Acid Drinkers najbardziej inspirujący. muzyka.wp.pl. [dostęp 2011-03-22]. (pol.).
 60. Pure Fucking Metal Awards 2011. www.metalnews.pl. [dostęp 2012-01-25]. (pol.).
 61. Pure Fucking Metal Awards, 2012. www.metalnews.pl. [dostęp 2013-02-21]. (pol.).

Bibliografia

 • Raport o stanie polskiego bębnienia cz. 3. Inferno. „Perkusista”. 3 (marzec/kwiecień) 2009, s. 32-49. AVT-Korporacja. ISSN 1899-7732. (pol.). 
 • Artrosis, Ukryty Wymiar, Metal Mind Records, Katowice, Nr katalogowy MMP CD 0124 DG
 • Artroris, W imię nocy, Metal Mind Records, Katowice, Nr katalogowy MMP CD 0122 DG
 • Behemoth, The Apostasy, Mystic Production, Skała, 2007, Nr katalogowy MYSTCD 041
 • Behemoth, Demigod, Mystic Production, Skała, 2004, Nr katalogowy MYSTCD 017

Media użyte na tej stronie

Azarath 0001.jpg
Autor: Krzysztof Zatycki (http://z-studio.com.pl/)., Licencja: CC BY-SA 3.0
Azarath, Wrocław, Firlej, 6.09.2011
Deus Mortem 003.jpg
Autor: Krzysztof Zatycki (http://z-studio.com.pl/)., Licencja: CC BY-SA 3.0
Deus Mortem, Wrocław, Firlej, 6.09.2011
Behemoth Studio.jpg
Autor: Behemoth, Licencja: CC BY-SA 2.5
Behemoth at the studio recording The Apostasy album (from left Nergal, Malta and Inferno)
Behemoth band stuff 2.jpg
Autor: Antas, Licencja: CC BY-SA 2.0
Behemoth band preparing for gig at Ozzfest 2007
Zbigniew Robert Promiński at Castle Party 2010.jpg
Autor: Krzysztof Zatycki (Z-studio), Licencja: CC BY-SA 2.5
Zbigniew Robert Promiński at Castle Party 2010